Sabahları Mide Yanması Neden Olur?

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Sabahları Mide Yanmasının tedavisi
  Sabahları Mide Yanması hakkında bilgi  Sabah uyandığınızda mideniz cayır cayır yanıyor mu melekler ? Mideniz ağzınızda gibi mi hissediyorsunuz? Sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak için makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz melekler..

  [​IMG]


  Mide yanması, bir mide enzimi olan mide asidinin yemek borusuna doğru ilerleyerek burada yanma ve ekşime hissini vermesidir.
  Buna sebep olarakta mide ile yemek borusu arasında kalan kapakçıkların ve kasların, bazı gıdalar yüzünden zayıflaması ve mide içinde ki sıvıların dışarı doğru hareketini engelleyememesidir.
  Mide yanmasının tedavisi, yanmanın durumuna göre birkaç şekilde olabilir.
  Bunlardan en çok tercih edileni mide asidini nötralize eden ilaçlar kullanmaktır. Bu ilaçlar mide asidi salgısını dengeleyerek yanma hissini giderirler.
  Yanma hissinin ileri ki aşamalarında ise endoskopik yöntemler kullanılabilir. Bunlar ağız yoluyla, yemek borusundan mideye uzanan cihazlar vasıtasıyla mide kapakçıklarının daraltılarak asidin dışarı çıkmasını engelleyici tedbirlerin alınması ve oluşan reflünün önlenmesidir.
  Mide asidi, özellikle gece uyurken yemek borusuna daha kolay ulaşır. Bunun sebebi de uyurken vücudumuzun yatay pozisyonda olmasıdır. Özellikle ramazan aylarında, sahur sonrası yemeklerin sindirilmesini beklemeden yemek yedikten sonra yatan kişiler, sabahları mide yanmasından şikâyet edebilirler.
  Sürekli yanma hissi yaşayan kişilerin, bir doktora muayene olmadan önce geçen süreçte, yastıklarını yüksek yastıklardan seçmeleri ve özellikle gece uyurken yatay vaziyette olan vücutta, mide asidinin yemek borusuna daha kolay gitmesini engelleyerek olası kanser riskini ortadan kaldırmaları olacaktır.
  Kadınlar Melektir

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. sabah uyanınca mide yanması

  ,
 2. sabahları mide yanması

  ,
 3. uyaninca mide yanmasi

  ,
 4. Sabah uyandığımda midem yanıyor,
 5. sabah uyandığında mide yanması,
 6. sabahlari midem yaniyor,
 7. sabahları mide yanması neden olur,
 8. sabah kalktigimda yemek borum yaniyor