Resimlerle Şık ve Zarif Bir Sofra Nasıl Olmalı ?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. güzel sofra düzenleri

  sofra düzeni nasıl olmalı  Sevgili melekler, şık bir yemek daveti verdiğinizde en göze çarpan ayrıntı sofra düzeni olur. Eğer samimi dostlarınızla yapacağınız bir yemek daveti ise daha rahat olabilirken, resmi bir davet için son derece titizlikle hazırlanmış bir sofra ile herkesi etkileyebilirsiniz. Bunun için şık bir yemek takımı, uyumlu bardak, çatal, kaşık ve bıçaklarla, sofra aksesuarları yeterli olacaktır. Bu sayfamızda sizlere sofra düzeni nasıl olmalı anlatmaya çalışırken, güzel sofra düzenleri ile de fikir vermiş olacağız.. :)  [​IMG]
  Yemeği yakın arkadaşlarınızı çağırdıysanız herkesin ortadan dilediğini tırtıkladığı bir sofra tercih edilebilir. Ama daha resmi bir yemek söz konusuysa eğer işin rengi değişir. Çorba tabakları büyüklerin içine yerleştirilip değişik olmak adına kozlar masaya serilir. Fazla klasiğe kaçmadan geleneksel bir sofra hazırlamak için mümkünse mutfağı değil evin yemek odasını, salamanjesini ya da siz ne ad verdiyseniz- kısaca yemek masasının başına önce bir geçin. Dikdörtgen masa hep biraz daha mesafelidir, yuvarlak masa ise samimi bir ortam yaratmak için daha elverişlidir. Kare masalar da zaman zaman göze çarpar: Herkesin birbirini gördüğü samimi atmosferi ve hoş formuna rağmen fazla yer kapladığı da göz ardı edilmemelidir.  [​IMG]  Sofrada öncelikle masa örtüsünün sade ve mümkün olduğunca az desenli olması gerekir. Beyaz resmi davetlerde, desenli, renkli örtüler ise tanıdıklara verilen yemeklerde tercih edilmelidir. Pamuklu masa örtüleri artık iyice klasikleştiğinden keten örtüleri deneyebilirsiniz. Fuşya, mürdüm ya da çikolata renkleri sofranıza şıklık katacaktır. Farklı renkte seçeceğiniz peçetelerle bu şıklığı daha da arttırmak mümkün. Masa örtüsünün genelde masadan 20 – 30 cm aralığında bir uzunlukta sarkması iyidir. En mükemmeli ise bir alt örtü ya da astar ile bu sarkmanın süslenmesidir. Örtüden sonra sıra sofrayı kurmaktaki marifetinizde. Aman dizilişe dikkat!


  [​IMG]  Bardakların dizilişi şu şekildedir: Tabağın sağında duracak şekilde su bardağı solda, yanında kırmızı şarap kadehi ve ardından beyaz şarap kadehi. İster klasik kristal isterseniz başka formlardaki bardakları siz yaratmak istediğiniz atmosfere göre seçebilirsiniz. Tabaklarda beyaz tercih edilmelidir; desenli ya da düz ama masayla mutlaka uyum içinde… Servis tabaklarını ise ahşap, cam ya da seramik farklı biçimlerde tercih edebilir böylelikle masaya da farklı bir dokunuş katabilirsiniz. Çatal bıçak takımınız için sanılanın aksine, (hep şık görünse de) gümüş olmalı diye bir şart söz konusu değildir. Diziliş olarak, tabağın solunda en solda salata çatalı, ortada yemek ve en sağda tatlı çatalı olmalıdır..


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. şık bir masa nasıl hazırlanır

  ,
 2. sofra nasil hazirlanir

  ,
 3. sik bir masa nasil olmali

  ,
 4. soz de sofra hazırlama sık