gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sbs'de Hatalı Soru İddiası Kafaları Karıştırdı !

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

SBS'de Hatalı Soru İddiası SBS'de Hatalı Soru

Sevgili melekler, geçtiğimiz haftasonu yapılan 2012 SBS 9. sınıf soruları içinde bulunan kimya sorusunun hatalı olduğu iddia edildi. SBSde hatalı soru iddiası ile ilgili haberin detayları şöyle ...

Konya'da bir dersanenin Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, bugün yapılan Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) A kitapçığında yer alan Fen Bilimleri Bölümü'ndeki 9'uncu kimya sorusunun hatalı olduğunu iddia etti.

Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, SBS'de yer alan soruların Milli Eğitimin müfredatında yer alan konulardan oluştuğunu hatırlatırken, soruların bir çoğunda anlaşılmasının kolaylaştırılması için şekiller çizildiğini söyledi.

İŞTE O SORU
    Atalay, Fen Bilimleri Bölümü'ndeki A kitapçığının 9'uncu sorusunda "Kırılgandır. Yüzeyi Mattır. Oda sıcaklığında katıdır. Elektron almaya yatkındır' özellikleri verilen element, aşağıdaki hangi periyodik tabloda koyu renkle belirtilen bölgede yer alır ?" denildiğini belirterek şöyle dedi:

"Soru ve cevapları incelediğimizde hem B seçeneğinin, hem C seçeneğinin taralı bölgesinde bulunan bazı elementlerin yukarıdaki özellikleri taşıdığını gördük. B seçeneğindeki taralı bölgede 8A grubu (soygazlar) ve 7A grubunun ilk iki üyesi oda koşullarında gazdır. Bu nedenle B seçeneğindeki çoğu elementin temsil edildiği taralı bölge yukarıda verilen özellikleri taşımamaktadır. Doğru şık olduğu açıklanan B seçeneği hatalıdır. En yakın cevap 'C' gözüküyor. 8A (soygazlar) oda koşullarında katı değildir, yüzeyi mat olmaz, elektron almaya veya vermeye yatkın değildir."

Öğrenci ve soruları inceleyen öğretmenlerin B ve C seçeneği arasında hangisinin doğru cevap olduğu konusunda çıkmaza düştüklerini ifade eden Atalay,"Umuyorum bu soru tekrar gözden geçirilir. Çünkü Türkiye çapında böyle düşünen çok sayıda öğrenci olduğunu düşünüyorum. Biz de onun için bu sorunun yeniden gözden geçirilmesinde yarar var diyoruz" diye konuştu.

Rotahaber

Sbs'de Hatalı Soru İddiası Kafaları Karıştırdı ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kafama Takılanlar Bu Soruların Cevabını Verebilecek Arkadaşlar Arannıyor!

Kafama Takılanlar Bu Soruların Cevabını Verebilecek Arkadaşlar Arannıyor!

- Mısır yağı mısırdan, soya yağı soyadan, ayçiçeği yağı ayçiçeğinden, zeytin yağı zeytinden elde ediliyorsa; bebek yağı neyden elde ediliyor? - Süper yapıştırıcılar madem her şeyi yapıştırabiliyorlar da kendilerinin içinde bulundukları tüpün iç cidarlarını niye yapıştırmıyorlar? - Yanlış çevrilen telefon numaraları niye hiçbir zaman meşgul çalmaz? - Sadece 'tek heceli' kelimesini...
  2. SBS'de Dersler, Soru Sayıları ve Katsayılar

SBS'de Dersler, Soru Sayıları ve Katsayılar

sbs katsayıları 8sınıf soru sayıları derslerin katsayıları sbs 2010 2010 (Not: HDS=Haftalık Ders Saati, SS= Soru Sayısı) TÜRKÇE HDS: 5 .............SS: 6. sınıf - 19, 7. sınıf - 21, 8. sınıf - 23 MATEMATİK HDS: 4 .............SS: 6. sınıf - 16, 7. sınıf - 18, 8. sınıf - 20 FEN BİLİMLERİ HDS: 4 ............ SS: 6. sınıf - 16, 7. sınıf - 18, 8. sınıf - 20 SOSYAL BİLİMLER...
  3. Defne hakkında kafalardaki soru

Defne hakkında kafalardaki soru

defne hakkında yazılanlar Toprağın bol, ruhun şad olsun kara kız defne! Defnenin ölümü hakkında ki kafalardaki sorulara bakalım Melekler şimdide; Defne Joy Foster’ın cesedinde darp ve cebir gibi izlere raslanmazken kesin ölüm nedeninin 1.5 ay sonra belirleneceği ifade edildi. Herkesi üzen ölümle ilgili cevap bekleyen sorular var Defne Joy Foster’ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan...
  4. Nihat Doğan kafaları karıştırdı yine

Nihat Doğan kafaları karıştırdı yine

nihat doğan okan bayülgen kral çıplak nihat doğan twitter sayfası nihat doğan twitter msjları haberleri burada arkadaşlar. Bana göre, enteresan bir kişiliğe sahip olan ve bu enteresanlığın boyutu ise kendine olan özgüven duygusundan kaynaklı olduğunu düşündüğüm Nihat Doğan, son yılların adından en çoık söz ettiren ünlülerinden biridir. İnter aleminde Nihat Doğan sözleri söylecekleri ve...
  5. sbsde hatalı soru mu varmış acil cevap!

sbsde hatalı soru mu varmış acil cevap!

Kızım sbsye girdi, o kadar zaman hazırlandı şimdi sbsde hatalı soru var diye bir duyum var,araştırdım bulamadım, doğru mu bu söylentiler, acil cevap bekliyoruz sizden...

Sayfayı Paylaş