Sağlıklı tuz hangisi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

 1. Türkiye de iyot eksikliği sorunu olduğu için doktorlar İYOTLU tuz kulanılmasını öneriyor. Üzerinde İYOTLU yazan tuzlar ise rafine tuzlar olduğundan zararlı olduğunu yazan bilim adamları var. İlaveten kaya tuzunun iyot yönünden deniz tuzuna göre fakir olduğunu başka bir endokrin uzmanı söylemişti. Buna göre bizim doğal deniz tuzu kullanmamız gerektiği sonucuna ulaşıyoruz.
  Sorum Şu: 1-Doğal deniz tuzu paketleri üzerinde İYOTLU yazmıyor, kendi içindeki doğal iyot miktarı bizim için yeterli mi? Ne önerirsiniz.
  2-Marketlerdeki yıkanmış kurutulmuş deniz tuzu (turşu, salamuralarda kullanılan iri tuz) bulunuyor. İyot ihtiyacımızı da düşünürsek (KAN TAHLİLLERİMİZDE İYOT EKSİKLİĞİnden kaynaklanan TSH yüksekliği-hipotiroidi var) bu tuzlar bizim için sağlıklı mıdır, içindeki doğal olarak bulunan iyot miktarı yeterlimi dir? Çünkü bu paketlerin üzerinde de İYOTLU yazmıyor.
 2. Sayın misafirimiz,
  İnsan sağlığı için rafine edilmiş yani işlenmiş ve ağartılmış sofra tuzu kullanmak çok yanlıştır.Doğrusu deniz tuzu kullanmaktır.Deniz tuzunda ki iyot miktarı insan vücudunun gereksinmesine yetecek düzeydedir.Deniz tuzu paketlerinde iyotlu yazmasına da gerek yoktur.Tabi tuzu kullanırken de abartmamak gerekir..Çünkü şu bir gerçek ki tuzu vücuda almanın en doğru yolu gıdalardan almaktır.Bunun dışında forumumuzda bulunan Deniz Tuzu adlı konumuzu da inceleyebilirsiniz. :)

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kaya tuzunda iyot varmı

  ,
 2. sağlıklı tuz hangisi

  ,
 3. deniz tuzunda iyot varmıdır

  ,
 4. doğal tuzda iyot varmı,
 5. kaya tuzunda iyot var mı,
 6. en iyi tuz hangisi,
 7. en zararsız tuz,
 8. deniz tuzunda iyot var mi,
 9. tuzun iyotlusumub saglikli,
 10. çankırı tuzunda iyot varmı,
 11. çankırı kaya tuzunun iyot oranı,
 12. zararsiz tuz hangisi,
 13. en iyi iyotlu tuz hangisi