gebe
  1. selintan41

selintan41 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Reçel Yapımı ve Tarifleri

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında selintan41 tarafından paylaşıldı.

Reçel, meyvelerin çeşitli şekillerde şekerle kaynatılması ile yapılan bir tür tatlıdır. Kahvaltıda tüketilmesi tercih edilmekle beraber günün her saati yenilir ve bazı kek, pasta ve çöreklerin üzerine sürülerek onları tatlandırmada da kullanılır. Yapımı İki türlü reçel yapımı bulunmaktadır. Bunlardan ilki reçel yapılacak meyvelerin önce şekerde bekletilerek daha sonra kaynatılması, ikincisi ise reçel yapılacak meyve ya da sebzenin reçel şurubu ile beraber kaynatılarak hazırlanmasıdır. Kaynama sonucu kıvama gelen reçel, hava almayacak şekilde saklama kaplarına (genellikle cam kavanozlara) konularak kapakları kapatılır.
    reçel nedir

Bir çok meyve ve sebzenin reçeli yapılmaktadır. Ayrıca gül reçelinde olduğu gibi çiçeğin yapraklarının da kullanıldığı reçel türleri de vardır. Endüstriyel reçel üretiminde son yıllarda yeni gıda işleme teknolojileri uygulanmaya başlanmış olup,pastörize dolum veya diğer ismi ile sıcak dolum (hot fill) olarak adlandırılan yöntemler sayesinde uzun raf ömrü,doğal bir tad ve görünüm,aroma bakımından zengin reçel üretimi mümkün hale gelmiştir.

alıntı

Reçel Yapımı ve Tarifleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ev Yapımı Cips Ve Dip Sos Tarifi

Ev Yapımı Cips Ve Dip Sos Tarifi

cips sosu nasıl yapılır cips sosu tarifi nasıl yapılır evde Cipsler: * Yufka * 2 çorba kaşığı zeytinyağı * Neredeyse toz halinde kaşar rendesi * 1 diş sarımsak, ama çok iyi dövülecek * Nane, pul biber, tuz Yapılışı: İlk önce yufkaları üst üste koydum.3 parmak genişliğinde şeritler kestim.Sonra bu şeritleri yukarıda gördüğünüz üçgenleri elde etmek için çapraz kestim.Bir kabın içinde...
  2. Ev Yapımı Çilek Reçeli tarifini istiyorum

Ev Yapımı Çilek Reçeli tarifini istiyorum

Merhaba arkadaşlar ben bu yıl çilek reçelini hazır almak yerine evde kendim yapmak istiyorum ama nasıl yapılır inanın hiç bir fikrim yok. Sizden bu konuda yardım istiyorum lütfen bana Ev Yapımı Çilek Reçeli tarifini verin kızlar.
  3. Kiraz reçeli tarifimiz

Kiraz reçeli tarifimiz

Bu konu; kiraz reçeli tarifi ile ilgili bilgi vermektedir. Mevsiminde yenilen tüm meyvelerin tadına doyum olmaz hele de kiraz gibi güzel bir meyveye asla hayır diyemeyiz. Kış aylarında severek yiyebileceğimiz bir reçel olan kiraz reçelini kurabiyelerinizi ve pastalarınızı lezzetlendirmede de kullanabilirsiniz. Bu tarifi deneyen bütün arkadaşlarımdan olumlu sonuçlar aldım ve siz meleklerimin...
  4. Süt reçeli nasıl yapılır?

Süt reçeli nasıl yapılır?

Kahvaltı sofraları reçelsiz olmaz.Özelliklede çocuklar bu tatlı lezzete bayılır.Kahvaltı sofralarımızda sıklıkla tercih ettiğimiz reçelin bir çok çaşidi var.Günümüzde nerdeyse her sebzenin meyvenin besinin reçeli yapılmakta.Reçel konusunda farklı lezzetler denemek isteyenler için bu günkü tarifimiz süt reçeli.İlk duyduğumda burun kıvırdığım ama tadına bakınca da müptelası olduğum bu lezzeti...
  5. Süt reçeli nasıl yapılır?

Süt reçeli nasıl yapılır?

Kahvaltı sofraları reçelsiz olmaz.Özelliklede çocuklar bu tatlı lezzete bayılır.Kahvaltı sofralarımızda sıklıkla tercih ettiğimiz reçelin bir çok çaşidi var.Günümüzde nerdeyse her sebzenin meyvenin besinin reçeli yapılmakta.Reçel konusunda farklı lezzetler denemek isteyenler için bu günkü tarifimiz süt reçeli.İlk duyduğumda burun kıvırdığım ama tadına bakınca da müptelası olduğum bu lezzeti...

Sayfayı Paylaş