gebe
  1. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

şark çıbanı

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

Şark Çıbanı (Deri Layşmanyozisi): Hastalığın bir doğu kökeni olmakla birlikte, doğuyla batının sınırı çok net olmadığı için, her ulus kendinden daha doğudan bir isim yakıştırmıştır. Antep Çıbanı, Halep Çıbanı, Delhi Çıbanı gibi isimlerle de anılmaktadır. Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya yaygın olduğu alanlardır. Ülkemizde de geleneksel olarak şark çıbanı izleri, doğu kökenli yurttaşlarımızın ”alamet-i farikası” gibidir. Fakat son zamanlarda ulaşımın kolaylaşması, turizmin gelişmesi, hem insanların hem de hastalığı taşıyan böceklerin bir yerden bir yere gidişini, dolayısıyla hastalığın da görülebilme olasılığını arttırmış ve bölgesellik özelliğini azaltmıştır. Hastalığı yapan parazit (Layşmanya Tropika) bir hücreli bir hayvancık olup, ”Tatarcık” adı verilen irice sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler, hayvanları başka insanlardan veya bazı kemirgenler, köpek, çakal, tilki gibi hayvanlardan alıp, hiç bir ücret talep etmeksizin, emdiği kan karşılığında (boğaz tokluğuna) insanlara taşır. Isırılan bölgede parazitin tipine ve hastanın direncine göre, altı aydan bir kaç yıla kadar olabilen (genellikle bir yıl gibidir ve bu nedenle ”Yıl Çıbanı” adı da verilir) bir süre içerisinde iyileşir. Önce bir kızartı, sonra yerinde bir yara ve kabuklanma oluşur, geçerken de çok karakteristik izini bırakır. Tedavide erken davranılırsa iz bırakmadan iyileşme şansı olabilir.

alıntıdır

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: şark çıbanı
    Emegine Saglik Canim

3. *jellibon*

*jellibon* Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    36
    Ödül Puanları:
    48

bişey değil canım benim

4. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38

paylaşımın için aol canım emeğine sağlık

şark çıbanı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Çıban

Çıban

Vücudun görülen yerindeki çıban insana gelecek geçici sıkıntıya, elbise altında kalan çıban ev içinde meydana gelecek ufak tatsızlığa, Çıbanın kaşınması sevince, iyi olduğunu görmeke müjdeye delalet eder.Rüyasında vücudunda çıban çıktığını gören kimse toplu para alır. Çıbanın büyüklüğüne göre önem kazanı. Çıban rüyaları daima paradır.Rüyada çiban görmek, temizlige isarettir.
  2. Parmak Çıbanı

Parmak Çıbanı

Rüyada parmak çibani, söz çalmaya, ilim aktarmaya, haset, kin ve düsmanliga, kan ile koca arasini ayirmaya isarettir
  3. Çıban çıkarmak

Çıban çıkarmak

Rüyada her hangi bir yerinizde bir tarafindan çiktigini görmek, eger çiban henüz bas vermemis ve agrili ise, önemli olmayan bir üzüntüye ugrayacaginiza, eger delinmis içinden kan ve cerahat akiyorsa, dertlerinizden ve sikintilarinizdan kurtulacaginiza delalet eder.
  4. Bizim Şarkımız..Son şarkımız

Bizim Şarkımız..Son şarkımız

Hiç inanmamıştım aşkım, hem de hiçbir zaman inanmamıştım Beni kendime düşman edip kalbimin bir yarsını söküp alıp gideceğine Benden başka herkes biliyordu oysa, senin günün birinde beni yarı yolda bırakıp gideceğini Şu kahrolası dünyada bir ben vardım zaten sana inanan, güvenen, seven ve her zaman her şartta destek olan Ama sen sana inanmayanları haklı çıkardın ve beni terk ettin Seninle...
  5. Şark köşeleri

Şark köşeleri

şark köşeleri İşte geçmişe özlem duyanlara harika şark köşeleri modelleri sunuyorum

Sayfayı Paylaş