Salavatla İlgili Bazi Hadisler | Melekler Mekanı FORUM - 29 Eylül 2016

Salavatla İlgili Bazi Hadisler

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    596
    Ödül Puanları:
    0
    peygamberimizle ilgili güzel sözler salavatla ilgili ayetler salavatla hadisler salavat ile hadisler peygamberimizle
    1- İbn Mes’ud (r.a) şöyle demiştir: “Allah Teâlâ, gecenin ortasında kimseye duyurmadan kalkan, güzelce abdest alan, sonra da Allah’a hamdedip Peygamer’e salavat getiren, ardından da Kur’an-ı Kerimi açıp okuyan kimseye (tebessüm buyurup, Zât’ına ait şekliyle) güler.”

2-Abdurrahman b. Semur (r.a) anlatıyor:
    Bir gün Allah Resûlü (sas) yanımıza geldi. Biz Medine Mescidi’nde idik. Şöyle buyurdu: (uzunca bir hadisin parçası)

“Ümmetimden birini Sırat üzerinde gördüm; bazen yorgun argın yürümeye çalışıyor, bazen de emekliyor. Bana getirmiş olduğu salavatlar gelmişler, elinden tutmuşlar, onu doğrultmuşlar ve oradan geçirmişler”.

3-Abdullah b. Bişr (ra)’dan rivayet edildiğine göre Resulullah şöyle buyurmuştur: “Bütün dualar, başında Allah’a hamd ve Peygamber’e salavat olmadıkça perdelidir. Fakat bunu yapar, sonra dua edilirse mutlaka kabul olunur.”

4-Enes b. Malik’ten: “Bana bir defa salavat getiren kimseye, Allah on defa salat eder. Onun on tane günahını siler ve onun derecesini on kat artırır.”

10 SALAVAT GETİREN

Aleyhüsselatü Vesselam Efendimiz buyurdular ki:

"Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail, Mikail, israfil ve Azrail aleyhisselam idiler. Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki: Ya Resulullah ! Senin ümmetinden bir kimse size günde on defa selavat ederse yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.

Mikail aleyhisselam'da dedi ki: Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm.

İsrafil aleyhisselam dedi ki: Ya Resullullah o kulun affı için başımı secdeye koyarım Allahu Teala onu affetmedikce başımı secdeden kaldırmam.

Azrail aleyhisselam da: Ya Nebiyallah sana günde on dafa selavat edenin ruhunu Peygamberler gibi kabzederim. dediler "

Bunun üzerine Nebiler Nebisi Efendimiz :"Bu ne büyük Lütuf Ya Rabbi, Bu ne büyük ihsan Allah'ım buyurdu..

O'na nasıl dua edeceğiz?

Abdullah b. Ebu Leyla:
    Bir kere Kaab b. Ucra benimle karşılaşınca şöyle dedi:

Ey İbn Ebu Leyla! Peygamber'den işittiğim bir selat-u selamı sana hediye edeyim mi?

(Bir gün) Allah Resulü (a.s.) yanımıza geldi.
    Bunun üzerine Ey Allah'ın Resulü! Sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik. Fakat sana nasıl dua edeceğiz? diye sorduk. O bize şöyle deyiniz buyurdu:

"Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
    Kema sallayte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd.
    Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed.
    Kema barekte ala ali İbrahim. İnneke hamîdun mecîd."

alıntı

2. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Salavatla İlgili Bazi Hadisler
    çok güzel bir paylaşım olmuş canım emeğine sağlık:)

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    evet canım selavatı şerifenin önemi büyük yani iş yaparken bile peygamberimize salavat getirebiliriz aslında...
    emeğine sağlık canım paylaşım için çok güzel bir konuydu

4. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler paylaşımın için..

5. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

bilmediğimiz ne kadarda çok şey varmış emeğine sağlık

Salavatla İlgili Bazi Hadisler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. namazla ilgili hadisler

sabah namazı ile ilgili hadisler namazla ilgili hadisler namazla şiirler namaz ile kısa kısa "şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın" "mü’minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır." "kim...
  2. "AHLAK" ile ilgili hadisler

güzel ahlakla ilgili hadisler ahlakla ilgili hadisler güzel ahlak ile ahlak ile ayet ve Ahlakınızı güzelleştiriniz) [İbni Lal] (Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır.) [Hakim] (Ya Rabbi senden, sıhhat, afiyet ve güzel ahlak dilerim.) [Harâiti] (Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.) [Beyheki] (Güzel ahlak, büyük günahları, suyun kirleri temizlemesi gibi...
  3. EDEP ile ilgili hadisler

edeple ilgili hadisler edeple ilgili ayetler edep ile ayetler edep ve haya ile hadisler UTANMA DUYGUSU (HAYÂ), DEĞERİ VE BU DUYGUYA SAHİP OLMAYA TEŞVİK ETMEK 682. İbni Ömer radıyallâhu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, utangaç kardeşine bu huyunu terketmesini söyleyen Medine’li bir müslümanın yanından geçerken ona: “Onu kendi haline bırak; zira hayâ...
  4. Kötülük İle İlgili Hadisler

Kötülük İle İlgili Hadisler var mı sizde? Selam millet Kötülük İle İlgili Hadisler ve bilgiler istiyorum sizden ve rica ediyorum inş sorumu yanıtsız bırakmazsınız.
  5. Temizlik İle İlgili Hadisler

bu konu temizlik ile ilgili hadislere yer vermektedir. Temizlik imandandır sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Dinimiz de temizliğe verilen değer çok fazladır. Kişisel ve çevre temizliğine her zaman önem vermeli ve buna göre davranmalıyız. Temizlik üzerine söylenen hadisleri sizler için paylaşarak. sizlere temizliğin dinimiz de ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Ey iman edenler...

Sayfayı Paylaş