Sağlıklı yaşamın sırrı: AKDENİZ TİPİ BESLENME MODELİ

hyt26

Yeni Üye
Üye
Sağlıklı yaşamın sırrı: AKDENİZ TİPİ BESLENME MODELİ
Mübarek Ramazan Ayı ile ibadet ederken kilo vermeyi de amaçladığımız şu günlerde DİKKAT edin daha fazla kilo almayın :11: Uzun süre açlığın ardından iftarda bir anda yemeklerle buluşunca insan bazen kendine karşı koyamıyor. :) Özellikle kilo problemi yaşayan kadınların beslenme programını değiştirmesi için çok ideal bir zaman. Akdeniz tipi beslenme modeli ile hem sağlıklı yaşarken hem de kilolarınızdan kurutulabilirsiniz. Peki nedir bu Akdeniz tipi beslenme modeli diye soruyorsunuz içinizden:)...

Akdeniz tipi beslenme modeli: tahıl, kurubaklagil, taze sebze-meyve, balık, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri ağırlıklı bir beslenme modelidir. Yapılan araştırmalar bu beslenme modelini uygulayanlarda kalp- damar hastalıkları ve daha pek çok hastalık tipinin görülme riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

Bu beslenme modelinde haftada birkaç kez balık, tavuk, yumurta önerilmektedir. Kırmızı et haftada 2-3 öğün olmalıdır. Yemeklerde yağ olarak zeytinyağı kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

Konunun diyabetle bağlantısına gelecek olursak; Akdeniz tipi beslenme modelinde yer alan tahıl ve baklagiller karbonhidrat miktarı bakımından zengin besinlerdir. Diyabetlilerin kan şekerini kontrol altına almalarında karbonhidratlar büyük bir önem taşımaktadır. Ve günlük öğün planlamasında mutlaka yer almak zorundadır. Bu yüzden Akdeniz Tipi Beslenme modeli diyabetliler için de ideal bir tercih olacaktır.

Selamlar hyt26 peki bu Akdeniz tipi beslenme modelini yemekten önce mi uygulayalım sonra mı kaç ölçüde :D:D
Şaka bir yana yararlı bir konu olmuş aslında kilo vermeyi de amaçlayan insanların kesinlikle bu yönteme geçmesi gerekiyor. Tabiki bu beslenme modelinin yanı sıra sporda şart. Artık bu sıcaklarda ne kadar olur nasıl yapılır bilemiyorum ama şart. Teşekkürler özgün konunuz için ayrıca.

De işte spor muyo ki her zaman başlıyorum devamı gelmiyo, en uzun bir ay yürüdüm sonra eeeeeh dedim bıraktım göbüşümü masa olarak kullanıyorum :D:D

Geri