gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Sansürün böylesi görülmedi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] TÜBİTAK dünyanın tartışacağı bilim adamlarının inanamayacağı bir icraata imza attı.

Bilim ve Teknik Dergisi Mart 2009 sayısı. Ama Türkiyenin gördüğü sağdaki. Soldaki dergiyse yayınlanamadı, imha edildi.
    Kanal D'nin haberine göre TÜBİTAK'ın çıkardığı Bilim ve Teknik Dergisi sansüre uğradı. Dünyaya en çok da bilime kendini kabul ettiren, evrim teorisinin sahibi Darwin, Bilim ve Teknik'e giremedi. Dini çevreler Darwin'e ve Evrim Teorisi'ne şiddetle karşı çıkıyor. Ve anlaşıldı ki Bilim ve Teknik Dergisi de artık aynı zihniyette.

Türkiye'nin en saygın ve en köklü dergilerinden biri. Tam 42 yıldır aboneleri her sayısını iple çekiyor. Ama mart sayısı bir hafta gecikmeli çıktı. Çünkü derginin kapağı ve içeriğinde son anda değişikliğe gidildi. Çünkü sansür uygulandı. Çünkü siyaset ve ideoloji bilime el koydu, o el bu sayfayı yırttı attı. 2009 UNESCO tarafından tüm dünyada Darwin yılı olarak ilan edildi. Darwin'in doğumunun 200. yıldönümü nedeniyle.

Bilim ve Teknik Dergisi de mart sayısını Darwin ve Evrim Teorisi kapağıyla hazırladı. Derginin içinde de Darwin'e 15 sayfa ayrıldı. Taa ki TÜBİTAK Yönetim Kurulu derginin son halini görene kadar.

TÜBİTAK BAŞKAN YARDIMCISI: BU DERGİ YAYIMLANAMAZ

Basit bir anlatımla Darwin insanın maymundan geldiğini söylüyor. Ama İslami çevrelerde bu görüş benimsenmiyor. Darwinli bu kapak da Türkiye'nin en saygın bilim ve araştırma kurumundan veto yedi. Oysa Darwin'i şiddetle eleştiren, Adnan Hoca'nın yazdığı yaratılış atlası bazı okullar ve Meclis'e girmeyi başarmıştı. Tüm dünyanın tanıdığı Darwin'e ise kapılar kapandı.

TÜBİTAK'TA KADROLAŞMA İDDİALARI

Skandal bu kadarla da kalmadı. Darwin'li kapağı hazırlayan derginin genel yayın yönetmeni Çiğdem Atakuman görevden alındı. Yani TÜBİTAK, Darwin'i tartışmak bir yana, Darwin'i gündeme getirenlere bile tahammül edemedi. Aslında TÜBİTAK'ta uzun zamandır kadrolaşma tartışmaları vardı.

Hükümet TÜBİTAK kanununu değiştirdiğinde siyasetin bilime müdahale edeceği uyarısı yapılmıştı. Ama bilim adamları bilime siyasilerden önce müdahale etti. Darvin'le ilgili tüm yazıları çıkardılar, yerine küresel iklim değişikliğini kapak yaptılar.

Sansürün böylesi görülmedi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Muhasebenin böylesi

Muhasebenin böylesi

Dün yine sensizdim Sensizliğin muhasebesini yaptım içimde Ama yoktun sevdiğim Ne 7A'da ne de 7B'de Saydım, ölçtüm, tarttım, biçtim Envanterini çıkardım gidişinin Borçlusu muydum, alacaklısı mıydım? Bilemedim, sensizliğin Safha safha maliyetini çıkardım gidişinin Ama yükleyemedim daha ayrılığı gönlüme Sebebi yoktu, anlamı yoktu hiçbir şeyin Dağıtım anahtarı yoktu Birim maliyeti yok Genel...
  2. icadın böylesi

icadın böylesi

işte bayanlara özel tabut yani ölümün komigi olmaz ama :):) oh bi siseyle 2 bardak tam tembel işi yani banyoda sarkı keyfinde son nokta alın size mikrofon yaw ne yaparsanız yapın :banyo::banyo: oh be sonunda 2 kişilik semsiyemiz oldu askım gel 2 taneye ne gerek var kriz var zaten masraf cıkarma canım :puhas: oh belimizi ölcen kemerde cıkmış ben takmam...
  3. “Darwin Sansürü” açıklaması

“Darwin Sansürü” açıklaması

Tubitak Son günlerde tartışılan, “Darwin Sansürü” olarak anılan konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Noktasına virgülüne dokunmadan açıklamayı olduğu gibi aşağıda yayınlıyoruz. "Bilim ve Teknik Dergisinin Mart sayısının hazırlık ve basım aşamasında, tamamen kurum içi süreçlerdeki aksaklıklar ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeninin yetki aşımından kaynaklanan...
  4. ıhanetın böylesi :(

ıhanetın böylesi :(

melekler cok gusel gıden bır ılışkım vardı benım 1 ay oncesıne kadar.... öyle bır erkektı kı yanı hayatımda gördugum görebılecegım butun ıyı özellıklere sahıptı. hanı 4 4 luk derler ya o sekılde. yakışıklılık ıyılık durustluk hersey hersey.. ve bana öyle baglıydı kı pesınde onlarca kız olmasına ragmen dönup bakmazdı asla. herkesın gözu ustumuzdeydı burası kucuk bı yer zaten herkes bılıyordu...

Sayfayı Paylaş