gebe
  1. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113

Ramazanda Kilo Almayın

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

ramazan, kilo, yemekler, iftar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz , yaptığı açıklamada, iftarda hazmı güç yemeklerden kaçınılması gerektiğin söyledi. İftarı sigarayla açmanın yanlışlığına da değinen Yorulmaz, ´´Hızlı, aşırı, yetersiz yemek, sahura kalkmamak, hazmı güç hamur işleri, tatlı ve et türü besinleri fazla tüketmek, sahura kadar uyanık kalıp atıştırmak, iftardan yatma saatine kadar atıştırmak, yeteri kadar sıvı almamak, meyve ve sebzeden fakir beslenme yapılan hatalar arasındadır´´ dedi.

İftarda fazla miktarda yemek yemenin boş olan mideye yüklenilmesine neden olduğunu ifade eden Yorulmaz, bu durumun sindirimi zorlaştırdığını, midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı, kabızlık ve şişkinlik gibi sağlık problemlerini ortaya çıkardığını söyledi. Ramazanda enerji ihtiyacının ramazan öncesinden farklı olmadığını anlatan Yorulmaz, bu nedenle gerekli enerjinin ramazan öncesi dönemde olduğu gibi alınması gerektiğini söyledi.

Orucun hurma, peynir, domates, zeytin, kepek ekmeği gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle açılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, 15-20 dakika sonra normal yemeğe geçilmesi gerektiğini bildirdi. Mutlaka yemekle birlikte salata, ayran, cacık gibi yiyecekler tüketilmesi gerektiğini belirten Yorulmaz, kan şekerini hızla yükselten beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi gıdalar yerine bulgur pilavı ve kepekli ekmeklerin tercih edilmesini önerdi.

Ramazanda kilo almamak için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, yemeklerin azar azar çiğnenerek yenmesi, domates, salatalık ve meyve gibi yiyeceklere mutlaka yer verilmesi gerektiğini söyledi.

2. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    ben salata olmadan asla doymuyorum :D iftarda domates salatası yapıcam hurmayla oruc acmayı dusunuyorum kepek ekmeği tüketiyorum normaldede paylasım icin tesk.

Ramazanda Kilo Almayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ramazandan sonra kilo almayın!!!!!!!

ramazandan sonra kilo almayın!!!!!!!

Ramazan bitince yiyeceklere saldırmak yok:dil: Formunuzu korumak için dikkat edin. Sonra diyet listeleri aramakla geçer ömrünüz:laugh: Mersin Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Ümit Hışır, Ramazan sonrası hızla eski alışkanlıklara dönülerek normal yemek yenilmesinin kilo alımına yol açabileceğini bildirdi. Ramazan öncesiyle aynı şekilde besleniyor olunsa bile metabolizmanın yavaşladığı için...
  2. ramazanda aldığınız kiloları bayramda verin

ramazanda aldığınız kiloları bayramda verin

Oruç tuttum ama zayıflamak şöyle dursun kilo aldım diyorsanız bu yazı tam size göre...Ben de ramazanda iki öğün yemek yemeyle nasıl kilo alındığını anlamayanlardanım...Neyse bakalım bayramda kilo verebilecek miyiz? Uzun süre aç kalan vücut az enerji harcar. Sonucunda normal zamandan çok daha az hareket ederiz. İkincisi ise açlığa ancak fazla kalorili besinler yiyerek dayanabileceğimizi...
  3. Domates yiyin kilo almayın!!!

Domates yiyin kilo almayın!!!

domates DOMATESİN İŞTAH KAPATAN ÖZELLİĞİNİ İLİYOR MUYDUNUZ? BEN İLMİYORDUM VALLAHI SEVERİMDE YERİMDE:) ÖGRENDİĞİM İYİ OLDU AKIN UZMANLAR NELER DİYOR VEJETARYENLERİN et tüketen diğer insanlara karşı daha az kilolu oldukları, şişmanlamadıkları yıllardır bilinen bir gerçek. Ancak son yapılan bir araştırma, bu durumun meyve ve sebzelerin diğer besinlere göre daha az kalori...
  4. Ramazan Ayında Kilo Verilebilir mi?

Ramazan Ayında Kilo Verilebilir mi?

ramazanda kilo vermek, ramazan ayında zayıflamak, ramazan diyeti Sevgili melekler, oruç tutmak uzun saatler boyunca mideyi boş bırakmak olduğundan herkes bu ayda kilo verebileceğini düşünür ama hiç de öyle olmaz. Çünkü dayanılmaz iftar sofraları karşısında yelkenler suya iner ve kıtlıktan çıkmış gibi yendiğinde de otomatikman kilo alınır. Oysa biraz dikkatli beslenirseniz siz de ramazanda...
  5. Ramazanda Kilo Almamak İçin Buyrun Ramazan Diyeti!

Ramazanda Kilo Almamak İçin Buyrun Ramazan Diyeti!

ramazan diyeti, ramazanda kilo almamak için, ramazanda kilo sorunu Sevgili melekler, Ramazan ayında mecburen geç saatlerde yemek yemek zorunda kalıyoruz. Hal böyle olunca uzun saatler boyu aç kalan bünyeler yiyeceklere saldırıyor ve kilo almak kaçınılmaz oluyor. Kendinizi frenleyebiliyorsanız ne ala, ancak bu durumunuzun önüne geçemiyorsanız aşağıda paylaşacağımız ramazan diyetiyle kilo...

Sayfayı Paylaş