gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Reflüyü Tetikleyen Besinler

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Mide ağrısı deyip geçmeyin. İnsanın yaşam kalitesini o kadar çok etkiliyor ki bazen sosyalleşmenize bile etki edebiliyor. Ben de bir reflü hastası olarak sık sık mide ağrısı ve yanması yaşıyorum.Bazen hiç olmadık zamanlar da bu ağrılar beni yakalıyor ki ne yapacağımı şaşırıyorum. Birçok kişi günümüz de reflü hastalığını yaşamaktadır. Zaman için de aslın da reflüyü tetikleyen besinler hakkın da tecrübe sahibi olabiliyorsunuz. Ama bazen bilmeden de tükettiğiniz gıdalar ne yazık ki reflüyü tetikliyor. reflu-hastalarinin-yapmasi-gerekenler.jpg
    Ufak bir mide ağrısını önemsemek gerekiyor çünkü bazen basit sanılan mide ağrıları ne yazık ki daha kötü sağlık sonuçlarına yol açabiliyor.

Reflü hastaları peki hangi besinlerden kaçınmalı? Reflüyü tetikleyen besinler nelerdir?
    imgres.jpg

Reflü hastası olanların tüketmemesi ve uzak durması gereken bir dizi besinler bulunmaktadır. Bu besinleri açıklamadan önce reflü hakkında kısaca bilgi vemekte fayda var.

Halka arasında Mide reflüsü olarak da bilinen reflü hastalığının tam adı gastro özofageal reflüdür. Peki reflü nasıl bir hastalıktır? Midedeki asitli içeriğin mideden yemek borusuna gelmesi ve yemek borusunun bu aside uzun süre maruz kalması sonucu kendini asitten koruma özelliğinin ortadan kalkması olarak tanımlanabilir.

Tükettiğimiz bazı besinler ise mide asidi üretimini artırır ve reflü şikayetlerinin artmasına neden olur. Mideden yemek borusuna yiyeceklerin tekrar geri gelmesini önleyen bir özofagus kası bulunur. Bazı besinler bu kasa zarar vererek işlevini yerine getirmesini önler ve dolayısı ile reflüyü de tetiklemiş olur.

Reflüyü tetikleyen yiyecekler genellikle çok yağlı ve asitli yiyeceklerdir. Bu besinler kolay sindirilemez ve mide asidi üreten besinlerdir. Aşağıdaki besinler de uzmanlar tarafından reflü hastalarının tüketmemesi ve uzak durması gereken besinler olarak sıralanmaktadır.

İşte Reflüyü Tetikleyen Yiyecekler
    Reflüyü tetikleyen gıdaları özetlemek gerekirse, yağlı gıdalar, domates, sarımsak, soğan, nane ve baharatlı yiyecekler şeklinde sıralayabiliriz.

Kızartılmış ve yağlı yiyecekler: Kızartılmış ve yağlı yiyeceklerin sindirilmesi için mide tarafında fazla asit salgılanır. Bu da reflü riskini yükseltir.

patates kızartması

Domates: Domates oldukça faydalı bir sebzedir ancak fazla asit içermesi nedeniyle reflüyü tetiklemektedir. Bu yüzden domates ve dometes ürünlerinin tüketilmemesi gerekir.

domates konservesi

Çiğ sarımsak ve soğan: Çiğ sarımsak ve soğan reflüyü tetiklemektedir ancak her insanda aynı sonuç vermemektedir. Bu yüzden sarımsak ve soğanı yedikten sonra midenizde yanma var mı yok mu kontrol edin. Eğer yoksa sizde reslüyü tetiklemiyor demektir.

soğan

Baharat ve nane: Acı ve aşırı baharat tüketimi reflüyü tetiklediği için azaltmanızda fayda var. Aynı zamanda nane de özofagus kasının gevşemesine neden olduğu için nane ve naneli gıdalardan uzak durun.

baharatlar

Reflüyü tetikleyen bütün gıdalar:

Portakal
    Portakal suyu
    Limon
    Limon suyu
    Greyfurt
    Kızılcık suyu
    Domates
    Ketçap
    Domates salçası
    Domates suyu
    Kızartma gıdalar
    Yağlı et
    Yağlı kıyma
    Çiğ soğan
    Sarımsak
    Kızartma tavuk
    Ekşi krema
    Muzlu süt
    Dondurma
    Likör
    Şarap
    Bira
    Kahve
    Çikolata
    Pastane ürünleri
    Mısır cipsi
    Patates cipsi
    Koruyucu içeren konserve gıdalar
    Gazlı içecekler
    Çay

Reflüyü Tetikleyen Besinler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ReflÜ

ReflÜ

reflü ilaç isimleri mide ilaçları isimleri mide ilacı safra reflüsü belirtileri ilaçları REFLÜ TEDAVİSİ Reflü tedavisinde 4 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler Reflü’nün şiddetine ve ilerlemesine göre doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi ve endoskopik tedavi tip ve evrelerine göre hastalığın iyileştirilmesini sağlayan yöntemlerdir....
  2. reflü nedir

reflü nedir

mide çarpıntısı yutkunurken zorlanma mide kalp çarpıntısı yaparmı reflü çarpıntı yaparmı reflü kalp REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ) Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Yani mide, yukarında yemek borusuyla bağlantılıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu durum uzun süre devam ederse, asitli olan mide içeriği yemek...
  3. Besİnler

Besİnler

BESİNLER Organik Besinler Karbonhidratlar Sindirilirler Yağlar Sindirilirler Proteinler Sindirilirler Vitaminler Sindirilmezler İnorganik Besinler Mineraller Sindirilmezler Su Sindirilmezler • Enerji vericiler : Karbonhidrat, yağ, protein Enerji verimi : Yağ, protein, karbonhidrat Yapıcı-onarıcı : Protein, yağ, karbonhidrat Düzenleyiciler : Protein, vitamin, mineraller, su Açlık anında...
  4. Reflü hakkında

Reflü hakkında

SIK SIK MİDE PROBLEMİ YASAYAN BİRİ OLARAK NE KADAR ÖNEMLİ BİR KONU OLDUGUNU BİLİYORUM DİYEBİLİRM.BEN MİDE PROBLEMİMİ GENELDE YEDİKLERİME İÇTİKLERİME DİKKAT EDEREK ÇÖZDÜM ACIKCASI... REFLÜ İLE İLGİLİ BİLMEMİZ GEREKENLERE DE BİR GÖZ ATALIM Çağın hastalığı haline gelen reflü, tedavi edilmediği takdirde kanser gibi ciddi hastalıklara bile sebep olabiliyor. Reflü, sindirim...
  5. Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

astım nedir,astın nedenleri nelerdir,,astım belirtileri nelerdir,astım tedavisi,astım hakkında bilgiler Astım; solunum yolları ile vücudumuza giren uyarıcıların solunum yolunu oluşturan bronşları şişirmesi, kasılması, balgam gibi yapışkan sıvılar ile solunum yollarının tıkanması ve nefes alış verişinin zorlanmasına neden olan solunum yolu hastalığıdır. Bu solunum yolu hastalığının...

Sayfayı Paylaş