gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

Rutkay Aziz Kimdir?

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Aziz Rutkay kimdir, Aziz Rutkay, hayatı, biyografisi, yaşantısı hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.

Avrupa yakası adlı dizi ile çok yakından tanıdığımız Rutkay Aziz'in hayatı sizlerle melekler.

Gerçek Adı : Aziz Rutkay
    Doğum Yeri : İstanbul
    Doğum Tarihi : 1947
    Eğitimi : Lisans

1947 yılında İstanbul' da doğmuştur. Asıl adı Aziz Rutkay' dır. Avusturya Lisesi'nde soyadları adlardan önce okunduğu için ismi "Rutkay Aziz" olarak söylenegelmiştir. Avusturya Lisesi' ni bitirdikten sonra Bakırköy Lisesi' ne kaydoldu. Lisans öğrenimini Galatasaray Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi' nde tamamladı.

Tiyatroya lisede öğrenim gördüğü yıllarda başladı. Muhsin Ertuğrul yönetimindeki LCC tiyatro okulunda tiyatro eğitimi aldı. İlk tiyatro deneyimini Peter Weiss'ın "Marat-Sade" oyunundaki "Marat" rolüyle yaşadı. Tiyatro hayatına 1971 yılından itibaren Ankara Sanat Tiyatrosu' nda devam etti. 1973 yılında yine bu tiyatroda sanat yönetmenliği ve yönetmenlik yapmaya başladı. İlk sinema deneyimini 1987 yılında "Yer Demir Gök Bakır" filmiyle yaşadı. Ziya Öztan' ın yönettiği hem sinemada hem de televizyonda dizi halinde yayınlanan "Cumhuriyet" filminde Mustafa Kemal ATATÜRK rolünü oynadı.

İyi derecede Almanca ve Fransızca bilmektedir. Şiir okuma ve yazma uğraşları arasındadır. Tiyatro faaliyetlerinin yanı sıra 2004 yılından beri ATV'de yayınlanan Avrupa Yakası adlı dizide Çapkın Bülent karakterini canlandırmıştır.Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı 'nın başkanıdır.

Rutkay Aziz Kimdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yilmaz GÜney Ve Rutkay Azİz Benİm Sayemde ŞÖhret Oldular!” Pekİ Kİm Bu İddİanin Sahİb

Yilmaz GÜney Ve Rutkay Azİz Benİm Sayemde ŞÖhret Oldular!” Pekİ Kİm Bu İddİanin Sahİb

Türk sinemasına damgasını vuran aktörlerden Fikret Hakan kırk yıllık sırrını açıkladı. Ünlü aktör, Yılmaz Güney ve Rutkay Aziz için, 'Benim sayemde şöhret oldular' dedi Sanatının 57'inci yılını Kartallar Yüksek Uçar adlı dizi ile taçlandıran usta aktör Fikret Hakan yaşam felsefesinin 'İyi kadını ve iyi rolü bulduğun zaman kaçırmayacaksın' üzerine kurulu olduğunu söyledi. Hayatımda üç dört kez...
  2. Aziz

Aziz

Aziz -------------------------------------------------------------------------------- Hıristiyanların kutsal bildikleri büyükleri.
  3. Doğa Rutkay servet dağıtıyor

Doğa Rutkay servet dağıtıyor

doğa rutkay doğa rutkay, servet, çalışanları, haberleri, Tiyatrocu ve oyuncu olan güzel Doğa Rutkay, her ay yanında çalışan elemanlarına servet dağıtıyormuş Melek'lerim. Bu haberi görünce çok şaşırdım, eminim ki, sizde benim gibi şaşıracaksınız :D:D Buyrun buyrun şaşırın Melek'ler:A:A Doğa Rutkay tam dört kişiyi istihdam ediyor... Güzel oyuncu hayatını kolaylaştıran yardımcılarına...
  4. Aziz Basmacı kimdir

Aziz Basmacı kimdir

aziz basmacı kimdir aziz basmacı kimdir, hayatı, biyografi, hakkında merak edilen tüm bilgilerin özeti burada arkadaşlar. Tiyatro ve sinema oyuncusu olan Aziz Basmacı hakkında merak edilen bilgilere yer verdik bu yazımızda Melek'ler. Aziz Basmacı (1912 - 1978), Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. 1950'li ve 60'lı yıllarda tiyatroda çok sayıda güldürü eseri ve vodvilde rol almıştır....
  5. Aziz Nesin Kimdir?

Aziz Nesin Kimdir?

aziz nesin, kimdir, hayatı, biyografisi, kitapları, ile ilgili bilgiler burada melekler 20 Aralık 1915te İstanbulda doğdu. İki yıl Darüşşafaka Lisesi'nde öğrenim gördü. Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdi. Kara Harp Okulu ve Askeri Fen Okulu'ndan mezun oldu. Üsteğmen rütbesindeyken "görev ve yetkisini kötüye kullanmak" suçlamasıyla yargılanıp ordudan uzaklaştırıldı. Bir süre...

Sayfayı Paylaş