gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Ruhunuza ''Detoks''Yapacak Bir Film:))...Ratatouil

Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

[​IMG] ............Soğanların ince ince kıyılıp; hani şöyle piyazlık denen cinsten,yine küçük halkalar şeklinde biberler eşliğinde biraz margarin ve biraz daha fazla tereyağ ile pembece bir ölüme terk edildiği esnada...Aynı çabuklukta ve benden beklenmeyen,benim bildiğim ama diğerlerinin bilmediği bir maharet ve hızda haşlanmaya bırakılan, çocukca bir neşenin renklerinden;domatesli,vitaminli,ıspanaklı makarnalar diğer yemekle senkronize bir biçimde fokurdarken...Tahta tezgahın üzerinde bir armoninin en assolisti ciğerler, ki özenle seçildiler ve çeşitlendiler;hafif irice doğranıyorlar.

Şimdi, uygun ölçülerde doğranmış ciğerleri, bi iki hatta dörtbeş kez çevirmek için, tam kıvama gelmişliği yaydığı kokudan anlaşılan soğan biber karışımı ile buluşturuyorum.

Alt mutfağın camından erik ağacının altındaki masa ve onun etrafındaki en doğalından otlar içinde bir akşam keyfine yan gelip yatmış renk renk çiçekler...Bir kuş kanat çırpıyor,diğer kuşların harmandan dönen neşeli şarkılarına...Karşı ağaçların aralığından otlara, çizgi çizgi-yoksa alaca alacamı demeliyim-yayılan günbatımının, zamanı gecenin yakışıklı lacivertine terk etmeye hazırlanan çekilişinin, gölgelerini izliyorum.

Ciğerler, biberler, soğan ve salça, tadlandırıldığı baharatlarla birlikte çoşkulu, keyifli kokular yayıyorlar ortaya...Müthiş bir armoni için; eğlenen bir rekabet halindeler doğanın kokularıyla...Tüm bu senfonik uyumun ruhumda açtığı renkleri kokluyorum şimdi.Haşlanan makarnanın etsuyu ile tatlandırılmış suyundan bir miktar alıp pişmekte olan ciğerlerin üzerine döküyorum.İki farklı tencere arasındaki alışverişten ortaya çıkan kollektif bir lezzetin tadını duyumsuyorum dudaklarımda...

Çocuklarla birlikte olduğumuz bir günde,onlar için yemek yapma anında düşündüklerim üzerine yazdığım uzun bir yazının bir bölümüne ben bile bunları sığdırabildiğime göre-herkes yemek yapabilir-:)))İzlediğim en dinamik,en eğlenceli animasyondu.
    Özellikle gazeteye yemek eleştirileri yazan gurmemizin eleştirmenler üzerine özeleştirisi muhteşemdi.Seyredin ruhunuz doysun:))

Alçıda bacağıyla uzun süre yatmak zorunda kalan,muzur ve neşeli halinden birşey kaybetmeyen, yatağının içine koca bir dünya kurmayı başaran, küçük oğulun sayesinde izlemiştim filmi,ve bana çok hitap etmişti:))

Son söz olarak bu filmin genel mesajına çok uyacak,ortaokuldaki fizik öğretmenimiz Şermin hanımın, her sene başında defterimize mutlaka yazdırdığı bir cümleyi yazmadan geçmim-yapamam deme yapan senden üstün değildir-

Bu da böyle, baharatlarla tatlanmış kendine has bir film yorumu oldu :)))

Ruhunuza ''Detoks''Yapacak Bir Film:))...Ratatouil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ♥ Bak Artık Bir Ruhum ♥

♥ Bak Artık Bir Ruhum ♥

ağlama sevgili beceremedim doyurmayı seni benle, gitmek gerçekten gerekliydi... üzülme sevgili, vedaları da vardır baharların, yaprak dökümünü yaşarsın istemesen de... vazgeçmek için zamansızız belki de. ama yetemediği yerde, gitmelidir sevgili.... saçlarımı kestirmek hiç aklımdan geçmezdi. demek ki birşeyler olmuş bana ki senin kıyamadıklarına kıyar olmuşum. aynaya bakamayacağım bu...
  2. Evinize bir ruh verin...

Evinize bir ruh verin...

Ev bir çok kişi için sığınabildiği bir sığınak gibidir. Evinizin kapısından girdikten sonra artık dışarısı ve dışarıdaki problemler ertelenmiştir. Bazen evler sahiplerini hiç yansıtmaz. Eve geldiğinizde yaptığınız ilk şey bilgisayarı açıp sohbet etmek ya da televizyon izlemekse, evinizin bir ruha ihtiyacı var demektir. Evinize nasıl mı bir ruh kazandıracaksınız? Çok basit....
  3. 3 yeni film birden

3 yeni film birden

Recep İvedik 2, Gelinlerin Savaşı ve Sevgililer Günü Katliamı, 13 Şubat cuma günü gösterime giriyor... Türk sinema tarihinin en çok izlenen yapımı unvanını elinde bulunduran "Recep İvedik" serisinin ikinci filmi yarın sinemalarda. Yönetmenliğini Togan Gökbakar'ın üstlendiği filmde, Şahan Gökbakar, Gülsen Özbakan, Efe Babacan ve Çağrı Büyüksayar rol alıyor. Senaryosunu Şahan...
  4. Ratatouille

Ratatouille

Ratatouille, güneydoğu Fransa'nın Akdeniz kıyılarında bulunan Provence mutfağına ait bir aperatif, ama ana yemek olarak da kullanılabiliyor. Bana göre özellikle ızgara etlerin yanına çok iyi gidiyor. Salata türü olarak sayar mısınız bilemiyorum ama en güzel özelliği bütün sebzelerin közlenerek pişirilmesi. Ayrıca yakında çocuklar da adına fazlasıyla aşina olucaklar çünkü Pixar bu isimde bir...
  5. Bir filmin adını arıyorum

Bir filmin adını arıyorum

Arkadaşlar merhaba . izlediğim bir filmin ismini arıyorum . konusundan size bahsetmek istiyorum bilen varsa yardımcı olabilir mi ? yol kenarında tek bir ev düşünün . güneşten korunmak amacıyla evdeki camları kırıp yerine duvar ören tüm delikleri kapatan bir baba bir anne iki kız ve ufak bir çocuktan oluşan bir aile. sanırım güneşe karşı rahatsızlıkları olduğundan böyle bir önlem alıyorlar ....

Sayfayı Paylaş