gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

sazalcadan çıktım yola

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Sazalca yıllar önce Türklerle Rumların birlikte yaşadığı bir köydü. Denegide’ de (Yeşilburç) Hakkı adında değirmencilikle uğraşan yiğit bir Türk oturuyordu. Hakkı her gün değirmene gidip gelirken gördüğü Despina adlı bir Rum kızına aşık olur ve birbirlerini çok severler. Fakat din ayrılığı iki aşık için büyük bir sorun olur ve Hakkı ile Despina kaçmaya karar verirler. Bu durumu duyan Rum gençleri Hakkı’ yı dövmek için plan yaparlar. Hakkı’nın yanında çalışan Rum genci bu planı duyar ve Hakkı’yı haberdar etmek ister ama geç kalmıştır. Tam bu sırada 5,6 Rum genci değirmenden içeri girer ve Hakkı’ yı dövmeye başlarlar. Hakkı bir yolunu bulur ve değirmenden kaçarak Despina’ nın yanına gider. Hakkı Despina’yı da alarak Bor’da ki halasının evinde saklanırlar. O devirlerde Rumlar çok şımarık,sarayda ve Niğde meclisinde sözleri geçen bir topluluktur. Rumlar Hakkı’ ya çok kızmış,onun yakalanması ve cezalandırılması için var güçlerini ortaya koymuşlardı. Sonuçta iki aşık saklandıkları yerde yakalanır ve Hakkı hapse atılır. Zamanın güçlü ağaları Hakkı’yı hapisten kurtarır ve aşıklar tekrar gizli gizli buluşmaya başlarlar. Hakkı’nın arkadaşları bu işe çare bulmak için Adana’ya giderek hükümet adamları ve zamanın Kadısı ile görüşüp onları ikna ederler. Hakkı bu görüşmelerden cesaret alarak Despina’ yı bu defa Adana’ya kaçırır ve orada nikahları kıyılır. Rumlar bu olaya çok kızarlar ama artık yapacakları bir şey kalmamıştır.

sazalcadan çıktım yola konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tiyatro Treni, Ankara'dan yola çıktı...

Tiyatro Treni, Ankara'dan yola çıktı...

''Devlet Tiyatroları, demiryolları ile sanat taşıyor'' sloganı ışığında oluşturulan, ''tiyatro treni'' yola çıktı. Tren, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin tarafından Ankara Garı'ndan uğurlandı. Tiyatro sanatçılarının, ''Şenola Düğün'' türküsü eşliğinde çektiği halayın ardından yola çıkan tren, 5...
  2. Sazalcadan Çıktım (Halime) Türküsü

Sazalcadan Çıktım (Halime) Türküsü

halime türküsü sazalcadan çıktım halime türküsü sazalcadan çıktım sözleri sözleri Sazalca yıllar önce Türklerle Rumların birlikte yaşadığı bir köydü. Denegide' de (Yeşilburç) Hakkı adında değirmencilikle uğraşan yiğit bir Türk oturuyordu. Hakkı her gün değirmene gidip gelirken gördüğü Despina adlı bir Rum kızına aşık olur ve birbirlerini çok severler. Fakat din ayrılığı iki aşık için büyük bir...
  3. Giresun fırkateyni yola çıktı

Giresun fırkateyni yola çıktı

Somalili korsanlara karşı Aden Körfezi'nde görevlendirilen TCG Giresun firkateyni dün Marmaris'ten uğurlandı. Vedalaşmada, gurur ve özlem bir arada yaşandı.. Aden Körfezi'nde gemilerin korkulu rüyası haline gelen Somalili korsanlarla mücadele için görevlendirilen TCG Giresun firkateyni dün Marmaris'ten yola çıktı. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda düzenlenen uğurlama töreninde, askerlerle...
  4. Çığdan korunma yolları

Çığdan korunma yolları

çığdan korunmak için neler yapmalıyız çığdan korunma yolları korunma yolları nelerdir çığ nasıl korunmalıyız Karlı bir memlekette yaşıyorsunuz yada kayak yapmak için kayak merkezi olan biryerlere gittiniz .Özellikle dağlık tepelik yerlerde daha çok görülen çığ olayına karşı çok önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum .Olur ya Allah korusun bir gün böyle bir olayya karşı karşıya...
  5. çığdan korunma yolları kısa

çığdan korunma yolları kısa

çığdan nasıl korunulur sosyal kitabı çalışma sayfa 53 4.sınıf acil lazım

Sayfayı Paylaş