gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

sahura kalkmadan oruç tutulurmu sahura kalkmadan oruç tutulur mu nafile tutulur mu niyetlenmeden tutulurmu kalkamadım
    Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?
    CEVAP
    Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir!

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Sahura kalkin, sahurda bereket vardir.) [Buhari]

(Sahurda yemek yiyerek, oruc tutmaniza yardimci olun!) [Beyheki]

(Sahur yemegine kalkmak, Allahin size bagisladigi berekettir, bunu kacirmayin!) [Nesai]

(Yedikleri helal olmak sarti ile hesaba cekilmeyecek uc kisi; oruclu, sahur yemegi yiyen ve Allah yolunda nobet tutandir.) [Nesai]

(Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkin!) [Ibni Hibban]

(Elbette sahur yemegi mubarektir.) [I.Hibban ]

(Bir lokma olsa da sahur yemegi yiyin! Cunku onda bereket vardir.) [Deylemi]

(Muminin sahurunun hurma ile olmasi ne guzeldir.) [Ebu Davud]

(Sahurda hurma yemek ne guzeldir. Allahu teala, sahura kalkanlara rahmet eder.) [Taberani]

(Sahurun tamami berekettir. Bir yudum su icin de olsa sahura kalkin! Allahu teala ve melekleri, sahura kalkanlara salat ve selam ederler.) [I.Ahmed]

[Yani Allahu teala, sahura kalkanlari magfiret eder, melekler de onlar icin dua eder.]

2. sule

sule Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu
    ben bugun oruc tutamadim,,,nedendir bilmiyorum ama saatim calmadi,sahura kalkamadim migrenim var benim sahura kalkinca dayana biliyorum iftara kadar ...yoksa cok kotu...sonradan kaza yaparim artik...umarim Allahim gunah yazmaz.......

3. Misafir

Misafir Forum Okuru

paylaşım için tşkler canımm :)

4. CHATLAK

CHATLAK Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

paylaşım için sağol tatlım...

5. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ellerine emeğine sağlık

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben 12 yaşında bir çocugum geçensene orucumu sahura kalkmadan 20 - 25 gün tutdum bu sene de sahua kalkmadan oruca başladım ama yarından itiibaren sahura kalkmaya başlayacağım herkeze sabır diliyorum iyi ramazanlar

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulurmu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmamak günah değildir. Ancak sahura kalkmak çok sevabdır. Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.) [Buharî] (Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!) [Beyhekî] (Sahur yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!) [Nesâî] (Yedikleri helal olmak şartı ile...
  2. Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

sahura kalkmadan oruç tutulurmu Her ramazan ayında gündeme gelen soru sahura kalkmadan oruç tutmak günahmıdır? İşte bu sorunun cevabı... Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket...
  3. Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi

Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi

sahurun önemi sahurun bereketi sahura kalkmanın önemi Sevgiili melekler, içinde bulundu derecğumuz Ramazan ayında gece kalktığımız sahur son derece önemlidir. Sahura kalkmayı tıka basa yemek yemek olarak algılamamalı, bir lokma ekmek ya da bir bardak için dahi olsa sahura kalkmaya özen göstermeliyiz. Zira sahura kalkmak sünnettir. Gecenin ehemmiyetini¸ o vakit kılınan namazın¸ dünyadan...
  4. Sahura Kalkmanın Önemi ve Fazileti

Sahura Kalkmanın Önemi ve Fazileti

sahurun önemi sahura kalkmanın önemi sahura kalkmanın fazileti Oruç tutacak kişiler gece belli bir saaten imsak vaktine kadar yiyip içmeleri helal kılınmıştır. Özellikle çalışan kişilerin çoğu sahura kalkmak yerine gece yatarken niyetlerini yapıp ertesi gün tutacak oldukları oruca hazırlanıyorlar. Peki illaki sahura kalkmak gerekiyor mu? Sahura kalkmanın önemi ve faziletleri hakkın da...
  5. Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmak günah mıdır?

Seher vakti şer’i gecenin yani güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Yaz ve kış bu vakit azalıp çoğalır. Teheccüd namazının vakti ise, şer’i gecenin son üçte biridir. Gece yarısından sonra kılınan teheccüd namazı, gündüz kılınan bin rekâttan daha faziletlidir. Müzzemmil suresinin ikinci âyetinde mealen, (Gecenin yarısında gece namaz kıl!) buyuruldu. (İslam...

Sayfayı Paylaş