Rasmus

Konu, 'Yabancı sanatcı BiyoqrafiLeri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  34.095
  Beğenilen Mesajlar:
  2.188
  Ödül Puanları:
  113
  Hayalleri gerçekleştiğinde henüz çocuktular... Rock yıldızı olma hedeflerine şaşırtıcı bir hızla ulaşmışlardı. Dört arkadaş, vokallerde Lauri Ylönen, davullarda Aki Hakala, gitarda Pauli Rantasalmi ve bas gitarda Eero Heinonen, Finlandiya’nın müzik alanındaki etkisizliğini görmüş, güçlü değişikliklerin, bir başka deyişle ’taze kanın’ gerekliliğine inanmışlardı. 1996’nın Mayıs ayında ilk albümleri olan "Peep"i çıkardılar. Gösterilen ilgi beklenenin çok üstündeydi...
  Grup bir yılda yüzün üzerinde canlı performans sergiledi. Sonrasında fırtına kısa süre için dindi ve Rasmus, yeniden stüdyoya kapandı. Sıradaki albüm "Playboys" adını taşıyordu. Kısa sürede yüzbinlerce müzikseverin raflarındaki yerini alan çalışma, ikinci kez ’altın plak’ ödülü getiriyordu genç müzisyenlere... İsimleri, Finlandiya’da herkesçe bilinen bir topluluk olmayı başarmışlardı. Sırada dünyayı kasıp kavuracak yeni albümler vardı...

  Finlandiya’nın Grammy’si olarak bilinen Emma’da "En İyi Yeni Grup" ödülüne layık görüldüler. Ardından Red Hot Chili Peppers, Rancid ve Garbage’ın Finlandiya konserlerinde ön grup olarak sahne aldılar.

  1998’de dördüncü albüm çalışması "Hell of A Tester", Warner Music Finland etiketiyle piyasaya çıktı. "Liquid" adlı single, çok sayıda eleştirmen tarafından yılın en iyisi olarak gösterildi.

  Üç yıl sonra bugüne kadarkilerden daha güçlü bir adım atmak için hazırlanmışlardı. Stockholm’deki Playground Music Scandinavia ile sözleşme imzalayan grup, "F-f-f-falling" single çalışmasıyla beklenenin üzerinde ilgi gördü. Rasmus elemanları, albümün çıkışından önce endişeliydiler. Şimdi o günleri hatırlarken "Tedirgindik... Şarkı ya bir hit olacaktı, ya da fiyasko!" diyorlar...

  Korkuları yersizdi... Risk, başarıyı beraberinde getirdi ve bu single çalışmasıyla ’platin plak’ almaya hak kazandılar. "F-f-f-falling", ülkelerinde yılın en beğenilen şarkısı oldu. Bu arada 18 parçadan oluşan ve "Hell of A Collection" adını taşıyan bir de toplama albüm yayınladılar.

  Olay yaratan single’ın çıkarıldığı "Into" adlı albüm, birkaç ay sonra piyasaya çıkarıldı ve satış rakamı 67 bine ulaştı. Listede sırasıyla; "Madness", "Bullet", "Chill", "F-f-f-falling", "Heartbreaker", "Smash", "Someone Else", "Small Town", "One and Only" ve "Last Walz" isimli şarkılar yer alıyordu. "F-f-f-falling"’in başarısının ardından Rasmus, Finlandiya’daki tüm müzik festivallerinin bir numaralı konuğu oldu.

  Bu noktaya kadar uluslararası arenaya açılmayan topluluk, HIM, Roxette ve Dover ile birlikte sahne almak için Almanya, İskandinavya ve Litvanya’ya uçtu. Sonrasında tüm Avrupa’yı dolaşan ve televizyon programlarında canlı performanslar sergileyen Rasmus, yazılı basının da ilgi odağı oldu. Ardından Finlandiya’daki Grammy Ödül Gecesi için hemen ülkelerine geri döndüler. Bu kez "En İyi Grup", "En İyi Single", "En İyi Pop/Rock Grubu" ve "Yılın Albümü" ödüllerine layık görülmüşlerdi.

  Ve 2003 yılına gelindi... Rasmus, uluslararası alanda daha da etkili olmak için çok güçlü bir çalışmaya imza attı. Yeni çıkacak olan albümlerinin ilk single çalışması "In The Shadows" oldu ve 10 Ocak’ta Finlandiya’da piyasaya çıktı. Ardından İsveç, Norveç ve Danimarka’da da yayınlandı.

  "In The Shadows"un da içinde bulunduğu "Dead Letters" ("Ölü Mektuplar") albümünün kayıtları için grup elemanları İsveç’e dönmüşlerdi. Nord Stüdyoları’nda Mikael Nord Anderson ve Martin Hansen ile birlikte çalışmak istiyorlardı. Kendilerine büyük başarı getiren "Into" albümünde de bu kadronun büyük payı vardı. Stüdyoya girdiler ve çalışmaya başladılar.

  "Martin ve Micke yüzünden sigaraya başladım. Sesim yeterince pürüzlü çıkmadığında bana yol olarak bunu gösterdiler" diyor Lauri göz kırparak... "Ayrıca yapım sırasında onlarca korku filmi izledik"... Diğer grup elemanları da gülümseyerek ekliyor, "Öyle çok izledik ki hepimiz kabuslar görmeye başladık!."

  Rasmus, şarkıların yazılmadan önce yaşanması gerektiğine inanıyor. Belki de sözlerindeki ve melodilerindeki o samimi yapının kaynağını bu düşünce oluşturuyor. "Her şarkı, yazılmış birer mektup... Bazen özür, bazen itiraf, bazen yardım çığlıkları içeriyor..." diyerek açıklıyor Lauri, "Dead Letters" ("Ölü Mektuplar") için yazdığı şarkı sözlerini... Diğerlerine oranla daha karanlık, daha etkileyici, daha ağır bir albüm "Dead Letters"... Her Rasmus dinleyicisinin rafında bulunması gereken bir çalışma...

  Dünyayı kasıp kavuran bu genç Finlandiyalılar’ın, önümüzdeki yıllarda müzik dünyasına neler kazandıracağını hep birlikte göreceğiz.


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Rasmus konusuna benzer içeriklerimiz
 1. the rasmus-in the shadows

  Oh, oh Oh, oh No sleep, no sleep until I`m done with finding the answer Won`t stop, won`t stop before I find a cure for this cancer Sometimes I feel like going down and so disconnected. Somehow I know that I`m haunted to be wanted I`ve been watching, I`ve been waiting, in the shadows, for my time. I`ve been searching, I`ve been living for tomorrows, all my life. Oh, oh Oh, oh In the...

Sayfayı Paylaş