Saçını süpürge eden kadınlar

Konu, 'Kadınlar' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye  Merhaba Melişlerim, bir sitede gördüm biz kadınlar ile ilgili sıradışı bir yazı gibi geldi bana. Sizlerle paylaşmak istedim. Yazanın gerçekten ellerine sağlık olsun :D

  Hani şu ünlü şiirde anlatılan kadın Ahmet Muhip Dıranas’ınne güzel komşumuzdun sen Fahriye Abla! Bizim komşu ablanın şiirdeki kadınla uzaktan yakından ilgisi yok. Ne balkonunda sarmaşıkları; ne rüzgarda açılan kısa etekleri var. Zaten onların dairesinde balkon da yoktu.

  Sıradanbildiğiniz bir kadındır
  Münevver Ablaşimdi nerdedir haberim yok. Ondan kalan en keskin aneanneme gelip ağladığı zamanlardır. “Saçımı süpürge ettimbu yaptıkları reva mı Allah’ım al şu canımıkurtar beni!”Münevver Abla’nın kocası alkolikti.

  Her akşam eve sarhoş gelirmutlaka kavga edecek ve bağıracak bir sebep bulurdu. Kadıncağızsırf çocuklar duymasın diye susaradam ne isterse yapargıkını çıkarmazdı. Yine de dayak yerdi.
  Aradan yıllar geçtiben büyüdümaşklarevlilikler yaşadım. Ara sıra aklıma düşer Münevver Abla. Anneme sordum bir günneden boşatmadınız elbirliğiyle diye; cevap sorundan daha acıydı. Kimsesi yokmuş Münevver Abla’nınmesleğiailesi yokmuş. Boşansa ne yapacakmış? Çocuklarla ortada kalır sefil olurmuş. İyi deo alkolik adam eve para getirmiyordu kizaten kadın bir şekilde bakıyordu çocuklarına. Meğer dantel yapıp satıyormuş o zamaneşe dosta örüyormuşgenç kızları olanlar hem acıdıklarındanhem kızlarının çeyizinde bulunsun diye alıyorlarmış.
  Demek kiMünevver Abla çaresiz değildi. Zaten çocuklarına o bakıyoryemek yapılacak erzak yine onun gözünün nurundan çıkıyordu. Pekineden yıllarca saçlarını süpürge etmeye devam etti?
  Eskiden böyle değildi diyor annem. Dul kadın olmak zor işmiş. Mahallede kimse dul kadın istemezmiş. Etraftan sarkanrahatsız eden olurmuş.

  Kadınlar mutsuz bile olsalar sırf adları dula çıkmasın başlarında bir erkek görüntüsü olsun diye ayrılamazlarmış. Sonra boşanınca baba evine gidilemezmişbaba tekrar kocaya yollarmış kızını. Toplum dul kadına kötü gözle bakardı diyor annem. Şimdi öyle değilmiş.

  Aslında değişen fazla bir şey yok. Sabah kadın programlarına göz atıncadevran dönmemiş de sadece şekil değiştirmiş gibi duruyor. Şimdi büyük şehirlerde devam eden bir çok evlilikdulluk damgası olmasa dayaşam kavgasına direnme güçsüzlüğünden yürüyor. Artık mor çatılar varsığınma evleri varçok canına tak eden gidip yardım alıyorfakat bu gerçekten çaresiz olanların baş kaldırışı. Çaresi olanistese eli ekmek tutan kadınlarımız hala saçlarını fırça yerine kullanmaya razı oluyor.
  Ayrıcaşu dul kadını mahallede istemeyenlerdiğer kadınlar değil mi? Kocalarını ayartacağını düşünen; eşineevliliğinekendine güvenemeyen hemcinslerimizonlar kışkırtmıyorlar mı etrafıcanından bezmiş bu dul kadınlara karşı?

  Bir yanım da şu sarhoş enişteyi düşünüyor. Bu adam ilk evlendiğinde de bu halde miydi? Akşam sevinçle gelmiyor muydu? Çocuğu doğduğu günilk kucağına aldığında içinden çığlıklar yükselmemiş miydi? Pekio adama ne oldu? Bu adam neden bu kadar mutsuz ve kendini alkol şişelerinin ardına gizliyor? Neyle başa çıkamadı? Bir aile babasınınsarhoş eve gelipailenin mutsuzluk sebebi olmasına anlayış göstermek gibi bir düşüncem elbette yok.

