gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Ramazan Vesile Olsun Sigarayı Bırakın Melekler !

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

sigara bırakmak için sigara bırakmak için yapılması gerekenler

Sevgili melekler, yıllar önce alışmış, ne kadar isteseniz de bırakamamış olabilirsiniz ama gelin bu Ramazan ayı bir vesile olsun ve sigarayı bir daha elinize bile almamak üzere bırakın :) Çok tiryakiyseniz iftarı yemekten çok sigara için iple çekiyor olabilirsiniz anca zararın neresinden dönülürse kar olduğunu unutmayın ve hayatınızdan çalan sigarayı bırakın diyoruz ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk 'ün sigarayı bırakmak için verdiği önerilere kulak veriyoruz..

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, sigarayı bırakmak isteyenler için ramazan ayının iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Öztürk, yaptığı açıklamada, sigarayı bırakmayı düşünen tiryakilerin, ramazan'dan önce kendilerini buna psikolojik olarak hazırlamaları gerektiğini söyledi.

Sigaranın bir "dost" olarak görülmekten vazgeçilmesi gerektiğini belirten Öztürk, ramazan ayının sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Ağır tiryakilerin bile ramazan süresince oruç nedeniyle 10-15 saat sigaradan uzak kalabildiğini anlatan Öztürk, "Bir ay süresince bu kadar uzun süre bu kötü alışkanlığından uzak durmayı başarabilen bir kişi, sigarayı bırakmayı düşünmelidir" dedi.

Sigara yerine tespih
    Oruç nedeniyle sigara içmeyen tiryakilerde el titremesi ve heyecan gibi ataklar görülebileceğine dikkati çeken Öztürk, şunları belirtti:

"Sigarasızlık nedeniyle görülen bu ataklar 20-25 saniye sürer. Atak süresince sigara içilmediği taktirde bu istek geçiyor. Tiryakilerin işte bu sırada farklı şeylerle meşgul olmaları gerekir. Mesela bir tespihle ilgilenirlerse bu süreyi daha kolay atlatabilirler. İftardan sonraki birkaç saat kontrol edildiği takdirde de kendi iradeleriyle sigarayı bırakabilirler."

Sigarayı bırakmak isteyenlerin ilaç desteği de alabileceğini hatırlatan Öztürk, özellikle günde bir paket ve üzerinde sigara tüketenlerin hekim desteğine başvurabileceklerini söyledi.

Öztürk, ramazan öncesinde ve ramazanda sigarayı bırakmak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı'nın 171 numaralı sigara bırakma danışma hattını arayarak yardım isteyebileceklerini belirtti.

Ramazan Vesile Olsun Sigarayı Bırakın Melekler ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mutlu olun, sigarayı bırakın!

Mutlu olun, sigarayı bırakın!

Mutlu olun, sigarayı bırakın! Dünyada 27 yıldır uygulanmasına rağmen Türkiye’de yeni yaygınlaşmaya başlayan luxopunktur yöntemiyle, nikotinin vücudun üretmesini engellediği mutluluk hormonunun harekete geçmesi sağlanarak, yoksunluk hissi yaşatmadan sigara bağımlılığına 4 günde son veriliyor. Konya’da luxopunktur yöntemini uygulayan özel bir hastanenin Başhekim Yardımcısı Dr. Kutsi Öncü,...
  2. Ferdi tayfur- sigarayı bıraktım

Ferdi tayfur- sigarayı bıraktım

Senden baska ne varsa x 2 Terkettim birer birer Affet beni sevgilim Seni kirdiysam eger Gece hayatim bitti Kadehi yere attim Beni kutlamalisin Sigarayi biraktim Gece hayatim bitti O sayfayi kapattim En sonunda basardim Sigarayi biraktim Kurtuldum meyhanenin x 2 Mey kokan havasindan Hor gördügün herseyi Çikardim hayatimdan
  3. Hamilelikte Sigarayı Bırakın

Hamilelikte Sigarayı Bırakın

hamilelikten ne kadar önce sigara bırakılmalı Hamilelikte Sigarayı Bırakın Düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans sigaranın zararlarından yalnızca bazıları...Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı hamilelik döneminde sigara içilmesinin fetus...
  4. Sigarayı Regl Iken Bırakın

Sigarayı Regl Iken Bırakın

Kadınlar, sigarayı bırakma işini, regl periyodunun 15.gününden 28.güne kadarki sürede yaparsa, başarılı olma şansları iki kat daha yüksek. Kadınların fizyolojik yapısını belirleyen ana unsur menstrüal döngülerdir. İş sigarayı bırakmaya gelince, kadınlar açısından bazı günler diğerlerinden daha uygun olabilir. Yeni bir diyete başlamak, yeni bir erkek arkadaş bulmak ve işgörüşmesi için seçilecek...
  5. Sigarayı Bırakınca Yaşayacaklarınız

Sigarayı Bırakınca Yaşayacaklarınız

sigarayı bırakınca olacaklar, şağlıklı yaşam, bağımlılık yapan maddeler, sigara ve zararları, sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız herşey burada SİGARAYI BIRAKINCA YAŞAYACAKLARINIZ Sigarayı bıraktıktan hemen sonra kendimizde olan değişiklikleri görmek mümkün. En başta sigaradan kurtulmanın verdiği mutluluk olacaktır. Bu mutluluğu yaşamak için sigarayı bırakmaya değer. İLK 20 DAKİKA...

Sayfayı Paylaş