gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

şakalaşmayla ilgili Hadisler...

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

şakalaşmayla ilgili hadisler meleklerle ilgili hadisler Hadis No : 5382 Ravi: Ebu Hureyre
    Tanım: (Ashab'tan bir kısmı): "Ey Allah'ın Resulü! Sen bize şaka yapıyorsun!" demişlerdi. "Şurası muhakkak ki (şaka da olsa) ben sadece hakkı söylerim!" buyurdular.

Kaynak: Tirmizi, Birr 57, (1991)

Hadis No : 5383
    Ravi: Enes
    Tanım: Bir adam Aleyhissalatu vesselam'a gelerek: "Ey Allah'ın Resulü! Beni bir deveye bindir!" dedi. Aleyhissalatu vesselam da: "Ben seni devenin yavrusuna bindireceğim!" dedi. Adam: "Ey Allah'ın Resulü, ben deve yavrusunu ne yapayım (ona binilmez ki!)" deyince Aleyhissalatu vesselam: "Acaba deveyi deveden başka bir mahluk mu doğurur?" buyurdular.

Kaynak: Tirmizi, Birr 57, (1992); Ebu Davud, Edeb 92, (4998)

Hadis No : 5384
    Ravi: Enes
    Tanım: Hz. Enes (ra), Resulullah (sav)'ın, kendisine: "Ey Zü'l-üzüneyn (iki kulaklı)" diye hitap ettiğini, bu sözüyle şaka yapmayı kasdettiğini rivayet etmiştir.

Kaynak: Tirmizi, Birr 57, (1993); Ebu Davud, Edeb 92, (2005)

Hadis No : 5385
    Ravi: Useyd İbnu Hudayr
    Tanım: Ensardan mizahçı bir zat vardı. (Bir gün yine) konuşup yanındakileri güldürürken Resulullah (sav) elindeki çubuğu (şaka yollu) adamın böğrüne dürttü. Bunun üzerine adam: "Ey Allah'ın Resulü (canıım yaktınız). Müsaade edin kısas yapayım!" dedi. Aleyhissalatu vesselam da: "Haydi yap!" buyurdu. Adam: "Ama üzerinde gömlek var, benim üzerimde yoktu (kısas tam olması için çıkarmalısınız)!" dedi. Adamın talebi üzerine, Aleyhissalatu vesselam gömleğim kaldı(rıp böğrünü aç)tı. Adam, Resulullah'ı kucaklayıp böğrünü öpmeye başladı ve: "Ben bunu arzu etmiştim ey Allah'ın Resulü!" dedi.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 160, (5224)

Hadis No : 5386
    Ravi: Yezid İbnu's-Saib
    Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden kimse, ne şaka ne de ciddi olarak kardeşinin değneğini almasın. Kim kardeşinin değneğini almışsa hemen ona geri versin."

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 93, (5003); Tirmizi, Fiten 3, (2161)

Hadis No : 5387
    Ravi: İbnu Ebi Leyla
    Tanım: Resulullah (sav)'ın Ashabı radıyallahu anhüm ecmainin bize anlattıklarına göre, onlar bir sefer yürüyüşünde idiler. (Bir konaklama sırasında) içlerinden biri uyurken, arkadaşı gidip ipini alır. Uyanınca ipini bulamayan zat (kaybettim diye) korkar. (Duruma muttali olan) Aleyhissalatu vesselam: "Bir Müslümana bir başka Müslümanı korkutmak helal olmaz!" buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 93, (5004)

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: şakalaşmayla ilgili Hadisler...
    yani şaka yapmanında dabı varmış

şakalaşmayla ilgili Hadisler... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mizah ve Şakalaşma hakkında hadisler

Mizah ve Şakalaşma hakkında hadisler

5359 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "(Ashabtan bir kısmı): "Ey Allah'ın Resûlü! Sen bize şaka yapıyorsun!" demişlerdi. "Şurası muhakkak ki (şaka da bile olsa) ben sadece hakkı söylerim!" buyurdular." Tirmizî, Birr 57, (1991). 5360 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam Aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü! Beni...
  2. gözyaşı ile ilgili hadisler

gözyaşı ile ilgili hadisler

gözyaşı ile ilgili hadisler göz ile ilgili hadisler allah korkusu hikayeler gözle allah korkusu ayetler Efendimiz (SAV) Hadis-i Şeriflerinde şu şekilde buyurmuşlardır. "ALLAH ı anarken, ALLAH korkusu ile gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz." [Hakim] "ALLAH korkusu ile ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır" [Nesai] "Kıyamette herkes ağlayıp...
  3. Evlilik ile ilgili hadisler

Evlilik ile ilgili hadisler

evlilik ile ilgili hadisler evlilik ile ilgili ayetler hadisler evlilikle hadisleri
  4. Oruç İle İlgili Hadisler

Oruç İle İlgili Hadisler

hamilelik ile ilgili hadisler gebelik ile ilgili hadisler oruç nafile orucla 1) Oruçlu için iki sevinç vardır: Biriorucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir Oruçlunun ağzından çıkan koku (halüf) Allah indinde misk kokusundan daha hoştur 2) Oruç perdedir Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin bağırıp çağırmasın Birisi kendisine yakışıksız...
  5. Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler

Fakirlik İle İlgili Hadisler hakkında konu açmanızı rica ediyorum. Hayırlı ve iyi günler olsun hepimize kardeşlerim.

Sayfayı Paylaş