gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

satrancın çocuğa faydaları

Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

satranç nasıl öğretilir çocuklara satranç nasıl öğretilir oyununun faydaları faydaları satrancın - Kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur. - Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.
    -Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.
    - Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.
    -"Kendine güven" duygusu aşılar ve bunu geliştirir.
    - Kendi güç ve yeteneklerini daha iyi tanıyarak, bireysel güç ve yetenekleri açığa çıkarmaya ve bireysel doğru kararlar alabilmeye yardımcı olur.
    - Dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır.
    -Diğer ders konularının daha iyi anlaşılıp kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya yönlendirir.
    - Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, onları ezberci zihniyetten arındırır.
    - Kişileri düşünen, araştıran, yargılayan varlıklar haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür bırakan bir ortam hazırlar.
    - Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini gösterir.
    - Mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir.
    - Başarısızlıklar karşısında yılmamayı, başarı için daha da çok çalışmanın gerekli olduğunu öğretir.
    - Başarılardan büyük hazlar duyarak daha da başarılı olmaya yönlendirir.
    - Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedefler doğrultusunda motivasyon sağlar.
    - Kişilerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini, veya bir davranış bozukluğunu hızlıca ortaya çıkarır.
    - Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.
    - Yakın dostluklar kurup daha çok sosyalleşmeye ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur.

Satrancın yararlarını gösteren bütün bu maddeler, Milli Eğitimin de temel amaçlarındandır, Türk Milli Eğitimi’nin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç kesinlikle bir 'EĞİTİM ARACI'dır. Yeryüzünde başka hiçbir araç, bu kadar olumlu davranışların hepsini birden bireylere kazandıramaz!

Öyleyse, çocuklarımızın olabildiğince küçük yaştan başlayarak 'Kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanma’ amaçlanmalı, çocuklarımızın olumlu davranışlar sergilemelerini sağlamaya çalışmalı bu amaç bir 'görev' olarak benimsenmelidir

2. shu_furkan

shu_furkan Forum Okuru

teşekkür
    böyLesine güzel ßiLgi için teşekkür yeterLi oLur mu ßiLmiyorum..
    teşekkürLer...

satrancın çocuğa faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mezarlıkta Satranç

Mezarlıkta Satranç

Farklı bir satranç denemesi buyurun... http://www.gamershood.biz/cicurateLINK/tombchess.swf
  2. satranç

satranç

satranç sınav soruları
  3. çocuğunuza satranç öğretin..

çocuğunuza satranç öğretin..

Günümüzde okul öncesi dönemde çocuğun eğitimi önem kazanıyor. Hal böyleyken, uzmanlar hem eğlendirici, hem eğitici, hem de zeka geliştiren özellikleriyle satrancı ailelere tavsiye ediyor. Gün geçtikçe okulöncesi eğitim programlarında sıklıkla rastlanan bir oyun/spor haline gelen satranç, çocukları hem eğlendiriryor hem de eğitiyor. Aileler ve eğitimciler de duruma kayıtsız kalmayıp...
  4. Satranç oyunuı

Satranç oyunuı

Hepimizin bildiği satranç oyununa buyurun bakalım.. http://www.e-oyunlar.com/satranc.htm :hede:
  5. Bisikletin çocuklar için faydaları

Bisikletin çocuklar için faydaları

bisiklet sürmenin faydaları trafik levhalarına uygun davranmanın yararları bisiklet sürmenin yararları trafik levhalarına uygun davranmanın nelerdir Hemen hemen her çocuğun hayalinde ve ailesinden istediği birşey vardır ki oda bisiklettir.Bugünlerde hatta benim küçük oğlanda sürekli babasından bisiklet isteyip duruyor.Bu haberi okuduktan sonra eminim babamızda en kısa zamanda oğluna bisiklet...

Sayfayı Paylaş