Sağ mı Sol mu ?

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Sağ mı Sol mu ?
kalp hangi tarafta
Siz hangi tarafınızda uyuyorsunuz?

Sağ mı sol mu ben sağ...

Gece hangi tarafınızda uyuduğunuz bir dizi sağlık problemiyle ilişkilendiriliyor. İşte hangi sorunu olanlar hangi taraflarında uyuyor?
uyumak-39.jpg

Hangi tarafınızda uyuduğunuzun kalbin çalışmasıyla alakalı olduğunu savunan bir dizi araştırma bulunmaktadır. Sorun sindirim problemlerine geldiğinde ise sağ tarafınızda uyumak hiç de önerilen bir durum değil.
Amerikan Kardiyoloji Koleji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kalbinden şikayeti olan kişilerin genellikle sağ taraflarına dönerek uyudukları belirlendi. Sol tarafta uyumamanın kalp büyümesi ve fonksiyon bozukluğuyla da alakalı olabileceği savunuluyor.
Bulgulara göre sol tarafta uyuyamamak kalbin baskı altında hissedilmesinden kaynaklanıyor olabilir.
Ancak sağ tarafa doğru yatıldığında ise midedeki asit reflüsü diğer tarafa oranla çok daha fazla oluyor.
Uzmanlar kesin kanıtlar olmamasıyla birlikte kişilerin sırt üstü yatmaya çalışmalarını öneriyor. Yastığınızın yüksekliği ve yatağınızın rahatlığı da yeterli bir uyku için büyük önem arz ediyor.

ben her türlü yatarım bu anlatılanlara göre hiç dönmeyelim o zaman hep sırt üstü yatalım sacmalamıslar bence

soru cevabı:

Nedendir bilmem ama ben genelde sırt üstü veya sağ tarafıma doğru yatarım asla sol tarafıma doğru yatmayı sevmem yatmamda...Ama kalbimden şikayetçi değilim.Çok sağlıklı...

İnsan zaten gece uyurken her şekilde yatıyo farkında olmadan bu vücudun bi gerekliliği zaten sabaha kadar aynı şeklide yatılmaz ki insan dinlenmek yerine yorulur öyle olsaydı uyurken...

Ben genelde sol tarafa dönük yatarım ama son günlerde ndense, sırt üstü yatıyorum :)

Geri