gebe
  1. CeMoŞ

CeMoŞ Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.110
    Ödül Puanları:
    113

Ramazan Bayramı Külünçesi

Konu, 'Ramazan Yemekleri' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

ramazan bayramı yemekleri, tatlıları, pastaları, külünçe nedir, nasıl yapılır, tarifi hakkında genel bilgiler
    sevgili melekler siz urfanın yöresel pastası olan külünçeyi paylaşıyorum külünçe genelde ramazan bayramından 2 gün çönce yapılır bayram pastasıdır urfada her ev mutlaka yapar:D işte tarifi

Malzemeler:

500 gr un (yaklaşık)
    1 su bardağı su ya da süt
    1/2 su bardağı zeytinyağı
    1/2 su bardağı erimiş sade yağ
    2 adet yumurta
    1 su bardağı tozşeker
    2 tatlı kaşığı kuru maya
    1 tatlı kaşığı toz tarçın
    1 tatlı kaşığı mahlep
    1 tatlı kaşığı toz karanfil
    Üzeri için;
    1 adet yumurta
    1 yemek kaşığı su

YAPILIŞI

Unu derin bir kaba eleyerek koyun. Üzerine kuru mayayı serpip karıştırın. Ortasını havuz gibi açıp zeytinyağı, erimiş yağ, süt veya su, yumurta, tozşeker ve baharatları ilave edin ve iyice yoğurun. Oldukça katı ve hafif elinize yapışan bir hamur elde edeceksiniz.
    Hamuru toparlayın ve oda sıcaklığında 30-40 dakika dinlendirin. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparın ve parçaları 1 santim kalınlığında ve yemek tabağı büyüklüğünde açın. Varsa külünçe kalıbıyla üzerine bastırıp şekil verin, (istediğiniz şekilde çörek gibi de hazırlayabüirsiniz)
    Hazırladığınız çöreklerin üzerine fırça yardımıyla suyla çırpılmış yumurta sürün ve yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin. Külünçeleri 180 derece ve altüst konuma ayarladığınız fırında, üzerleri nar gibi kızarıncaya kadar pişirin. Çıkarıp ılık ya da soğuk olarak servise sunun.

emral bunu beğendi.
Ramazan Bayramı Külünçesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ramazan bayramı msjları

ramazan bayramı msjları

BAYRAMLAR, INSANLAR ARASINDAKI KARSILIKLI SEVGI VE SAYGININ PERCINLENDIGI GUNLERDIR. BAYRAMLAR, INSANLARIN BIRBIRLERIYLE OLAN DARGINLIKLARINI UNUTTUKLARI, BARISTIKLARI, KARDESCE KUCAKLASTIKLARI GUNLERDIR. MUBAREK RAMAZAN BAYRAMI TUM ULUSUMUZA...
  2. Bayram Mesajları kurban ramazan

Bayram Mesajları kurban ramazan

Bayram Mesajları bayram yaklaşıyor,bayramda en yakınalrımıza msj cekip onları mutlu etmenın zamanı geldi,hadi bakalım eller telefona hemen çekmeye baslayın msj. Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Bayramlar,milli ve dini...
  3. 2010 Ramazan Bayramı Mesajları

2010 Ramazan Bayramı Mesajları

2010 bayram mesajları bayram mesajlari 2010 ramazan bayramı mesajları mesaji 2010 Ramazan bayramı mesajlarını sizler için sunuyorum.Sevdiklerinizi bu güzel mesajlarla hatırlayıp onları mutlu etmek istemezmisiniz? O halde en güzel bayram mesajlarını sizlerin beğenisine sunuyorum » Benim ömrümde ırmaklar vardır sularında hayallerimi yüzdürdüğüm, benim ömrümde sevdiklerim vardır bayramlar ayrı...
  4. 2011 Ramazan Bayramı Tarihi

2011 Ramazan Bayramı Tarihi

ramazan bayramı 2011 ramazan bayrami 2011 tarihi bayramı tarihi 2011 yılının Ramazan Bayramı tarihini merak edenler için sizlere Arife gününden itibaren Ramazan Bayramı tarih ve günlerini sunuyorum. 2011 Yılı RAMAZAN BAYRAMI AREFESİ 1/2 GÜN 29 AĞUSTOS PAZARTESİ 2011 Yılı RAMAZAN BAYRAMI 1. GÜN 30 AĞUSTOS SALI 2011 Yılı RAMAZAN BAYRAMI 2. GÜN 31 AĞUSTOS ÇARŞAMBA 2011 Yılı RAMAZAN BAYRAMI 3....
  5. 2012 ramazan bayramı tatili

2012 ramazan bayramı tatili

2012 ramazan bayramı tarihi ramazan bayramı 2012 2012 ramazan bayramı tarihi 2012 ramazan bayramı arefesi hakkında bilgiler rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş