gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sanayi üretimi dibe vurdu

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Türkiye'nin sanayi üretimi Şubat ayında, 2008 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 23,7 oranında azaldı.
    Sanayi üretimi Şubat ayında yüzde 23.7 gerileyerek rekor düşüşle dibe vurdu. Sekiz aydır kesintisiz olarak gerileyen sanayi üretimi, Şubat ayında en sert düşüşünü gösterdi. Endeks, yüzde 84.8’e kadar indi.

Üretim düşüşü imalat sanayiinde yüzde 25.9’a kadar çıktı. Alt dallarda en büyük düşüşü yüzde 58.7 ile motorlu kara taşıtları üretimi gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), NACE Rev.1.1’e göre hesaplanan 2005=100 temel yıllı Aylık Sanayi Üretim Endeksi Şubat sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.7 azalarak 111.1’den 84.8’e geriledi. Böylece endeks geçmiş yıllarda sürekli 100’ün üzerinde değerlerde seyrettikten sonra Ocak ayında indiği 88.5’ten de aşağıya geriledi.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 16.8 azalarak 106.6’dan 88.6’ya, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 25.9 azalarak 109.8’den 81.4’e; elektrik, gaz ve su sektörü endeksi ise yüzde 9.7 azalarak 122.9’dan 111’e geriledi.

SERMAYE MALI İMALATI YARIYA YAKIN AZALDI

Ana Sanayi Grupları (MIGs) Sınıflamasına göre, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 44.8 ile sermaye malı imalatında görüldü. Aramalı imalatı yüzde 24.2, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 25.7, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 14.8, enerji yüzde 11 düştü.

İmalat Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranının yüzde 58.7 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 41.6 ile radyo, TV, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı ve yüzde 36.4 ile büro makineleri ve bilgisayar imalatı izledi.

Gıda ve içecek yüzde 1.9, tekstil yüzde 28.9, giyim eşyası yüzde 22.7, ana metal sanayi yüzde 23.1, mobilya yüzde 20.8 üretim düşüşü yaşadı.

Sanayi üretimi dibe vurdu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sanayi üretimi Ocak'ta yüzde 11,7 arttı

Sanayi üretimi Ocak'ta yüzde 11,7 arttı

Türkiye'nin sanayi üretimi bu yılın Ocak ayında, 2007 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 11,7 oranında arttı. Sanayi üretimindeki artış, 2007 yılının Ocak ayında yüzde 15 olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2008 Ocak ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre Ocakta imalat sanayinde yüzde 11,7 , madencilik sektörü yüzde 7, elektrik, gaz ve su sektörü de yüzde 12,4 üretim...
  2. Rober Hatemo - Vur Dibine

Rober Hatemo - Vur Dibine

Duygusuz deme bana Çaldılar, çaldılar sana kalmadı Akılsız değilim ben Aldılar, aldılar kalanı kaldı Bak canım sana bir kıyak Ne sağ ol, ne de sol ayak Doktorum da öyle dedi Beni kendi halime bırak Kötü şans canım, kötü zaman Doldur, doldur iç aman aman Her yerde canım, her zaman Gül eğlen vur dibine aman
  3. Borsa dibe vurdu

Borsa dibe vurdu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), güne yükselişle başlamasına karşın bu eğilimini sürdüremedi. Borsa, ikinci seans yoğunlaşan satışlarla birlikte Ocak 2007'den bu yana en düşük seviyesini gördü. İlk seansı 105 puan artışla 38 bin 760 puandan kapayan borsa, ikinci seans gelen satışlara karşı koyamadı. 38 bin 500 üzerinde tutunmakta zorlanan endeksi, yurtdışındaki düşüşün de...
  4. Kriz Savunma Sanayisini de Vurdu

Kriz Savunma Sanayisini de Vurdu

KÜRESEL mali kriz sonunda savunma sanayi projelerini de vurmaya başladı. Küresel kriz nedeniyle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin büyük önem verdiği nakliye uçağı projesi bir yıl daha gecikecek ve Türkiye’ye ilk teslimat 2012 yılında yapılabilecek. Nakliye uçaklarının üreticisi olan EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) CEO’su Louis Gallois’in, aralarında Türkiye’nin de yer...
  5. sanayideki olay

sanayideki olay

gecen gun dedemin eski püskü bi skodasi vardi bu bozuldu hadi kız gel dedi nereye dedim sanayiye dedi ya git dedim iste nese dinletemedim bobamda git kız acilirsin butun gun evde pneklionsun dedi nese gittik sanayiye bu icerde ustayla cay iciyolar bi yandanda adam ben isimi yaptimmiydi tam yaprim diyodu dedemle yariliodular bizim külüstürüde kalfasi vardi o yapiyo ben bizm arabanin burnuna...

Sayfayı Paylaş