Sadaka ve sadaka çeşitleri hakkında bilgiler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

1. Misafir

Misafir Forum Okuru

sadaka nedir sadaka çeşitleri nelerdir

Merhaba Sevgili Melek'ler, bizi kazadan beladan korusun diye verdiğimiz ve ihtiyacı olana Allah rızası için yardım ettiğimiz sadaka hakkında ve sadaka çeşitleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz.

Allah rızası için fakirlere verilen mal, para, ilim gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şey`e sadaka denir. Sadaka farz, nâfile bütün yardımlara şâmil olduğu için, zekâta da sadaka denilmektedir. Fakat sadaka deyince, ilk akla gelen nâfile sadakalardır. Sadaka vermekte, dünyevî ve uhrevî pek çok faydalar vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 - Sadakalar günahlara keffâret, Cehennem ateşine karşı siperdir. Peygamber Efendimiz, bu hususta şöyle buyurmuştur:

"Bir hurma ile de olsa sadaka verin. Çünkü o bir hurma, açlığı giderir. Su ateşi söndürdüğü gibi hatâları da söndürür, yok eder." "Bir hurmanın yarısı ile bile olsa Cehennem ateşinden korunun. Onu da bulamazsanız, tatlı ve güzel söz söyleyin. (Bu da sadaka yerini tutar)."

2 - Sadakalar kıyâmette, sâhibini mahşer gününün dehşetinden korur. Peygamberimiz bu hususu şu şekilde belirtmişlerdir:

"Kıyâmet günü hesap görülünceye kadar, herkes sadakasının gölgesinde olacaktır."

3 - Sadakalar Cenâb-ı Hakk`ın gazabını da söndürür. Hadîste: "Gizli sadaka, aziz ve celîl olan Allah Teâlâ`nın gazabını teskin eder" buyurulmuştur.

4 - Sadakalar belâ ve musibetleri de def`ederler. Peygamberimiz:

"Sadaka, belâları def`eder" buyurmuştur. İnsan, kendisinden bir şeyler isteyen kimseyi boş çevirmemeli, elinden geldiğince ona bir şeyler vermeye çalışmalıdır. Resûlüllah Efendimizin şu îkazını hiçbir zaman unutmamalıdır: "Sâil (dilenci) sâdık olup, cidden muhtaç halde ise, onu kovan felâh bulmaz." Hz. İsâ (A.S.):

"İsteyen kimseyi eli boş çeviren eve, bir hafta melekler uğramaz" buyurmuştur. Peygamber Efendimiz, bir muhtaca vereceği sadakayı bizzat kendi eliyle verir, araya başka birini vasıta kılmazdı... Sadakanın gizli verilmesi efdaldir. Nitekim Peygamberimiz:

"Üç şey iyilik hazinelerindendir. Biri de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur. Kur`an`da da sadakalar gizli verilmeğe teşvik edilmiştir: "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz; işte bu sizin için daha hayırlıdır." (el-Bakare, 271). Sadakayı gizli vermenin en mühim faydası, sadakayı verenin riyadan kurtulmasıdır. Ayrıca, sadaka alanın da şeref ve haysiyeti rencide olmaktan korunmuş olacaktır.

2. umudum var

umudum var Yeni Üye

sadaka Allahın gazabını sondururmus elımızden geldıgınce ufakta olsa vermeye calısalım ınsallah

Sadaka ve sadaka çeşitleri hakkında bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 2007 Yılı Sadaka-ı Fıtır Miktarı

T.C. BAŞBAKANLIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 2007 Yılı Sadaka-ı Fıtır Miktarı 03.09.2007 DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU KARARI Kurulumuzca "2007 Yılı Sadaka-ı Fıtır Miktarı" görüşüldü. Yapılan Müzakereler sonucunda: Asgari ücret, geçim standardı, gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacı ve yıllık enflasyon oranı göz önünde bulundurularak, 2007...
  2. Zekat/ Fİtre/ Sadaka

