gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Renkli kıyafet giymek günahmı?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Sual: Ümmü Seleme validemiz, (Tesettür âyeti indiği zaman, Ensâr kadınları başlarındaki siyah örtüden dolayı başlarına karga konmuş gibi görünüyorlardı) buyuruyor. Buradan kadınların siyah giymesinin farz olduğu anlamı çıkarılamaz mı? CEVAP Kesinlikle öyle bir mâna çıkarılamaz. Burada sadece başörtülerinin siyah olduğu bildiriliyor. Başlarındaki örtüler beyaz veya yeşil olsaydı, beyaz veya yeşil giymek farz olmazdı. Nitekim Peygamber efendimiz, farklı renklerde elbise giymiştir. Giydiği elbiseleri giymek farz olmaz.

2.jpg

Dıhye-i Kelbî “radıyallahü anh” anlatır: Resulullah’a “sallallahü aleyhi ve sellem” beyaz kumaş gelmişti. Bana bir miktarını verip; (Bunu ikiye böl, bir parçayı kendine gömlek yap, diğerini hanımına ver, kendine örtü yapsın!) buyurdu. (Ebu Davud)

Bu hadis-i şerife göre kadınların ve erkeklerin beyaz giymesine farz denmez. Çünkü (Dürer-ül-mültekıte) kitabında şöyle deniyor:
    Kadınlara vücut hatları, kaba avret yerlerinin şekli ve rengi belli olmayacak herhangi bir elbiseyle örtünmek farzdır. Dinimiz, kapanmayı emretti, ama belli bir örtü şekli, belli bir renk bildirmedi.

Kadınların da, erkeklerin de her renk elbise giymeleri caizse de, erkeklerin kırmızı, sarı elbise giymeleri tenzihen mekruhtur. Yeşil giyinmek sünnettir. Beyaz ve siyah giyinmek müstehabdır. Resulullah’ın entarisi, gömleği beyaz pamuk bezdendi. Mekke’yi fethettiği gün, mübarek başlığı ve paltosu siyahtı. (İbni Âbidin)

Renkli kıyafet giymek günahmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bu kıyafetlerden birini giymek isteyen varmı :)

bu kıyafetlerden birini giymek isteyen varmı :)

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Frak giymek

Frak giymek

Rüyada frak elbise giymek, her hususta arkadaslarinizdan üstün bir durumda bulundugunuza ve etrafinizda sizi çok kiskanan kimselerin bulunduguna, ününüzün her gün biraz daha etrafa yayilarak, tanindiginiza isarettir.
  3. renkli çantalar kıyafetlere ahenk katıyor

renkli çantalar kıyafetlere ahenk katıyor

Tergan’ın 2008 Yaz Koleksiyonu içinde yer alan renkli çantalar kıyafetlere ahenk katıyor hem de kadınların şıklıklarını pekiştiriyor. Tergan tüm ürünlerine yansıttığı indirim avantajını, çantalarda da %50 indirim oranıyla devam ettiriyor.
  4. günahmı

günahmı

merhaba ben burnumdan rahatsızım burnum kemerli olduğu için dış görünüşü çok rahatsız edici. bu yüzden burnumda küçük çapta bir ameliyat yaptırmak istiyorum ama günahı varmı yok mu bilmiyorum bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
  5. Öğretmenler de Serbest Kıyafet Giymek İstiyor !

Öğretmenler de Serbest Kıyafet Giymek İstiyor !

Bu konu; Öğretmenler de Serbest Kıyafet Giymek İstiyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yeni düzenlenen kanunla önümüzde ki eğitim yılından başlamak üzere artık çocuklar okullara bazı koşullara uymak şartıyla serbest kıyafetle gidebilecekler. Öğrencilere verilen bu hak karşısında aynı haktan öğretmenler de yararlanmak istiyor. Hatta bunun için küçük çapta bir eylem de...

Sayfayı Paylaş