Salep neyden yapılır

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Salep neyden yapılır
salep neyden yapılır
salep neyden yapilir, salep neyden üretilir, salep nasıl yapılır, salep nasıl üretilir, salep nasıl elde edilir, salep yapımı, salep tarifi, sahlep nasıl yapılır, sahlep nasıl elde edilir, sahlep neyden yapılır, sahlep nasıl,

Sizi bilmem ama benim kış mevsiminde çok sık içtiğim ve sevdiğim içeceklerin başında gelir salep... Kimimiz ona sahlep desekte ki, bu sahlep mi salep mi onuda bilmiyorum yani emin değilim ama bence salep :D:D Neyse Melek'ler, lafı çok uzattım, konu amacını aşacak, hemen bir toparlıyor ve islzeri salep neyden yapılırmış, aşağıya davet ediyorum :D:D (aşağı derken, aşağıda ki metinlere, yanlış anlamayın lütfen:D:D)

84d932c334e781.jpg

Salep kelimesi Türkiye’de hem orkide yumrularına verilen isimdir hem de elde edilen toz droğun ismidir. Çarşı-pazarda rastlanılan salep isimli toz büyük oranda tağşiş edilmiştir. Yani bazı nişastalar, çözünebilir nişasta, CMC vb. ile tağşiş edilir.
Salep, Anadolu dağlarında çoğunlukla orman altı bölgelerde yetişen orkide yumrularından elde edilir. Çayır yada meralık alanda yetişen orkidelerden de salep elde edilmekte ancak bu salep ikinci sınıf salep olarak kabul görmektedir. Salebin kimyasal yapısını incelerken bunun nedenlerini ve kalite kıstaslarını inceleyeceğiz. Bu durumda teorik olarak iki tür salep varlığı kabul edilmektedir: Dağ (Orman) Salebi ve Çayır Salebi. İlerleyen konularda bölgesel isimlerine de değineceğimiz bu salep çeşidi adlandırmaları kaba olarak tüm Türkiye’de benzerdir.

Evde saf salep yapmak için:
1 tepeleme tatlı kaşığı salep ve 1 tepeleme tatlı kaşığı nişastayı (herhangi bir türü olur), biraz şekerle birlikte küçük bir kasede karıştırın. Biraz ılık süt ile ezerek bulamaç haline getirin. Bir yandan ocakta 2 litre süt kaynatın. Kaynayan süte hazırladığınız karışımı yavaş yavaş ekleyerek bir yandan çırpın. Tadına bakarak dilediğiniz kadar şeker ekleyin, kısık ateşte yarım saat kadar kaynattıktan sonra ocaktan almaya yakın 2 paket vanilya ekleyin. Hepsi bu kadar! En sevdiğiniz kupanıza doldurup bol tarçın ilavesiyle yudumlayabilirsiniz artık.

Bize 1 litre süt yeter derseniz, tatlı kaşığı yerine çay kaşığı ölçüsünü kullanın.

Afiyet olsun Melek'ler:A:A

Geri