gebe
 1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.734
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Rİketsİya Hastaliklari

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  riketsiya hastalıkları rovamisin rovamisin antibiyotik antibiyotik fiyatı RİKETSİYA HASTALIKLARI Dr. Coşkun Çeltik
  Riketsiyalar gram negatif, hem DNA hem de RNA içeren pleomorfik, kokobasil yapısında, hücre duvarı içermeyen hücre içi mikroorganizmalardır. “Hücre içi mikroplar akut faz yanıtını oluşturamaz”.
  Semptomlar
  Baş ağrısı
  Israr eden ateş
  İlk önce makuler sonra purpurik-vaskülit tarzında deri döküntüsü
  Lenfadenopati
  Hepatosplenomegali, sarılık, tutulan organa ait semptomlar

  Q ateşi dışındaki tüm riketsiyal enfeksiyonlar antropodlar yoluyla (antropodun ısırması, feçesi ile veya kurumuş, parçalanmış antropodların orofekal veya solunum yoluyla veya konjonktiva teması ile) bulaşır. Genellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkar. Hayvan besleme veya hayvanlarla oyun oynama öyküsü mevcuttur.

  Kayalık dağlar humması (ABD’de en sık)--- R. Ricketsii-----kene
  Murin tifüsü (Endemik tifüs)------------ R. Mooseri-----fare biti, fare piresi
  Q ateşi-----------------------------------------Coxiella burnetti---koyun, sığır kenesi, süt
  Ricketsial pox------------------------------- R. Akari----fare akarı
  Epidemik tifüs------------------------------ R. Prowazekii----bit
  Diğer (spotted fever (Akdeniz ülkelerindeki Fievre boutonneuse---R. conori)
  Tsu-Tsu-gamushi ateşi (çalı tifüsü)----Uzak doğu ve Asya’da-----R. orientalis)

  Tanı: *Alınan basit kan kültürlerinde üreme olmaması gerekir.
  *Deri biopsisinde küçük damarları tutan mononükleer vaskülit
  *Weil-felix testi: Bazı Proteus vulgarisin suşlarına karşı çapraz reaksiyon ile oluşan antikor tirelerinin tesbiti (OX19, OX2, OXK) Genellikle 2. haftadan sonra pozitifleşirler. 3 ay kadar pozitif kalırlar.
  Epidemik tifüs --------------- OX19
  Kayalık dağlar ateşi --------- OX19 veya OX2 veya (-)
  Tsutsugamushi --------------- OXK
  Q ateşi ve riketsial pox’da bu testler anlamsız.
  *IFAT, CFT, ELİSA ve Latex aglütinasyon testleri
  *Riketsiya doku kültürleri

  Ayırıcı tanıda diğer ciltte vaskülit ve purpura yapan hastalılar düşünülmelidir (streptokoksik vaskülit, Henoch Schölein, ilaç vaskülitleri, meningokoksemi, Listeriosis, enteroviral enfeksiyonlar, sepsis, İTP, EMN, atipik kızamık, kızamıkcık vs).
  Tedavide; Kloramfenikol, tetrasiklin/doksisiklin, azitromisin kullanılabilir. Hücre duvarına etkili penisillin gibi antibiyotikler etkisizdir. Sulfonamidler replikasyona neden oldukları için kontrendikedir. Kortikosteroidler kısmen etkilidir, vaskülitli ağır vakalarda denenebilir.
  Riketsialarda nadiren tekrarlayıcı ve kronik bir hastalık görülebilir. Brill hastalığı buna örnektir.
  Prognoz: En ağır tip Kayalık dağlar ateşidir. Çocuklarda ölüm erişkinlere göre daha nadirdir. Fulminan seyirli, beyin, kalp, akciğeri tutan vaskülitlerde prognoz kötüdür. %5-7 oranında mortalite gelişebilir. Ölümlerin çoğu hastalığın 2. haftasında olur. Fulminan seyirlilerde 5. günde gelişebilir.


  Kayalık Dağlar Lekeli Ateşi
  Etken Rickettsia Rickettsii.
  Rezervuar, Köpek ve kemiriciler (fare, tavşan, sincap, gelincik vs)
  Vektör: keneler (Kenelerin ısırdığı bölgede “taşe noire” adı verilen siyah renkli bir skar oluşur. Bu skar genellikle ekstremitede veya abdominal bölgededir.)
  Kuluçka dönemi 2-8 gün
  Klinik: Enkübasyon dönmeinden sonra birden yükselen ısrarlı ateş söz (Rocky mountain ateşi) konusudur. 40 0C’ye varan ateş (Kutanöz ateş), konjonktivit, bulantı, kusma, şiddetli baş ağrısı, artralji, myalji ve bazen ishal görülür. Bradikardi tipiktir. Hastaların çoğunda karakteristik deri döküntüsü mevcuttur. Döküntü ateşin başlangıcından 2-6 gün sonra el ve ayak ayalarından ve ekstremitelerden makül şeklinde başlayıp, peteşial ve vaskülit tarzında palpabl basmakla solmayan makülopapüler döküntü şekline dönüşür ve gövdeye yayılır. Bazı hastalarda hepatosplenomegali, şuur bulanıklığı ve meningismus da görülebilir. Ekstremitelerde ödem gelişebilir. SSS tutulumu olursa ağır seyreder. Konvülsiyonlar ve beyin ödemi, koma gelişebilir. Şok gelişebilir.
  Laboratuarda; lökopeni, trombositopeni, anemi, hiponatremi, proteinüri ve hematüri, BOS’ta pleositoz saptanabilir.

