gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Sakarya Üniversitesi

Konu, 'Üniversiteler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversitemiz idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi almış tek devlet üniversitesi olup lâboratuar, eğitim ve sosyal hizmetler, Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

Fakülteler

Eğitim Fakültesi
    Fen - Edebiyat Fakültesi
    Güzel Sanatlar Fakültesi
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
    İlahiyat Fakültesi
    Mühendislik Fakültesi
    Teknik Eğitim Fakültesi

Enstitüler
    Fen Bilimleri Enstitüsü
    Sosyal Bilimler Enstitüsü

http://www.sakarya.edu.tr/

Sakarya Üniversitesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Halkla kucaklaşan, çağdaş, dinamik, paylaşımcı, katılımcı, bilgi ve teknoloji üreten, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına katkı sağlayan genç üniversite… Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi,...
  2. Giresun Üniversitesi

Giresun Üniversitesi

Üniversitemizin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır. 1976 yılında MEB’na bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır. Sağlık Yüksekokulu 1992...
  3. İnönü Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesi’ nde eğitimini sürdüren Üniversitemiz,...
  4. Sakarya - Adapazarı

Sakarya - Adapazarı

istanbul karasu kaç kilometre istanbul akyazı kaç km adapazarı hendek arası kac km adapazarı karasu tatil yerleri akyazı arası kac Sakarya İli,Merkez İlçesi, Semerciler Mahallesi, Milli Egemenlik Caddesi, İstasyon karşısında yer alan Müze binası, bahçesi ile birlikte 1290 M2lik bir alan üzerine kurulmuştur. 1910-1915 yılları arasında dönemin Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey tarafından...
  5. Sevgi Sakarya

Sevgi Sakarya

Sevgi sakarya hakkında bilgi verebilir misiniz kimdir necidir, öldüğünü duydum yaşadığında tanıyamadım bari ölümünden sonra tanıyayım teşekkürler.

Sayfayı Paylaş