gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Şekilleri düzensiz olan, renk değiştiren benleriniz varsa ihmal etmeyin, bir dermatoloji uzmanına görünün ''Acaba vücudumdaki benler tehlikeli mi?' Bu soru zaman zaman hepimizin aklına takılır. Benlerin bazıları doğuştan olabildiği gibi bazıları da sonradan oluşabilir. Kahverengi, siyah ya da deri renginde olabilen benler genellikle bir tehlike oluşturmazken; bazıları kanser riski taşıyabiliyor.

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş; 'Her ben tehlikeli değildir. Ancak şekil ve yapı itibariyle simetrik ve yuvarlak bir görünüm yerine düzensiz, asimetrik görünüm taşıyan, sınırları düzenli olmayan, farklı renkler içeren benler risk oluşturuyor'' diyor. Bunun dışında kişinin diğer benlerinden daha farklı olduğunu düşündüğü, ani değişim gösteren, hızla büyüyen benleri olduğunda bir dermatoloji uzmanına baş vurması gerekiyor.

BENLER NASIL İNCELENİR?

Benlerin incelenmesinde muayenenin yanı sıra benin 10 kat büyütülerek içindeki yapıların görünmesini sağlayan 'dermatoskop' adı verilen bir el aletinden de yararlanılıyor. Dr. Kuş, 'Çıplak göz ve dermatoskopla yapılan muayenede melanom (kanser) şüphesi uyandıran bir ben varsa bunun kesin tanısı benin çıkartılıp patolojik incelemeye gönderilmesiyle sağlanmaktadır. Dermatoloji uzmanı tarafından çıkarılmayı gerektirecek kriterlere sahip olmayıp ancak yine de izlenmesine karar verilen benler için hasta periyodik kontrollere çağrılır' diyor.

Kimler risk altında?

- Ten rengi açık olup, mavi, gri ya da yeşil göz rengine, yoğun çillere sahip olmak.

- Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde aralıklı olarak yoğun şekilde güneşe maruz kalmak

- Çocukluk döneminde geçirilmiş güneş yanıkları öyküsü

- Daha önce melanom geçirmiş olmak ya da ailede melanom öyküsü.

- Bireyde çok sayıda (ellinin üzerinde) ben bulunması.

- Displastik (atipik) ben olarak adlandırılan düzensiz benlere sahip olmak

Rengi değişen benlere karşı dikkatli olun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

güneş çarpmasına karşı dikkatli olun!

sıcak çarpmasında yapılması gerekenler güneş çarpmasında yapılması gerekenler "Sıcak çarpması, çok ciddi bir sağlık sorunu. " diyen Sema Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Atalay YÜREKLİ Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabiliyor. Ayrıca bazı vakalarda ölümle sonuçlanmasa bile kalıcı hasarlar bırakabiliyor." dedi. Dr. Yürekli sıcak çarpmasıyla ilgili şu...
  2. Sonbaharda dikkatli olun

Sonbaharda dikkatli olun

Mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, sporun, depresyon ve halsizlik için en iyi ilaç olduğunu söyledi. Yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikayetleri olan kişilerin konsantrasyonu artırıcı ve motivasyonu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem vermesi büyük fayda sağlar. Genellikle hafif sporlar; balık tutma, avcılık,...
  3. kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun!

kanser ihtimallerine karşı dikkatli olun!

Kanser ihtimaline karşı dikkat! Doğuştan var olan benlerin, zaman içerisinde yapısında, renginde ve şeklinde değişiklik göstermesi durumunda, kanserin habercisi olabileceği belirtildi. Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel Gürler, deride benlere bağlı görülen ağır kanser hastaları ile son yıllarda geçmişe oranla sık...
  4. Tırnaklarınızı Keserken Dikkatli Olun!

Tırnaklarınızı Keserken Dikkatli Olun!

Sevgili melekler, başlığı okuyunca tırnak kesmenin neyine dikkat edeyim ki diye düşünmeyin sakın. Çünkü günlük hayatta bize basit ve önemsiz gibi gelen yaptığımız yanlışlar, önemli bir sorun olarak geri dönebiliyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Yazar, bunun tipik örneklerden birisinin 'tırnak kesimi' olduğunu...
  5. Dondurma Yerken Dikkatli Olun!

Dondurma Yerken Dikkatli Olun!

dondurma yerken, dondurmanın zararları, dondurma hakkında Sevgili melekler, kış aylarında da rahatlıkla tüketilebilen dondurma elbetteki sıcak yaz günlerinde daha fazla tercih ediliyor. Son derece sağlıklı bir gıda olan dondurmayı seçmek çok önemli. Zira açıkta, sağlıksız koşullarda satılan dondurma tehlike saçıyor! İşte yaklaşan yaz öncesi dondurma seçerken dikkat edilmesi gerekenler......

Sayfayı Paylaş