gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Riya Hakkındaki Hadisler

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

riya hadis riya ile ilgili hadisler Ravi: Ka'b İbnu Malik Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim: "Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar."
    Kaynak: Tirmizi, İlm 6, (2666)

Ravi: Ebu Hüreyre
    Tanım: Resulullah (sav) bir gün: "Hüzün kuyusundan Allah'a sığının!" buyurdular. Oradakiler: "Ey Allah'ın Resulü! Hüzün kuyusu da nedir?" diye sordular. "0," dedi, "cehennemde bir vadidir; cehennem, o vadiden her gün yüz kere Allah (cc)'a sığınma taleb eder." "Ey Allah'ın Resulü!" denildi, "oraya kimler girecek?" "Oraya" dedi, "amellerinde riya yapan kurralar girecektir!"
    Kaynak: Tirmizi, Zühd 48, (2384)

Ravi: Ebu Hüreyre
    Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allahu Teala Hazretleri diyor ki: "Ben ortakların şirkten en müstağni olanıyım. Kim bir amel yapar, buna benden başkasını da ortak kılarsa, onu ortağıyla başbaşa bırakırım."
    Kaynak: Müslim, Zühd 46, (2985)

Ravi: Ammar İbnu Yasir
    Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kimin dünyada iki yüzü varsa kıyamet günü, ateşten iki dili olacaktır."
    Kaynak: Ebu Davud, Edeb 39, (4873)

Ravi: Ebu Vail
    Tanım: Hz. Üsame (ra) diyordu ki: "Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Kıyamet günü bir adam getirilip ateşe atılır. Karnındaki barsakları dışarı çıkar. Onları, eşeğin değirmen taşını dönderdigi gibi dönderir. Derken, cehennem ahalisi etrafında toplanır ve: "Ey fülan, sen dünyada iken (bize) ma'rufu emderip, münkerden nehyetmiyor muydun?" derler. O: "Evet, ma'rufu emrederdim ama kendim yapmazdım, münkeri yasaklardım ama kendim yapardım" diye cevap verir."

Kaynak: Buhari, Bed'ü'l-Halk 10, Fiten 17; Müslim, Zühd 61, (2989)

alıntı

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Riya Hakkındaki Hadisler
    allah hepimizi cehennem azabından korusun

Riya Hakkındaki Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. riya nedir?ve riya hakkında bilgi!

riya nedir?ve riya hakkında bilgi!

riya nedir riya ile ilgili kıssalar hakkında bilgi ile ilgili hikayeler ne demek İş, söz ve davranışlarda gösterişe yer verme; bir iyiliği veya salih bir ameli Allah'ın rızasını kazanmak niyetiyle değil, insanların beğenisi için yapma. Bu davranışta bulunan kimseye riyakâr veya müraî denir. Riya, insanlar arasında manevî nüfûz, şan ve şöhret, maddî çıkar sağlamak için yapılır. Dünyaya âit bu...
  2. Riya

Riya

Bakınız; Gösteriş.Rüyada riyakarlik ettigini veya bir kimsenin kendisinin yüzüne gülerek menfaat elde etmek için riyakarlikta bulundugunu görmek, is ortaklari varsa aldatildigina; halktan biri ise, mahalle halki tarafindan yüzüne gülündügü halde sevilmedigine; evde ev halki tarafindan hor görüldügüne delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada riya etmek, rüya sahibtnin uyanikligi halinde...
  3. Cennet Hakkındaki Hadisler

Cennet Hakkındaki Hadisler

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri ferman etti ki: "Ben Azimu'ş-Şân, salih kullarım için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve insanın hayal ve hatırından hiç geçmeyen nimetler hazırladım." Ebu Hureyre ilaveten dedi ki: "Dilerseniz şu ayet-i kerimeyi okuyun. (Mealen):...
  4. gargat ağacı hakkında hadisler

gargat ağacı hakkında hadisler

arkadaşlar gargat diye bir ağaç hakkında hadisler arıyorum var mı yardımcı olabiecek arkadaşlarım ?

Sayfayı Paylaş