gebe
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.875
  Beğenilen Mesajlar:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Saçını süpürge eden kadınlar

  Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Merhaba Melişlerim, bir sitede gördüm biz kadınlar ile ilgili sıradışı bir yazı gibi geldi bana. Sizlerle paylaşmak istedim. Yazanın gerçekten ellerine sağlık olsun :D
  Hani şu ünlü şiirde anlatılan kadın Ahmet Muhip Dıranas’ınne güzel komşumuzdun sen Fahriye Abla! Bizim komşu ablanın şiirdeki kadınla uzaktan yakından ilgisi yok. Ne balkonunda sarmaşıkları; ne rüzgarda açılan kısa etekleri var. Zaten onların dairesinde balkon da yoktu.

  Sıradanbildiğiniz bir kadındır
  Münevver Ablaşimdi nerdedir haberim yok. Ondan kalan en keskin aneanneme gelip ağladığı zamanlardır. “Saçımı süpürge ettimbu yaptıkları reva mı Allah’ım al şu canımıkurtar beni!”Münevver Abla’nın kocası alkolikti.

  Her akşam eve sarhoş gelirmutlaka kavga edecek ve bağıracak bir sebep bulurdu. Kadıncağızsırf çocuklar duymasın diye susaradam ne isterse yapargıkını çıkarmazdı. Yine de dayak yerdi.
  Aradan yıllar geçtiben büyüdümaşklarevlilikler yaşadım. Ara sıra aklıma düşer Münevver Abla. Anneme sordum bir günneden boşatmadınız elbirliğiyle diye; cevap sorundan daha acıydı. Kimsesi yokmuş Münevver Abla’nınmesleğiailesi yokmuş. Boşansa ne yapacakmış? Çocuklarla ortada kalır sefil olurmuş. İyi deo alkolik adam eve para getirmiyordu kizaten kadın bir şekilde bakıyordu çocuklarına. Meğer dantel yapıp satıyormuş o zamaneşe dosta örüyormuşgenç kızları olanlar hem acıdıklarındanhem kızlarının çeyizinde bulunsun diye alıyorlarmış.

  Demek kiMünevver Abla çaresiz değildi. Zaten çocuklarına o bakıyoryemek yapılacak erzak yine onun gözünün nurundan çıkıyordu. Pekineden yıllarca saçlarını süpürge etmeye devam etti?
  Eskiden böyle değildi diyor annem. Dul kadın olmak zor işmiş. Mahallede kimse dul kadın istemezmiş. Etraftan sarkanrahatsız eden olurmuş.

  Kadınlar mutsuz bile olsalar sırf adları dula çıkmasın başlarında bir erkek görüntüsü olsun diye ayrılamazlarmış. Sonra boşanınca baba evine gidilemezmişbaba tekrar kocaya yollarmış kızını. Toplum dul kadına kötü gözle bakardı diyor annem. Şimdi öyle değilmiş.

  Aslında değişen fazla bir şey yok. Sabah kadın programlarına göz atıncadevran dönmemiş de sadece şekil değiştirmiş gibi duruyor. Şimdi büyük şehirlerde devam eden bir çok evlilikdulluk damgası olmasa dayaşam kavgasına direnme güçsüzlüğünden yürüyor. Artık mor çatılar varsığınma evleri varçok canına tak eden gidip yardım alıyorfakat bu gerçekten çaresiz olanların baş kaldırışı. Çaresi olanistese eli ekmek tutan kadınlarımız hala saçlarını fırça yerine kullanmaya razı oluyor.
  Ayrıcaşu dul kadını mahallede istemeyenlerdiğer kadınlar değil mi? Kocalarını ayartacağını düşünen; eşineevliliğinekendine güvenemeyen hemcinslerimizonlar kışkırtmıyorlar mı etrafıcanından bezmiş bu dul kadınlara karşı?

  Bir yanım da şu sarhoş enişteyi düşünüyor. Bu adam ilk evlendiğinde de bu halde miydi? Akşam sevinçle gelmiyor muydu? Çocuğu doğduğu günilk kucağına aldığında içinden çığlıklar yükselmemiş miydi? Pekio adama ne oldu? Bu adam neden bu kadar mutsuz ve kendini alkol şişelerinin ardına gizliyor? Neyle başa çıkamadı? Bir aile babasınınsarhoş eve gelipailenin mutsuzluk sebebi olmasına anlayış göstermek gibi bir düşüncem elbette yok.

  Sadece aklıma takılanacaba bu noktaya gelene kadar neler yaşadı?
  İşin özetidullarevlilerbekarlarbir kavgadır gidiyor. Kadınların derdi yıllar geçse deşekli değişse ve modernize olsa da devam ediyor. Biraz bizim de silkelenip kendimize gelmemiztaşın altına elimizi sokmamız gerekiyor. Gücümüzüyapabileceklerimizi ortaya çıkarıphayata bir katkıda bulunmamız gerekiyor.

   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.382
  Beğenilen Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Paylaşım için tşklerr
   
Saçını süpürge eden kadınlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süpürge

  Süpürge

  Bir kadının süpürge ile evini veya bir yeri süpürmesi, çok güzel bir şekilde yorumlanır. Bir kadının süpürge ile bir yeri süpürmesi, çok mutlu olacağına ve rahat bir yaşam süreceğine işaret eder. Rüyada süpürge, işleri kolaylaştıran biri olarak yorumlanır.Rüyada görülen süpürge, eger sert olursa itaatsiz, yumusak olursa itaatkar bir hizmetçiye isarettir. Rüyada evini süpürge ile süpürdügünü...
 2. Kadınları rezil eden kıyafet hataları

  Kadınları rezil eden kıyafet hataları

  çok açık olmayan abiyeler rezil edici nickler rezil edici sözler açık olmayan abiyeler kadınlar Beyaz pantolonların içine giyilen renkli çamaşırlar Beyaz pantolon ve gömleklerin içine zıt renklerde iç çamaşırları giymek, kadınların şıklığını bozan seçimler arasında sayılıyor. Bu detaya dikkat etmemek kıyafet ne kadar güzel olursa olsun görüntünün rahatsız edici olmasına neden oluyor....
 3. kadınları sabote eden cümleler

  kadınları sabote eden cümleler

  Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan "Self Sabotaj", daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor. International Hospital'dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, klinik psikolojide/ psikiyatride bir hastalık olarak tanımlanmasa da, olumsuz iç...
 4. Kadınlarda çekiciliği yok eden hareketler

  Kadınlarda çekiciliği yok eden hareketler

  Sevgili Melişlerim her kadın çekici olmak, beğenilmek ister. Ancak bunun için güzel giyinmenin dışında bir takım görgü kurallarına da uymanız gerekiyor. Bazı hareketler erkeklere itici gelebiliyor bu haretler nelermiş hep birlikte bakalım :tik: Güzel melişlerim işte çekiciliğin sırları :tik: Asla ağzınız açık bir şekilde sakız çiğnemeyin. Ter kokusu bir kadını sadece erkeklerden değil...
 5. E vitaminli saç maskesi

  E vitaminli saç maskesi

  e vitamini maskesi 6 yemek kaşığı zeytinyağı 2 yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı bal 1 E vitamini kapsülü 2-3 damla limon suyu Yumurta sarılarını zeytinyağı ile karıştırarak iyice çırpın. Ardından E vitamini kapsülünü kırarak karışıma ekleyin. Bal ve limon suyunu da koyduktan sonra karıştırın. İşlem bittikten sonra karışımı saçınıza parmak uçlarınızla yedirerek uygulayın. 15 dk bekledikten sonra...

Sayfayı Paylaş