gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Rüyada Allah'ı görmek mümkün müdür?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Allah Teala'nın rüyada görüleceği konusu, alimler arasında ihtilaflı bir konudur. İmamı Azam Ebu Hanife'nin rüyada Allah'ın görülebileceği, İmam Maturidi Hazretlerinin de görülemeyeceği şeklinde izahatı vardır. Peygamber Efendimizin (asm) de Allah Teala'yı rüyasında gördüğü hadislerde belirtilmektedir. (Akaid, Ömer Nesefi; Taftâzânî,Şerhu'l-Akaid, s, 134)

Alimlerin çoğuna göre rüyada Allah'ı görmek mümkündür. Tabii Allah kendi zatıyla değil sıfatlarının ve isimlerinin tecellisiyle görünür.

Tirmizî’nin naklettiği rivayetlerde “Rabbimi en güzel surette gördüm.” manasına gelen ifadeye yer verilmiştir.(bk. Tirmizî, tefsir, 39).

- Bu konuda alimlerin ittifak ettikleri husus bu hadisin tevil ve tabiri yapılırken, “Allah’ın hiçbir mahluka benzemediği, ona bir şekil biçilemeyeceği gerçeğinden hareket etmenin zorunlu olduğu.” noktasıdır.

Allah (c.c) bu konuda şöyle buyuruyor:

أُولَئِكَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِي الْآَخِرَةِ وَلَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ

“Allah, kıyamet günü onlarla konuşmaz, onlara bakmaz, onları temize çıkarmaz.” (Âli İmrân: 77)

Bir kimseye rüyasında Allah (c.c) dünya metaından herhangi bir şey vermiş ve o kişi de rüyasında bunu almışsa, işte bu, onun için bir imtihan ve bedenine isabet edecek bir hastalıktır. Bundan dolayı Allah (c.c) onun ecrini artıracaktır.”

İmam Ahmed'in Allah'ı birkaç kez rüyasında gördüğüne dair rivayetler vardır. Bunu bazı âlimler rivayet etmektedirler, fakat bu rivayetlerin sahih olup olmadığı belli değildir.

Rasulullah (s.a.s) rüyasında Allah'ı görmüştür.

İnsanın dünyada sağ ve uyanık iken Allah'ı görmesi mümkün değildir. Allah-u Teâlâ rüyada görülebilir. Ama Allah (c.c) gerçek manada görülmüş değildir. Gerçek manada Allah'ın cemalini görmek, sadece cennette müminlere ait olan bir mükâfattır.

Şeytan rüyada kişiye gelerek "Ben senin ilahınım” deyip "Senden artık namaz mükellefiyetini kaldırdım" diyebilir veya şeriata aykırı bir amel yapmasını emredebilir. Şayet salih bir kimseye rüyasında böyle bir şey söylenirse, bunun şeytan olduğunu anlaması gerekir.

Rasulullah (s.a.s) rüyasında nasıl Allah'ı görmüşse, salih kişiler de rüyalarında Allah’ı görebilirler. Fakat gördükleri gerçek manada Allah-u Teâlâ değildir. Yani; kıyamet gününde Müslümanların, müminlerin, cennette Allah’ı görecekleri şekilde değildir.

Soru: birde Miraçta Allah rasulu Allah Ahiret gözüylemi görmüştür demek Allah'a iftira atmış olmazmıyız ?

Cevap: Sabit olan; Rasulullah (s.a.s) Allah'ı bir nur olarak görmüştür. Doğru olan; Rasulullah (s.a.s)’ın gördüğü Allah-u Teâlâ değildir. “Rasulullah (s.a.s) Miraçta Allah (c.c)’ı ahiret gözüyle görmüştür” sözü yanlış olan bir sözdür. Sadece cennette, müminler Allah-u Teâlâ’nın cemalini görecekler ve bu onlar için en büyük mükâfat olacaktır.

Rasulullah İsra ve Miraçta Allah'ı görmemiştir. Ehl-i Sünnetin cumhurunun bu konudaki akidesi budur. Ve doğru olan görüş de budur.

3.jpg

Bu sebeple, bir kısım âlimler, bu hadisi açıklamaktan çekinmiş, bunun aklımızın idrakinden âciz kaldığı müteşabih / manası kapalı bir hadis olduğunu söylemişlerdir.

