Şalgamın Faydaları Yararları Nelerdir ?

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

 1. şalgam nedir
  şalgamın faydaları, şalgamın faydası, şalgamın yararları, zararları

  Çukurova bölgesinin bolca tükettiği şalgam diye bir içecek var arkadaşlarım. Genelde alemciler iyi bilirler rakının yanındada olmazsa olmazlardandır kendileri :D:D

  Genelde karıştırılır bu durum ben açıklayayım. Şimdi Şalgam diye bir bitki var yapraklı ve turba benzer biz ondan bahsediyoruz. Konun başında yazdığımız ise kırmızı havuçtan yapılan bir içecek.

  Bitki Olan Şalgamın Yararları
  [​IMG]
  Yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitki.

  Hafif acımsı-tatlımsı kökleri sebze olarak yenilen Şalgam'ı veren bitkisi, Turpgiller'dendir. Anayurdunun Kuzey Avrupa ile Kuzey Asya olduğu sanılan şalgam, ikiyıllık otsu bir bitkidir. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur.

  Besin Değeri: 100 gr. taze şalgamın içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 23 kalori; 0,8 gr. protein; 4,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 0.9 gr. lif: 24 mgr. fosfor; 35 mgr. kalsiyum; 0,4 mgr. demir; 34 mgr. sodyum; 188 mgr. potasyum: 20 mgr. magnezyum; eser miktarda A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0,3 mgr. B3 vitamini ve 22 mgr. C vitamini.

  Faydaları:

  Şalgam,tüm Turpgiller gibi, bedenin kansere yakalanma rizikosunu en aza indirgeyen bir besindir.

  Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.

  İçerdiği zengin orandaki lifi sayesinde peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.

  Bedene dinçlik sağlayan, mide ve siyatik ağrılarına iyi gelen bir besin olarak bilinmektedir.

  Şalgamın taş ve kum döktüğünü, bronşları boşalttığını, bol idrar söktürdüğünü uzmanlar, şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenirse yukarıdaki hastalıklara iyi geldiğini bildiriyor. Uzmanlar, şeker hastalarının da şalgam yiyebileceğini vurguluyor ve şalgam ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olduğunu hatırlatıyor...
  1 kişi bunu beğendi.
 2. Ağzım sulandı :D:D Çiğköftede varmı hahaha

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. şalgam nedir

  ,
 2. şalgamın yaraları

  ,
 3. gebelikte salgam yemenin faydalari