gebe
  1. UzakMavi

UzakMavi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    0

Saçlarınız seyrekleşmeye başlayınca

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

SAÇLARINIZ SEYREKLEŞMEYE BAŞLAYINCA Hergün on tel saçın dökülmesi olağan*dır, kaygılanmanın gereği yoktur. Ama eğer tarağınızdan hergün bir avuç saç çı kartıyor, başınızdaki saçların seyrekleşti ğini görüyorsanız, gecikmeden gereken tedbirleri almak için, dökülmenin ne*denlerini saptamak amacıyla bir derma*toloji incelemesi yaptırmanız gerekir. Saçın olağan dışı olarak dökülmesinin nedenleri pek çoktur. Bu dökülme erkek lerde daha çok görülür; kadınların saç*sız kalması çok az görülen bir olaydır. Saçsızlığın nedenleri oldukça çoktur. Bunlar arasında fiziksel yorgunluk, yetersiz veya beslenme kurallarına aykırı bir beslenme (çay veya kahve gibi uyarı*cılar, soslar, kızartmalar, şekerlemeler saçlar için zararlı olabilir), bulaşıcı has*talıklar, heyecandan doğan şoklar, yağlı kepekle beraber oluşan yağ salgılaması*nı sayabiliriz. Bunun gibi kalıtım, hormon eksiklikleri, kan dolaşımını en*gelleyen bütün nedenler (çok gergin saç lar, bazı saç biçimleri, aşırı peruka kul*lanma) saçların rengini sık sık açmak ve kötü bir yöntemle uygulanan zayıflama tedavileri de saç dökülmesine yol açan nedenlerdir. Bu arada, gebelik sırasında saçların da*ha fazla dökülmesinin olağan bir olay ol duğunu da belirtelim; geçici olan bu dö külme doğumla beraber sona erer. ilâç kullanma (yatıştırıcı ilâç, fazla aspi*rin), ruhsal bazı durumlar gibi, saç sağlı ğını doğrudan veya dolaylı olarak etkile yebilecek hastalık nedenlerini saptamak için uzman ciddi bir araştırmaya girişir. Tedavi olarak protein, kalsiyum ve baş*ta B ve D vitaminleri olmak üzere vita*min bakımından zengin bir beslenme re jimi (süt, peynir, balık, yumurta sarısı, bira mayası, soya fasulyesi unu, taze meyve) uygulanır. Ayrıca saçlar, zeytin*yağıyla yıkanır, ayrıca plasenta, doku özü ve aminli asit kökenli güçlendirici maddeler sürülür.
    Kalitesiz maddeler, çok»fazla temizle*me etkisi olan şampuanlar, çok alkollü losyonlar kullanmak, briyantin, kolonya veya suyla saçlara biçim vermek gibi ha talardan elden geldiği kadar kaçınmak gerekir.
    Saçlarının döküldüğünün farkına varan kadınlar, saçlarını güçlendirmek için kesmek gerekip gerekmediğini sorarlar. Sadece saç kökü saçı uzattığından, saç kesmenin saç durumu üzerinde hiçbir et kişi olamaz; bununla beraber saç kesme nin yararlı yönü, tedavi etmek için sürü*len maddelerin içeriye işlemesini kolay-laştırmasıdır.
    Saçların bozuk veya çatallı olan uçları mutlaka kesilmelidir. Saçların sağlıklı ol ması için tarak, fırça, firkete, kurdele gibi tuvalet gereçlerinin çok temiz olma larına dikkat etmek gerekir.

2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Saçlarınız seyrekleşmeye başlayınca
    ellerine sağlık canım :)

Saçlarınız seyrekleşmeye başlayınca konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Güne, Ailece Kahvaltı Ederek Başlayın…

Güne, Ailece Kahvaltı Ederek Başlayın…

Günümüz şartları, az zamanda çok şey yapmayı, evinize, çocuklarınıza, kendinize iyi bakmanızı, işinizi başarılı bir şekilde devam ettirmeyi gerektiriyor. Tüm bu hızlı tempo ve yapılması gerekenlerin yoğunluğu, evlilik hayatında araya çocukların da girmesiyle eşlerin görüşmelerini ve birbirlerine vakit ayırmalarını asgariye indirebiliyor. Gerçek şu ki, eşiniz hayat yolunda beraber yürüdüğünüz...
  2. hamişler kalın giyinmeye başlayın

hamişler kalın giyinmeye başlayın

o rahat yaz günleri geride kaldı havalar serinledi artık kendinizede bebişe de dikkat etmeniz gerekiyor bir kaç önlemle saglıklı bir sonbahar dönemi geçirebilirsiniz üstünüze artık uzun kollu incede olsa bişeyler almalısınız ayaklarada dikkat aman...... sonbaharda rahatlıkla ve şıklıkla giyebileceginiz kıyafetleri bir araya topladım buyrun üşütmeden biran önce giyinin.............
  3. ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca!

ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca!

Hz. Ali (ra) anlatıyor: Resûlullah Efendimiz (SAV) bir gün: “Ümmetim on beş şeyi yapmaya başlayınca ona büyük belâlar iner!” buyurdu. Yanındakiler: “Ey Allah’ın Resûlü! Bunlar nelerdir?” diye sordular. Resûlullah Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: “1- Millî servet, fakir fukaraya uğramadan sadece zengin ve mevki sahibi kimseler arasında gidip gelen bir metâ haline gelirse, 2- Emanet...
  4. Nane İle Güne Başlayın!!

Nane İle Güne Başlayın!!

Çok sevdiğim nanenin tadına ve kokusuna bayılırım.Böyle bir faydasınıda ilk kez duyuyorum.Naneli olan herşey beni acayip iyi hissettiriyor sizde deneyin. Nanenin kokusu bir eğitim çavuşuna benzer; beyninize “Kalk ve işine konsantre ol!” emrini verir. Araştırmalara göre bu kokunun olduğu yerlerde çalışanlar, sıkıcı ama yapılması şart olan işlere daha fazla yoğunlaşabilmektedirler....
  5. Anlamaz demeyin 6 aylıkken başlayın.

Anlamaz demeyin 6 aylıkken başlayın.

Anlamaz demeyin, çocuklara 6 aylıktan itibaren kitap okuyun Çocuklara küçük yaştan itibaren, hatta bebeklikten başlayarak kitap okumak, onların dil gelişimini ve öğrenme kabiliyetlerini olumlu etkiliyor. Pedagog Zeynep Aydoğmuş, anlamasa bile bir bebeğe 6 aylıktan itibaren kitap okunmasının anne ile ilişkisinin gelişmes...i, göz kontağının kurulması ve duygu paylaşımı açısından çok faydalı...

Sayfayı Paylaş