gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Riya

Konu, 'R-S' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Bakınız; Gösteriş.Rüyada riyakarlik ettigini veya bir kimsenin kendisinin yüzüne gülerek menfaat elde etmek için riyakarlikta bulundugunu görmek, is ortaklari varsa aldatildigina; halktan biri ise, mahalle halki tarafindan yüzüne gülündügü halde sevilmedigine; evde ev halki tarafindan hor görüldügüne delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada riya etmek, rüya sahibtnin uyanikligi halinde haram olan seye sebep olmasina isarettir.

Riya konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. riya nedir?ve riya hakkında bilgi!

riya nedir?ve riya hakkında bilgi!

riya nedir riya ile ilgili kıssalar hakkında bilgi ile ilgili hikayeler ne demek İş, söz ve davranışlarda gösterişe yer verme; bir iyiliği veya salih bir ameli Allah'ın rızasını kazanmak niyetiyle değil, insanların beğenisi için yapma. Bu davranışta bulunan kimseye riyakâr veya müraî denir. Riya, insanlar arasında manevî nüfûz, şan ve şöhret, maddî çıkar sağlamak için yapılır. Dünyaya âit bu...
  2. Riya bölümü ve aciklamasi

Riya bölümü ve aciklamasi

RİYA BÖLÜMÜ UMUMÎ AÇIKLAMA Riya, lügat olarak görmek mânasına gelen ru'yet kökünden gelir. "Hakikatte olmadığı halde iyi görünmek" mânasınadır. Dilimizdeki en yakın karşılığı gösteriştir. Dînî bir tabir olarak ibâdetlerde ve diğer amellerde samimiyetten uzaklığı ve ihlassızlığı ifade eder. Bir başka ifade ile, bir Müslüman ibâdetlerini Allah rızası için yapmakla mükelleftir....
  3. Riya Hakkındaki Hadisler

Riya Hakkındaki Hadisler

riya hadis riya ile ilgili hadisler Ravi: Ka'b İbnu Malik Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim: "Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar." Kaynak: Tirmizi, İlm 6, (2666) Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Resulullah (sav) bir gün: "Hüzün kuyusundan Allah'a...
  4. İbadete Riya Karıştırmak...

İbadete Riya Karıştırmak...

islamda riya rüyada burnunu karıştırmak rüyada burun karıştırmak ibadette riya İbadet ederken, maddi faydaları düşünülürse, mesela Allah rızası için oruç tutan kimse, bu arada rejim de yapmış olup, fazla kilolarımı azaltırım diyorsa, Allah rızası için namaz kılarken, jimnastik de olur diyorsa, bu ibadetler kabul olur mu? Ayrıca, genelde ikindi ve yatsının sünnetini kılmıyorum; ama başka...
  5. riya nedir ne demektir bu riyamıdır ?

riya nedir ne demektir bu riyamıdır ?

ben çalışırken patronum beni övsün diye alışıorum ve evdede annem babam alıskan desinler diye yapıorum bu riya mıdır

Sayfayı Paylaş