Rahim filminden sonra hamile kalınırmı?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

 1. rahim filmi sonrası hamile kalanlar,rahim filmi sonrası gebe kalanlar,rahim filmi sonrası hamile kalma olasılığı,rahim filminden sonra hamile kalınırmı,rahim filmi nedir,rahim filmi nasıl çekilir,rahim filmi hakkında bilgiler  r.jpg

  Histerosalpingografi (HSG, ilaçlı rahim ve tüp filmi veya röntgeni) kısırlık tedavisi gören hastalarda rahim içerisinin şeklen değerlendirilmesi ve tüplerin açıklığının araştırılması amacıyla yapılan bir işlemdir.
  HSG (rahim filmi) çekilmesi sonrasında hamile kalanlar:

  Yapılan bir çok araştırma göstermiştir ki HSG yani ilaçlı rahim filmi çekilmesi sonrasında ilk 6 ayda gebelik oranı hiç HSG çekilmeyen hastalara göre fazladır. Burada bahsedilen oran artışı kısırlık ile ilgili bir ilaç tedavisi verilmemesine rağmen kendiliğinden oluşan gebeliklerle gözlenmiştir. Yani rahim filmi sadece tanısal amaçlı bir işlem değildir, bu şekilde infertil hastaların aynı zamanda tedavisine de yardım eden bir işlemdir. (tubal flushing) HSG sonrası gebelik oranında artış olmasının sebebi rahim ve tüplerin içerisine basınçla verilen sıvının tüplerdeki küçük tıkaçları açması, tüpleri gererek ufak yapışıklıkları açması, tüplerde antibakteriyel etki oluştırması olabilir.

  Rahim filmi çekilirken rahim içerisine ince bir kateter yardımıyla ilaç verilir. Bu ilaç sıvı bir kontrast maddedir, yani röntgen filminde görülebilecek bir sıvıdır. Bu sıvı yağ bazlı veya sıvı bazlı üretilebilmektedir. Yukarıda bahsedilen Gebelik şansını arttırıcı etkinin yağ bazlı sıvılarla çekilen HSG sonrasında daha fazla arttığı gösterilmiştir bazı çalışmalarda.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. rahim filminden sonra hamile kalanlar

  ,
 2. hsg filminden sonra hamile kalanlar

  ,
 3. rahim filminden sonra hamile kalınır mı

  ,
 4. rahim filminden sonra hamilelik,
 5. Rahim filmi çekildikten sonra hamile kalanlar,
 6. rahim filmi çekildiği ay hamile kalanlar,
 7. rahim filminden sonra hamile kalamayanlar,
 8. rahim filminden sonra hamile kalanlar 2013,
 9. rahim filminden ne kadar sonra hamile kalınır,
 10. rahim filmi sonrası hamile kalınır mı,
 11. rahim fılmıcekıldıkten sonra,
 12. hamile kalma filmi,
 13. hsg den sonra ne zaman hamile kalınır,
 14. hsg cektirdikten sonra hamile kakanlar,
 15. hsg filminden kaç ay sonra hamile kalinir