Zekâtın Önemi İslâmın beş şartından dördüncüsü zekât vermektir. Hicretin ikinci yılında oruçtan önce farz olmuştur. Mal ile yapılan ibadettir. Zekât, dini ölçülere göre zengin olan müslümanların seneden seneye malının ve parasının kırkta birini fakir olan müslümanlara vermesidir. Zekât, Kur'an-ı Kerim'de namaz ile birlikte otuzyedi yerde geçmektedir. Zekâtın üzerinde bu kadar çok durulması...
  3. Şerrİ Biraktirmak Da Sadaka

Ebû Zer radıyallahu anh anlatıyor: Peygamber aleyhisselâma hangi amelin daha faziletli olduğunu sordum: — Allah'a îman ve Allah yolunda cihad etmektir, buyurdular. — Hangi köleyi âzad etmek daha faziletlidir? dedim. — Kıymeti en yüksek olanı ve sahibi nezdinde en değerli olanıdır, buyurdular. — Ben bunu yapamazsam hangi ameli işleyeyim? diye sordum. — Bir âcize yardımda bulunur ve...
  4. Castro'dan ABD'ye 'sadaka' resti

Küba'nın tarihi lideri Fidel castro, Amerikan yönetiminden "sadaka vermesini değil, ablukayı kaldırmasını" istedi. Resmi internet sitesi "Cubadebate" de yazı kaleme alan Castro, ABD'nin Küba'ya seyahat kısıtlamalarını kaldıracağını ve Küba kökenli Amerikalılara Küba'ya para gönderme imkanı sağlayacağını hatırlatarak, "ama Barack Obama tedbirlerin en acımasızı olan...
  5. Sadaka ile ilgili güzel sözler

sadaka ile ilgili güzel sözler sadaka ile ilgili sözler sözleri hikayeler kıssalar Sadaka ile ilgili özlü ve güzel değerli sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum *Akrabasından muhtaç kimse varken başkalarına sadaka vermeyi Allah kabul etmez. (Mücahid) *Az sadaka çok belâyı def eder. (Atasözü) *Başa kakanın sadakasını Allah kabul etmez. (Hadis-i Şerif) *Benden bir sadaka veya bir hediye...
  6. Sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir!

az sadaka çok belayı önler belayı önleyen dua dua neleri değiştirir az sadaka çok önler anlamı belyı ama du kaderi değiştirir Sadaka, belâyı önler. Ama dua, kaderi değiştirir! Vaktiyle bir ateşperest, oğlunu evlendirmektedir. Düğün günü çok koyun ve inek kesilir. Et kokuları mahalleyi sarar. Ancak evin bitişiğinde, Müslüman, dul bir kadın, dört yetimiyle yaşamaktadır. Hepsi de günlerdir...
  7. Sadaka vermenin toplumsal faydaları neler

Sadaka vermenin toplumsal faydaları neler ? Merhaba millet Sadaka vermenin toplumsal faydaları neler bu konuda bilgilerinizi yazın ki sadaka verirken bilinçli olalım.
  8. sadaka nedir, sadaka çeşitleri nelerdir

sadaka nedir, sadaka çeşitleri nelerdir lütfen bu konuda bilgi verin bana
  9. Haramdan sadaka verilse ne olur?

Haramdan sadaka verilse ne olur? CEVAP Haramdan sadaka verilse, alan fakir de haramdan olduğunu bilerek, verene, Allah razı olsun dese veya Allah kabul etsin dese ve veren de, âmin dese, ikisi de küfre girer. Bir kimsenin elindeki malın haram mal olduğu bilinmedikçe, çalınmış veya kumardan almış olsa bile, elindeki bu malın onun helal mülkü olduğu kabul edilir. Bunu verince, mülk-i habis...
  10. Zekat borcu varken sadaka verilirmi?

Zekât borcu varken sadaka vermek, Ramazandan oruç borcu varken nafile oruç tutmak ve diğer farz borcu varken nafilesini yapmak caiz midir? CEVAP Caiz değildir. Çünkü farzın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: (En faziletli cihad farzları ifa etmektir.) [İ. Ahmed] (Herkes nafile ile meşgul iken, siz farzları yapmaya çalışın!) [Miftah-ün-necat] (Farzı yapmakla Allahü teâlâya...

Sayfayı Paylaş