gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Sahne Korkusunu Nasıl Yeneriz?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

sahne korkusunu yenmek Sahne korkusunun insanoğlunun tarih öncesi savunma sistemlerinden geldiğine inanılır. Sahne korkusu normaldir. Sahne korkusu vücudunuzu hazırlamanız için sizi uyarma yoludur. Durumun sizin için önemi ne kadar artarsa, sahne korkunuz da o ölçüde artar.Sahnedeyken, sahne korkusunun belirtileri, özellikle üstlerine çok düştüğünüz zaman iyice artar. Sahne korkusunun belirtilerinin çok az bir bölümü dinleyici tarafından farkedilir. O da sandığınız kadar önemli değildir. Seyirci sizi anlayışla karşılayacaktır. Sahne korkusu kurtulmaya çalıştıkça artacaktır. En iyisi mi siz, konuşmaya olumlu ve girişken bir tutum takınarak başlayın. Sunuş yapmanız istendiği an "Gurur duyarım" diyerek karşılık verin.
    Korktuğunuz zaman korkunuzun varlığını kabul edin. Ona karşı koymaya çalışmayın. Farklı birşeyler yapın korkunuzun esiri olmayın. Mesela Akılcı Dürtü Kuramını kullanabilirsiniz. Yani sahnede olabilecek en kötü şey nedir? Bu olduğu zaman sonuçlar neler olur? Bunlar gerçekten olabilir mi? Pekala korkunuz bu olabileceklere mani olabilecek mi? Hayır... O halde kokunun ecele faydası yoktur. Siz bunun üzerinde durmayın ve en güzel şekliyle sunuşunuza hazırlanın.

- Konuşma yapılacak yere gelmeden önce, ses tonunuzu ayarlayın.

- Eee ve Iıı. Seslerini kullanmamaya çalışın.

- Unuttuğunuzu kabul edin. "Bu konu bir süre için hatırımdan çıktı" diyerek devam edin. "Ancak diğer nedenlere göz atabiliriz."

- Özetle son konuyu tekrarlayıp, ana düşünceyi vurgulayın, kişisel bir örnek verin. Bunlar nerede kaldığınızı size hatırlatmak için zaman kazandıracaktır.

- Sorular sorarak dikkati dağıtın.

- Mümkün olduğu kadar göze çarptırmadan notlarınıza bakın.

- Çok hızlı konuştuğunuzu fark ettiğinizde hızınızın denetimini sağlamak için bir süre durun. Sayfanızın kenarına "YAVAŞLA" gibi uyarıcılar kullanmayı deneyin.

- Muhtemel size rahatsızlık verecek sıkıntılar, Nefes darlığı, Aşırı terleme, Ağız kuruluğu, Kalp çarpıntısı, Sesin çatallanması olacaktır. Önceden sunuş yapılacak yerin kontrolü ve bir bardak su sizi rahatlatacaktır.

Kaynak: DonusumSokagi

Sahne Korkusunu Nasıl Yeneriz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hande Yener - Nasıl Zor Şimdi

Hande Yener - Nasıl Zor Şimdi

Nasıl zor şimdi tanışmak başka biriyle yeniden kurmak o devrilen cümleleri, anlatmak kendini ilk kez anlatır gibi, dinlemek her şeyi unutması zor olsun diye.... (x2) Sevdiğim film hangisi, en sevdiğim şarkı, şiir, şair, yazar, çizer, siler, bozar zamanın silgisi, silse yine iyi, tükenmiş bir kalem inadında kalır izi sen boşver sen boş vermez beni geri (x2) Nasıl zor şimdi (x3) Nasıl zor...
  2. Hande Yener - Nasıl Delirdim?

Hande Yener - Nasıl Delirdim?

Nasıl Delirdim Yoksun ama sokakta Yanımdan geçiyorsun Nasıl delirdim gayet açık ve Gayet ne görüyorsun Okey aşk bir hastalık Sen uzak duruyorsun Sorun ne utangaç mısın? Ya da biraz çok mu cool? Ne olmak üzere olduğumu bir görsen Hecele bir kere anlarsın daha iyi Ne olmak üzere olduğumu bir görsen Delirdim bir kere bir tanısan şu halimi Herkes zekana hayran Ben sana biliyorsun Nasıl aklın...
  3. Uçuş korkusunu nasıl yenebilirsiniz?

Uçuş korkusunu nasıl yenebilirsiniz?

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. Matematik korkusundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Matematik korkusundan nasıl kurtulabilirsiniz?

Kim korkar matematikten?Neden matematik öğreniyoruz? Konuştuğunuz herkesin matematikle ilgili söyleyecek bir şeyleri vardır. Bazı insanlar matematiği sever, kimileri ise pek hoşlanmaz. Bazı öğrencilere göre matematik birçok kural ve formülden oluşan bir derstir. Kimine göre ise, matematik hayatın içindedir. Alışverişte bir şey satın alacağımız zaman, yemek yaparken kullanacağımız malzemenin...
  5. Tuğba Ekinci Bakın Nasıl Çıkmış Sahneye

Tuğba Ekinci Bakın Nasıl Çıkmış Sahneye

tuğba ekinci tuğba ekinci donla tugba ekinci, haberleri, sahneye çıktı, nasıl çıktı haberi burada hanımlar Meleklerim Donla sahneye çıktı Tugba Hanım Tuğba Ekinci, mayoyla sahneye çıkan Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, Ajda Pekkan ve Hande Yener gibi isimlere fark attı. Ekinci önceki akşam İstanbul’da verdiği konserine dantelli iç çamaşırıyla çıktı. 'YAZA MERHABA' PARTİSİNDEYDİ Popçu Tuğba...

Sayfayı Paylaş