Bunu açıklamayı tercih eden âlimler ise, Ehl-i sünnet akidesine ters düşmeyecek teviller yapmışlardır. Bu tevillerin özeti şu merkezdedir:

a. “Rabbimi en güzel surette gördüm.” ifadesinin manası, “Ben, en güzel surette iken; en büyük lütuflarına mahzar olduğum bir halde Rabbimi gördüm.”

b. “Rabbimi en güzel surette gördüm.” demek, “Onun sıfatlarının tecellilerini, onun lütuf ve ikramlarını sonsuz mükemmellikte ve nihayetsiz güzellikte ve eşsiz bir cömertlikte gördüm.” demektir.

c. “Rabbimi en güzel surette gördüm.” den maksat; “Şimdiye kadar hiç görmediğim şekilde bana yaptığı lütuf ve ikramlarını, manevî nihayetsiz celal, kemal ve cemalini gördüğüm bir halde Rabbimi gördüm.”(bk. Tuhfetu’l-Ahvezî, ilgili hadisin şerhi).

Bununla beraber, bu gibi müteşabih hadislerin manasını Allah’a ve Resulü'ne (asm) havale etmek en selametli yol olsa gerektir.

Konuyla ilgili diğer rivayetler için bk:

Tirmizî, Tefsir:39, No:3235, 5/368; Ahmed İbni Hanbel, Müsned, No:16621, 5/584; Âcûrî, eş-Şerî'a, No:1009, Sh.397; Hakim el-Müstedrek, No:1912-13, 1/702; Hatîb, Tarih-u Bağdâd, No:4253, 8/146; İbni Huzeyme, et-Tevhîd, No:321, 2/542; Ebu Ya'lâ, Müsned, No:2608, 4/475; Darimî, Ru'yâ:12, No:2073, 1/567; Hatîb-i Tebrîzî, Mişkâtü'l-Mesâbîh, No:725,26,1/230; Ali el-Muttakî, Kenzü'l-ummal, No: 1152-54, 1/228.

Rüyada Allah'ı görmek mümkün müdür? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kanserden korunmak mümkün mü

Kanserden korunmak mümkün mü

Sigara ve alkol kullanımı ile gelişen kanserlerin önlenmesi mümkün. Bu maddelerin kullanılmaması ile tam koruma mümkün olur. Ayrıca güneş ışınlarından korunma ile deri kanserinden çok yüksek oranlarda korunmam mümkün. Kanserden korunmada beslenmenin de rolü büyük. Sigara içmeyerek, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat ederek, güneş ışınlarından korunarak kanserden korunmak...
  2. Aşk evliliği mümkün mü?

Aşk evliliği mümkün mü?

Çiftler artık aşk evliliği mi mantık evliliği mi gibi klişelerden uzaklaşıyor ve aşkı evliliğe taşıyabilmenin mücadelesini veriyor!. Aşk ve kadın-erkek ilişkileri üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Gorman, fiziksel anlamda yan yana olunduğunda gerçekte kimin ne olduğunun kolaylıkla anlaşılabileceğini ifade ederek, "Biriyle yüz yüze görüşmek gerçekte onun kim olduğunu anlayabilmek...
  3. mümkün mü??

mümkün mü??

Bir insanı sevmek ve asla dönmeyeceğini bile bile boş bir ümitle onu beklemek ne kadar acıymış. aslında sende farkında oluyorsun boş bir umut olduğunun ama yine de bekliyorsun. lanet olası sevda böyle bir şey. neden, ne zaman, niye bu gibi soruları soramıyorsun ki kendine. çünkü bir anda onda buluyorsun kendini. hiçbir şey gelmiyor aklına onunlayken. onunlayken dediğimde uzaktan gülüşünü...
  4. Yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Merhaba melekler, Diyabet hastasıyım ve Tip 2 diyabet adlı bir diyabetin özelliklerini taşıyorum. Bu diyabette aşırı kilo genel özellik. Ben de bu özellik içerisinde yer alıyorum. Kan şekerim sürekli düştüğü için öğün dışşında ara öğünsüz günü geçiremiyorum. Hem yiyip hem nasıl kilo vereceğim. Bununla ilgili internette de detaylı araştırma yaptım hatta diyabet yaşam adlı bir siteden acayip...
  5. Gıybetten kurtulmak mümkün müdür?

Gıybetten kurtulmak mümkün müdür?

Evet, gıybeti ve zararını bilen gıybetten kaçıp kurtulur. Mesela yılanı ve zararını bilen, yılanla oynar mı? Yılanı koynuna alıp yatar mı? Gıybetten kurtulmak için: 1- Gıybetin zararını düşünmeli! Gıybet sebebiyle, sevaplarının gideceğini, hatta gıybet ettiği kimsenin günahlarını da yükleneceğini bilmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kıyamette, sevap defteri açılan bir kimse,...

Sayfayı Paylaş