gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar merak ettim acaba neden Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz?

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Ramazan Orucu Kaç Gündür

Ramazan Ayında Kaç Gün Oruç Tutulur

Ramazan Ayı'nda bazı seneler 29 bazılarında ise 30 gün oruç tutarız. Ancak 29 tane oruç tuttuğumuz zamanlarda da orucumuz kabul edilir.

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Sizden biriniz Ramazanı bir gün veya iki gün oruçla karşılamasın Ancak mu'tadı olan bir orucu tutuyorsa onu tutsun"

Ancak, ayın ve haftanın belirli günlerinde oruç tutmayı alışkanlık haline getiren kimsenin oruç tuttuğu günler Ramazan öncesindeki iki güne rastlarsa bu oruçları tutmak mekruh olmadığı gibi, Ramazandan önce iki günden fazla oruç tutmak da (Ramazana ilâve endişesi ortadan kalktığından) mekruh değildir

Bu yıl Ramazan Ayı'nda 30 gün oruç tutacağız.

Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutulur biliyor musunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur?

Oruç, Niçin Ramazan Ayında Tutulur?

Neden oruç sadece Ramazan ayında tutulur? Bu sorunun cevabını merak edenlere :tik: Orucu mâlum olduğu gibi Ramazan ayında bir ay boyunca tutmak farzdır. Ramazan ise kamerî bir aydır. Ramazan Kur'an'ın indirildiği ve içinde Kadir gecesi denilen çok fazîletli bir gece bulunduğu amellerin sevabının kat kat verildiği çok kıymetli bir aydır. Oruç da bu ayda tutulur. Diğer aylarda tutulan oruçlar...
  2. Ramazan Orucu 29 Gün mü 30 Gün mü Tutuluyor ?

Ramazan Orucu 29 Gün mü 30 Gün mü Tutuluyor ?

ramazan orucu kaç gündür ramazan orucu kaç gün tutulur Sevgili melekler, her sene Ramazan ayı başlarken Ramazan orucu kaç gündür diye kafalarda bir soru işareti olur. Bu yazımızda Diyanet İşleri Başkanlığının da yaptığı açıklamaya göre sizlere Ramazan orucu kaç gün tutulur sorusunun cevabını vereceğiz :) Ramazan ayı, bazı yıllarda 30 gün, bazı yıllarda da 29 gün olur Peygamber Efendimiz...
  3. Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim

Ramazanda Neden Oruç Tutulur merak ettim

Arkadaşlar garip gelebilir ama işte doğmatik inançlı değilim ben mantığımla benliğimle bilinçli inançlı olmak istedim için merak ettim Ramazanda Neden Oruç Tutulur bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.
  4. Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

Orucun Kazası Nasıl Tutulur biliyor musunuz

Biz kadınlar regl günlerinde oruç tutamıyoruz ve ayrıca her hangi bir sebepten ötürü oruç tutmadığımız günlerin kazasını nasıl yaparız yani Orucun Kazası Nasıl Tutulur ?
  5. Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

Bayram Günü Oruç Tutulur mu?

bayram günü oruç tutulur mu bayramda oruç tutulur mu Sevgili melekler, oruç ibadetine ramazan ayından sonra da devam etmek isteyenlerin akıllarına takılan sorulardan birisi bayram günü oruç tutulup tutulamayacağıdır. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için işte bu sorunun cevabı... Ramazan bayramının 1.günü Kurban bayramının 1.2.3.4.günleri oruç tutmak haramdır.Zira bu gün Cenab-ı...

Sayfayı Paylaş