gebe
  1. almira

almira Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Samİmİ Bİr Dİndar AtatÜrk

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

Yarım yüzyılı aşkın bir süredir bazı ideolojik çevreler tarafından Türk halkına son derece çarpık bir mantık aşılanmaya çalışıldı. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk, dine karşı, materyalist düşünceyi savunan bir kişiydi. Dahası, dindar olmakla Atatürkçü olmak adeta zıt kavramlardı. Ancak bu çarpık telkin günümüzde etkisini kaybetmiştir. Artık herkes bilmektedir ki bu, kendileri din karşıtı olup, bunu haksız yere Atatürk'e ma lederek, çarpık fikir ve düşüncelerini meşrulaştırmaya çalışan kişi ve çevrelerin başvurduğu klasik bir yöntemdir. Oysa, Atatürk'ün hayatı ve düşünceleri araştırılıp incelendiğinde, materyalist kesimlerin öne sürdükleri bu tür iddiaların bütünüyle gerçek dışı olduğu ortaya çıkar.

Gerek Atatürk'ü yakından tanıyan kişilerin aktardıkları bilgiler, gerekse Atatürk'ün
    hayatını anlatan güvenilir kaynaklar incelendiğinde, Atatürk'ün materyalist, din karşıtı olmak bir yana, aksine sarsılmaz bir Allah inancına sahip, Kuran'ı Kerim'i kendisine rehber edinmiş samimi bir Müslüman olduğu görülecektir.

Atatürk'ün sağlam bir İslam inancına sahip olduğu, çeşitli vesilelerle yaptığı konuşmalarda da açıkça kendini göstermektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz'in yaptığı uygulamaları incelediğimizde de, bunların dinimizin özüne ve Kuran'ı Kerim'de tarif edilenlere uygun olduklarını görürüz.

Pek çok kereler hayatını tehlikelere atarak sürdürdüğü mücadelesi sonucunda milyonlarca Müslümanı düşmanın zulüm ve esaretinden kurtarması, camilerin kiliseye dönüştürülme girişimlerine engel olması, düşman ordularına karşı Müslümanların tek cephesini kurması, onlara sahip çıkması, Atatürk'ün dinine, milletine ve tarihine gönülden bağlı bir insan olduğunun en açık göstergelerindendir.

Atatürk'ü dinden uzak ve materyalist bir kişi olarak göstermek isteyenler şunu iyi bilmelidirler ki, Atatürk hayatı boyunca, temelini materyalizmden alan komünizme karşı büyük bir mücadele vermiştir. Bu konuyla ilgili olarak da, 'Şurası unutulmamalıdır ki; Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir. Her görüldüğü yerde ezilmelidir.' talimatını vermiştir. Ayrıca Atatürk, Türk Ulusu'nun güçlü milli ve dini duygularının, kültürel ve sosyal yapısının, komünizmin ülkemizde yerleşmesine izin vermeyeceğini bildirmiştir:

Komünizm içtimai bir meseledir. Memleketimizin hali, memleketimizin içtimai şeraiti, dini ve milli ananelerinin kuvvetli, Rusya'daki komünizmin bizce tatbikine müsait olmadığı kanaatini teyit eder bir mahiyettedir.

Bizlere yani Türk Ulusu'na düşen vazife ise Atamızı, onun ilkelerini, fikir ve düşüncelerini en doğru bilgilerle tanımak, halkımıza tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Samİmİ Bİr Dİndar AtatÜrk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Atatürk Bir Çıkıştır, Varış Değil!

Atatürk Bir Çıkıştır, Varış Değil!

atatürk bir çıkıştır varış değil ATATÜRK BİR ÇIKIŞTIR, VARIŞ DEĞİL Atatürk bir çıkıştır, varış değil. Varmak tükenmek demek, Atatürk tükenmez, varmak ölüm demek, Atatürk ölmez. Ben ölürüm, benimle bir eksilir Atatürk, sen doğarsın, o doğar, başkaları doğar; sizinle bin doğar, bin çoğalır, bin yücelir, dünya sürer, yaşam sürer, sürer Atatürk. Atatürk bir yönün adı, özgürlüğe, uygarlığa,...
  2. Bİr Resİmde AtatÜrk

Bİr Resİmde AtatÜrk

resimdeki atatürk şiiri bir resimde atatürk şiiri BİR RESİMDE ATATÜRK İzmir' e girişini Atatürk' ün Bir kahve duvarındaki resimde gördüm Bir ılık güz öğlesinde Şanlı haki urbası üzerinde Koymuştu kılıcını içine kınının Yürüyordu arasına sevgili halkının Ayağında Anadolu' dan getirdiği toz Bir inanç gözlerinde tükenmez Alabildiğine insan kalabalığı ardı Bir aydınlık geleceğe bakıyordu...
  3. Dindar Atatürk

Dindar Atatürk

Atatürk'ün sağlam bir İslam inancına sahip olduğu, çeşitli vesilelerle yapmış olduğu konuşmalardan açıkça anlaşılmaktadır. Pek çok kereler hayatını tehlikelere atarak sürdürdüğü mücadelesi sonucunda milyonlarca Müslümanı düşmanın zulüm ve esaretinden kurtarması, camilerin kiliseye dönüştürülme girişimlerine engel olması, düşman ordularına karşı Müslümanların tek cephesini kurması, onlara...
  4. Bir Atatürk Öğretmeni - Refet ANGIN

Bir Atatürk Öğretmeni - Refet ANGIN

BİR ATATÜRK ÖĞRETMENİ: REFET ANGIN Atatürk, yazı inkılâbı gezisinde 2 Eylül 1928'de Gelibolu'ya da uğramıştı . Öğrenci Refet anlatıyor: "Karşılamada ben,Atatürk'e bir buket sunarken tökezleyip düşmüştüm. Atatürk, beni yerden kaldırdı ve iki yanağımdan öptü: -Acıdı mı kızım?diye sordu. Ben: -Hayır, acımadı. diye cevap verdim. Atatürk, yanındakilere: -Bunun ayağına dikkat...
  5. Atatürk 'ten bir anı

Atatürk 'ten bir anı

Çanakkale Zaferi ardından, İstanbul’da bir resepsiyon verilir.Ülkelerin elçileri davet edilir. Davet güzel devam etmektedir, fakat İngiliz ataşesinin sert bakışları Atatürk’ün gözünden kaçmaz. Davet boyunca kendisine kin dolu bakışlarla bakmıştır. Atatürk, ne olduğunu öğrenmesi için yaverini İngiliz ataşesine gönderir. Ataşe ile kısa bir konuşma yapan Yaver, döndüğünde Mustafa Kemal’e şöyle...

Sayfayı Paylaş