Rüyalar hakkın en ilginç 13 gerçek

Konu, 'Tüm Rüya Tabirleri' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

 1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Well-Known Member

  erkekler rüyalarında ne görür görülmüş rüyalar rüya ile ilgili ilginç bilgiler erkekler gece rüyalarında ne görür rüyaların gerçeklik payı
  Meleklerim akşam yatıyoruz sabah bir uyanıyoruz ki rüyalar görmüşüz... Hemen birilerini ararızz anlatmak için... Acaba Rüyalarla ilgili gerçekleri hiç merak ettinizmi .. Benim en çok ilgimi çeken körlerinde rüya görmeleri....
  [​IMG]
  İşte en ilginç 13 gerçek...
  Rüyalar hakkında en ilginç 13 gerçek
  1. Gördüğünüz Rüyların yüzde 90'ını Unutursunuz

  Uyandıktan sonraki 5 dk. içerisinde rüyalarınızın yarısını unutursunuz 10 dakika sonra ise yüzde 90'ı hafızanızdan silinmiş olur.
  2. Körler de Rüya Görür
  Doğduktan sonra kör olmuş olan insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Kör olarak doğan kişilerse rüyalarında görüntü görmezler ancak duyma koklama dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.
  3. Herkes Rüya Görür
  Ciddi bir psikolojik rahatsızlığı bulunmayan her insan rüya görür. Rüya görmediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü yalnızca rüyalarınızı hatırlamıyorsunuz.
  4. Rüyalarımızda Yalnızca Bildiğimiz Yüzler Görürüz
  Beynimiz yeni yüzler yaratamaz. Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz gerçek insanların gerçek yüzlerini görürüz ancak bunu onları hatırlamayabiliriz. Hepimiz yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür yani beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek vardır.
  5. Herkes Renkli Rüya Görmez
  Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12'sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960'lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4'ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.
  6. Rüyalar Sembolik Anlam Taşımaktadır
  Eğer rüyanız özellikle bir konu ile ilgili ise rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu analiz edilerek ortaya çıkarılabilir.
  7. Duygular
  Rüyalarda en çok deneyimlenen duygu endişedir. Negatif duygular pozitif olanlardan çok daha fazladır.
  8. Tekrar Eden Rüyalar
  Çoğu rüya yalnızca bir kez görülse de çoğu insan aynı rüyayı birden fazla kez gördüğünü söylemektedir. Kadınların yüzde 70'inin ve erkeklerin yüzde 65'inin aynı rüyayı çok kez gördüğü kaydedilmiştir.
  9. Hayvanlar da Rüya Görür
  Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar insanlar gibi onların da uyku sırasında beyin dalgaları olduğu görülmüştür. Bir köpeği uyurken izleyin. Rüyada birşey kovalıyormuşçasına değişik sesler mırıldanır ve patileri hareket eder.
  10. Vücut Felci
  REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizma vücudun tamamen hareketsiz olmasını sağlar böylece rüyada fiziksel bir hareketin gerçekleşmesi önlenir. Ancak bu mekanizmanın normal uyku süresinden önce/sonra ya da bu süre boyunca tetiklenmesi muhtemeldir.
  11. Rüya ve Gerçeğin Birleşmesi
  Uyuduğumuz sırada beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçası haline getirir. Yani bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin kardeşiniz siz uyurken başınızda gitar çalıyorsa rüyada konserde olduğunuzu görebilirsiniz.
  12. Erkekler veKadınlar Farklı Şekilde Rüya Görürler
  Erkekler kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki karakterlerin yüzde 70'i başka erkeklerdir. Diğer bir taraftan kadınların rüyalarındaki kişilerin yarısı erkek yarısı kadındır. Tüm bunların yanısıra erkekler rüyalarında genelde kadınlardan daha agresif duydular yaşarlar.
  13. Rüyaların Geleceği Gösterme Özelliği Vardır
  Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre çok sayıda insanın yüzde 18 ila yüzde 38'i en az bir geleceğe dair rüya görmüştür. yüzde 70 ise déjà vu deneyimlediğini söylemiştir. Rüyların geleceğin habercisi olduğuna inanan insanların sayısı ise yüzde 63 ila yüzde 98 oranla çok daha fazladır.
   