  Tedavi: 8 yaş altı; Kloramfenikol---Rifampisin
  8 yaş üstü; Tetrasiklin/Doksisiklin—Siprofloksasin
  Hamilelerde Spiramisin (Rovamisin)
  Tedavi süresi ateş tamamen normale döndükten sonra 3 gün (ortalama 10 gün)

  Epidemik Tifüs (Bitle bulaşan tifüs)
  Etken R. Prowazakii
  Rezarvuar kemirgenler, vektör: bitler
  Enkübasyon dönemi: 6-14 gün. Benzer semptomlar vardır. Farklı olarak taşe noire görülmez, el ve ayak ayalarında döküntü yoktur. Gövdeden ve koltuk altından başlar, ekstremitelere doğru yayılır. Tedavide aynı ilaçlar kullanılabilir. Buna yönelik etkin aşısı vardır.
  Q ateşi daha ziyade ateş ve akciğer bulguları ile gelir. İntersisyel pnömoni gelişir. Döküntü yoktur. Daha çok hayvan yünleri veya hayvancılıkla uğraşanlarda, çobanlarda görülür.
  Genel olarak hücre içi mikroorganizmaları olan riketsiyalarda hiponatremi dikkat çeker. Hiponatremi yapan enfeksiyonlar; Riketsiyalar, sıtma, mikoplazma, Lejionella

   
Rİketsİya Hastaliklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeker HastaliĞi

  Şeker HastaliĞi

  Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Hepimiz bu konuda bir şeyleri doğru veya yanlış olduğuna bakmaksızın bilir ve başkalarına iletiriz. Ancak her meselede olduğu gibi bu konuda da doğru bilmek esastır. Gerek hastalığı tanımak, gerekse hasta olan birine yardımcı olabilmek için bu lüzumludur. Düşündüğümüzden daha yaygın bir hastalıktır diyabet. Ancak hastaların birçoğu...
 2. Kalb Hastaliklari

  Kalb Hastaliklari

  Kalb torbası iltihabı (Perikardit) : Kalb bir kılıf içinde asılı •durur. Buna kalb torbası denir. Bu kılıfın iç tarafı iltihaplanabi:-)lir. Buna perikardit denir. Bu hastalık yalnız olarak nadiren gö:-)rünür. Kalb nahiyesinde bir ezilme, kılıfta bir yaralanmadan hu:-)sule gelir. Bazan hastalığın sebebi bulunamaz. Bu gibi vakalarda romatizmalı iltihaptan bahsedilir. Fakat vakaların çoğunda...
 3. Pankreas hastaliklari....

  Pankreas hastaliklari....

  pankreas hastalıkları pankreas urları Insülin yetmezliğinde şeker hastalığı meydana gelir : Kanda glikoz nispeti yükselir (Bak : şeker hastalığı rejimi). Pankreasta hormon ifrazı yetmezliği pankreas içinde bulunan langerhans adacıklarındaki epitel hücrelerinin kifayetsiz çalışmalarından gelir. Bu uzuvda ayrıca iltihaplar ve urlar olabilir. Urların en önemlisi uzvun baş kısmında yer eden...
 4. Dİyabet HastaliĞi . . . .

  Dİyabet HastaliĞi . . . .

  DİYABET HASTALIĞI . . . . -------------------------------------------------------------------------------- Diyabet nedir? Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor. Diyabetin iki ayrı tipi var:...
 5. Sicak Hastaliklari

  Sicak Hastaliklari

  rüzgar çarpması sıcakta kaşıntı sıcaktan kaşınma rüzgar çarpması belirtileri ruzgar carpmasi Sıcak hava dalgası nedir ? Sıcak hava dalgası, havanın bazen aşırı derecede sıcak olmasıdır. Sıcak birçok rahatsızlıklara yol açar ve kalp rahatsızlığı ve buna benzer rahatsızlıkları bulunan işçilerde ölüm oranını artırır. Sıcak hava dalgaları süresince iş kazaları oranında da artış olmaktadır. Bu...

Sayfayı Paylaş