gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın!

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

Anneler bunları bebeklerinize yapmayınız lütfen.Dikkatle okuyun zararlarını görün. Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın!

Bebeğin bakımını üstlenene bireylerin öfkelendikleri zaman çocuğu serce sallaması hayati tehlikelere yol açabilir.

Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Yağmur, “Sarsılmış bebek sendromu” konusunda Türkiye’de yeterli çalışma olmadığını, bu sebeple olayın çoğu zaman hekimler tarafından da teşhis edilemeyerek atlandığını söyledi.
    Yrd. Doç. Dr. Yağmur, genellikle ebeveynlerin öfkeyle bebeklerini sallamaları sonucu oluşan “sarsılmış bebek sendromu” olgularının dörtte birinin öldüğünü, hayatta kalanların ise büyük çoğunluğunun nörolojik problemli olarak hayatlarını devam ettirmek zorunda kaldıklarını bildirdi.
    Yağmur, söz konusu sendromun, anne, baba, bakıcı ya da bebeğin bakımını üstlenen bireylerin, bebeğin sürekli ağlaması sonucu çileden çıkarak, bebeği göğsün iki tarafından tutarak ileri, geri ve yana yaklaşık 240-260 derece sallaması sonucu ortaya çıktığını belirterek, şu bilgileri verdi:
    “Sarsılmış bebek sendromu daha çok 1 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Bir yaş altı çocuklarda beyin gelişimini henüz tamamlamamış ve kıvam olarak daha yumuşaktır.
    Aynı zamanda bebeğin boyun kasları yeterince güçlenmemiştir. Çocuğun bu özelliklerinden dolayı, meydana gelen bir sarsılmada beyin ciddi hasarlar görebilir.”

Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bir anlık öfke bebeğinizin ölümüne yol açabilir

Bir anlık öfke bebeğinizin ölümüne yol açabilir

Ağlayan bebek karşısında öfkesine hakim olamayan ebeveynler, şiddetle sarstıkları bebeklerinin ağır nörolojik (zihinsel) engelli olmasına neden olabiliyor. Çocuk istismarı sayılan ‘Sarsılmış Bebek Sendromu’na maruz kalan her üç bebekten biri ölüyor. - Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk...
  2. sakın bebeğinizle kanepede uyumayın!

sakın bebeğinizle kanepede uyumayın!

Doktorlardan, bebekleriyle kanepede uyuma alışkanlığı olan anne ve babalara, bu uygulamadan vazgeçmeleri uyarısı geldi. İngiltere’de ani bebek ölümü sendromu vakaları konusunda yapılan bir araştırmada, son yıllarda, ailelerin bebekleriyle kanepede uyumalarıyla meydana gelen bebek ölümlerinde dört kat artış tespit edildi. İngiliz tıp dergisi The Lancet’te de yayımlanan makalede, doktorlar,...
  3. Öfke!

Öfke!

ofke, ofkelenmek, sinir, sinirlenmek, sakinlesmek konusunu incelemektesiniz Merhaba Melekler, "Beni çıldırtıyor. Hiç laftan anlamıyor.", "Niçin bu evde kimse bana yardım etmiyor?", "Kaç kere ayakkabılarını çıkarmadan içeri girme dedim sana?", "Bu kadınlara hiç yaranamazsın zaten, ne yapsam ona yetmiyor.", "Kesin şu gürültüyü de maçı...
  4. öfke ile ilgili şiirler

öfke ile ilgili şiirler

çok öfkeliyim çoook bunu en iyi sevdiceğime şiir ile ifade edebileceğim hususuna karar verdim. Ama aklıma da birşey gelmiyor yazma özürlüyüm ne yapayım:) Bana öfke ile ilgili güzel şiirler gönderirseniz sevinirim.
  5. Çocukların Öfke Krizleri İle Başa Çıkmanın Yolları

Çocukların Öfke Krizleri İle Başa Çıkmanın Yolları

çocuklarda öfke krizi, çocuklarda öfke nöbetleri, çocuklarda öfke sendromu Çocuğu olan aileler iyi bilir ki bazen çocuğunuzun öfke krizleri karşısın da çaresiz kalabiliyorsunuz. Bitmek bilmeyen ağlama ve öfke nöbetleri karşısında ailelerin birçoğu ne yapacaklarını bilememektedir. Uzmanlardan çocuklarda görülen öfke krizleri karşısında ne yapmanıza dair tavsiyelerini sizler için paylaşıyoruz....

Sayfayı Paylaş