 2. MEÇHUL

  MEÇHUL Well-Known Member

  5. Herkes Renkli Rüya Görmez
  Görme yeteneğine sahip insanların yüzde 12'sinin rüyaları siyah-beyazdır. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915-1950 arasında yapılan çalışmalar rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğunu ancak bu oranın 1960'lardan sonra değişmeye başladığını gösteriyor. Günümüzde 25 yaşının altındaki kişilerin yalnızca yüzde 4.4'ü siyah-beyaz rüya görüyor. Son yapılan araştırmalar bu değişimin nedeninin televizyonun siyah-beyazdan renkliye geçmesi ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.  Bak bu çok ilginç işte:S:Steşekkürler canım gerçekten aydınlatıcı bilgiler.Merak ediyordum sağol:)
   
 3. * MuCiZé *

  * MuCiZé * Active Member

  teşekkürler paylaşımın için canım.
  bende rüyalara fazla meraklıyım,acayip fazla rüya görüyorum ben,yada bana öle geliyo :S
  gördüğüm rüyalar anlatsan roman olur tarzında :D
   
 4. Münzevi

  Münzevi Active Member

  Mistik ve kozmik konular ne kadar da inanılmaz... Enteresan tesbitler.
  Paylaşım için teşekkürler...
   
 5. ayminem

  ayminem New Member

  rüyaların her zaman bir real tarafı vardır
   
Rüyalar hakkın en ilginç 13 gerçek konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Gerçek ve İlginç Resimler

  gerçek ilginç resimler dini ilginç resimler resimle ve gercek gerçek [IMG]http://galeri.milliyet.com.tr/2008/1/2424_Ocak_2008/32.jpg[/IMG] [IMG]http://galeri.milliyet.com.tr/2008/1/2424_Ocak_2008/29.jpg[/IMG] [IMG]http://galeri.milliyet.com.tr/2008/1/2424_Ocak_2008/27.jpg[/IMG] [IMG]http://galeri.milliyet.com.tr/2008/1/2424_Ocak_2008/25.jpg[/IMG]...
 2. rüyalar gerçek olsa

  rüyalarım gerçek olsa rüyalar gerçek olsa notası [B][FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=#ff00ff]Hani Emel Sayın'ın oynadığı bir film vardı ve harika sözleri olan bir şarkısı... rüyalar gerçek olsa seni her gün görürdüm... diye devam ederdi.şimdi soruyorum rüyalar gerçek olsa ne olurdu?[/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]
 3. Bazen Rüyalar Gerçek Olur

  [FONT=Arial Black][SIZE=3][COLOR=#800080]Bazen Rüyalar Gerçek Olur -------------------------------------------------------------------------------- [/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Arial Black][SIZE=3][COLOR=#800080]Genç kız yatağa kapanmış hıçkırıklarla ağlıyordu. İyi ki ev de kimse yoktu. Annesi olsa hemen yanına gelir. Merakla neden ağladığını sorardı. -Seviyorum işte seviyorummm. Karşı...
 4. Rüyalar Hakkında 13 İlginç Gerçek

  gercek melekler [FONT=Garamond][SIZE=3][COLOR=indigo][B][I]Kızlar rüyalar ile ilgili çoğumuzun ilk kez duyacağı 13 ilginç gerçek...[/I][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT] [B][I][FONT=Garamond][SIZE=3][COLOR=#4b0082][/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/B] [IMG]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/meleklermekani333-4281.jpg[/IMG] [FONT=Garamond][SIZE=3][COLOR=indigo][B][I]Rüya görmek hayattaki en...
 5. Rüyalar gerçek olmaz diyorlar doğrumu?

  Rüyalar gerçek olmaz diyorlar doğrumu?

Sayfayı Paylaş