gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Sahura kalkmamak günah değildir. Ancak sahura kalkmak çok sevabdır. Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.) [Buharî]

(Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!) [Beyhekî]

(Sahur yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!) [Nesâî]

(Yedikleri helal olmak şartı ile hesaba çekilmeyecek üç kişi; oruçlu, sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır.) [Nesâî]

(Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkın!) [İbni Hibban]

(Elbette sahur yemeği mübarektir.) [İ.Hibban]

(Bir lokma olsa da sahur yemeği yiyin! Çünkü onda bereket vardır.) [Deylemî]

(Müminin sahurunun hurma ile olması ne güzeldir.) [Ebu Dâvud]

(Sahurda hurma yemek ne güzeldir. Allahü teâlâ, sahura kalkanlara rahmet eder.) [Taberânî]

(Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler.) [İ.Ahmed]

[Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları magfiret eder, melekler de onlar için duâ eder.]

Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

sahura kalkmadan oruç tutulurmu sahura kalkmadan oruç tutulur mu nafile tutulur mu niyetlenmeden tutulurmu kalkamadım Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]...
  2. Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

sahura kalkmadan oruç tutulurmu Her ramazan ayında gündeme gelen soru sahura kalkmadan oruç tutmak günahmıdır? İşte bu sorunun cevabı... Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket...
  3. Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Seher vakti şer’i gecenin yani güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Yaz ve kış bu vakit azalıp çoğalır. Teheccüd namazının vakti ise, şer’i gecenin son üçte biridir. Gece yarısından sonra kılınan teheccüd namazı, gündüz kılınan bin rekâttan daha faziletlidir. Müzzemmil suresinin ikinci âyetinde mealen, (Gecenin yarısında gece namaz kıl!) buyuruldu. (İslam...
  4. Çok gülmenin mahzuru var mıdır?

Çok gülmenin mahzuru var mıdır?

Tebessüm etmek, güler yüzlü olmak çok iyidir. Kahkahayla gülmek mekruhtur. Birkaç hadis-i şerif meali: (Eğer Cennet ve Cehennemi görseydiniz, az güler çok ağlardınız.) [Müslim] (Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.) [Buhari] (Çok gülmek kalbi öldürür ve müminin değerini düşürür.) [Tirmizi] (Allahü teâlânın kendinden razı olup olmadığını bilmeden kahkahayla gülene...
  5. Gezmek için kiliseye gitmekte mahzur var mıdır?

Gezmek için kiliseye gitmekte mahzur var mıdır?

İbni Abidin hazretleri, (Kilisede şeytanlar toplanır) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar) Bir ihtiyaç olmadan, şeytanların toplandığı yere gidilmez. Hele, oradaki âyinlere katılmak ve papazdan dua etmesini istemek, hiç caiz olmaz. Onların âyinlerini beğenmek ise küfür olur. Sual: Mısır’daki firavunların mezarlarını, merak edildiğinde, müze gezer gibi gidip gezmekte bir mahzur var mıdır? CEVAP...

Sayfayı Paylaş