  Sadece aklıma takılanacaba bu noktaya gelene kadar neler yaşadı?
  İşin özetidullarevlilerbekarlarbir kavgadır gidiyor. Kadınların derdi yıllar geçse deşekli değişse ve modernize olsa da devam ediyor. Biraz bizim de silkelenip kendimize gelmemiztaşın altına elimizi sokmamız gerekiyor. Gücümüzüyapabileceklerimizi ortaya çıkarıphayata bir katkıda bulunmamız gerekiyor.

   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye  Paylaşım için tşklerr
   
Saçını süpürge eden kadınlar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Süpürge Toz....

  Elektrik süpürgesinden çıkan tozlardan da artık birşeyler yapmak mümkün. Toz diyip geçmemek lazım...
 2. Peygamber Efendimizin Örülmüş Saçını Hiç Görmüşmüydünüz

  Peygamber Efendimizin Örülmüş Saçını Hiç Görmüşmüydünüz Bir rahmet peygamberinin mübarek saçı; Sallü ala resulüna Muhammed..! alntıdır
 3. Süpürge

  Bir kadının süpürge ile evini veya bir yeri süpürmesi, çok güzel bir şekilde yorumlanır. Bir kadının süpürge ile bir yeri süpürmesi, çok mutlu olacağına ve rahat bir yaşam süreceğine işaret eder. Rüyada süpürge, işleri kolaylaştıran biri olarak yorumlanır.Rüyada görülen süpürge, eger sert olursa itaatsiz, yumusak olursa itaatkar bir hizmetçiye isarettir. Rüyada evini süpürge ile süpürdügünü...
 4. modayı takip eden güzelliğine önem veren kadınlar için kış modası hakkında tüyolar

  Silüetlerin daralması, hatların ortaya çıkması, koyu renkler ve diz altına inen etek boyları bu kışın favori görünümü. Güzün gelişi, ipuçları yakalanarak izlenen kampanyalar ve moda çekimlerinde görüldü. Sıcak ve nemli havayla boğuşan bizleri moda açısından karanlık bir sonbahar ve kışın beklediğini söylemek lazım. İngiliz moda dergisi Dazed&Confused, Ağustos sayısındaki moda...
 5. saçını çabucak uzatmak isteyenlere müjde

  Saçını çabucak uzatmak isteyenlere müjde! Vereceğimiz formül saçınızın daha hızlı uzamasını sağlayacak... Kendini mutsuz hisseden ya da kendinden sıkılan her kadın nedense ilk önce saçlarına saldırıyor. Ya saçının rengini değiştiriyor ya da bir anlık ani kararla kestiriyor. Peki, ya sonrasında? Sıklıkla hissedilen pişmanlık beraberinde geliyor. Malzemeler: 1 çay bardağı kemik iliği 1 kahve...
 6. Saçını Evde Boyayanlardan mısınız?

  Evde kendi başına saç boyamak çok keyiflidir ancak bazı noktalara dikkat etmezseniz, istemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Saçınızı boyarken hata yapıyorsanız, muhtemelen talimatları doğru uygulamıyorsundur. Belki de doğru boyayı seçememişsinizdir. Renk tonunda kısa süreli değişim yaratan “geçici boyalar” saçınızın rengini boyanın altından gösterir. Amonyak içermeyen boyalar ve kalıcı...
 7. Süpürge çalısı

  süpürge çalısı çalı süpürgesi bitkisi süpürge çalısı, bitkisi, çeşitleri, çiçeği Bir çok hastalığa iyi gelen süpürge çalısı bitkisi hakkında muhteşem faydalı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Fundagillerdendir ve çiçekleri kırmızımtırak mor, çan şeklinde bir bitkidir. İşlenmemiş topraklarda yetişir. Çalı görünümünde, süpürge çalısı da denilen bu bitkinin kökünden...
 8. Scarlett Johansson'da Saçını kızıla boyattı

  Scarlett Johansson un saç rengi, magazin, yabancı bayan ünlülerin fotoları, saç renkleri 2011, kızıl saç herşey burda kızlar Blake Lively'den sonra Scarlett Johansson'da sacını kızıla boyattı..
 9. Saçını tararsa beyni duruyor!

  13 yaşındaki genç kızın, statik elektrikle teması beyninin durmasına sebep oluyor. Genç kızın durumu 2008’de bir sabah okul hazırlığı yaptığı esnada fark edildi. Kızının saçını fırçalarken bir anda yere düştüğünü ve dudaklarının morardığını belirten anne, kızının fenalık geçirdiğini düşündü. Hemen sağlık görevlisi çağırdıklarını ve çok korktuğunu söyledi. Doktorlar, nadir rastlanan bu...

Sayfayı Paylaş