gebe
  1. Monera

Monera Forum Okuru

Şebnem Ferah Fan Clup

Konu, 'Çöplük' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

ŞξßηξМ Ŧєгคђ- Biyografi
    20.yy.'nın 12 Nisan 1972 günü Yalova'da Şebnem isimli kanatsız bir melek gözlerini açtı. Evin en küçük çocuğu olan Şebnem'in müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Şebnem'in bu ilgisi babasının aldığı küçük keyboardla pekişti.

Bu ilgi okul korolarıyla da devam etti.

Şebnem Ferah, başarılı bir ilköğrenimin ardından kolej sınavında da başarılı olup Bursa Koleji'nde öğrenci oldu. Şebnem için müzik, lise yıllarında vokallik yaptığı Pegasus isimli grup ile birlikte vazgeçilmezi oldu. Şebnem Ferah'ın en büyük avantajı ise ailesinin de müzik ile içli dışlı olmasıydı. [​IMG] Anne ve babası müzikal anlamda çok yetenekli insanlar. Evde de pek çok müzik aleti var. Dolayısıyla da Şebnem'in en büyük destekçisi de ailesiymiş. Bu durumu şöyle anlatıyor Şebnem Ferah; "Ailende böyle bir şeye tanıklık ettiğin zaman müziğin senin aklına ve kalbine yerleşme biçimi de farklı oluyor. Düşünsene, Bursa'da yatılı bir okula gidiyorum gidiyorum, eve geliyorum, diyorum ki "Ben gitar çalmak istiyorum." şarkı zaten söylüyorum bir grupta. Anlıyorlar bunu, öcü gibi bakmıyolar. Bir grup kuruyorum, küçük küçük festivallere çıkıyoruz, bazılarına geliyorlar, bunlardan mutlu olabiliyorlar. Bu bence benim hayattaki en büyük şansım. Şimdi idrak ediyorum, çaktırmadan hem çok güzel kontrol edip hem de destek olmuşlar, ki bir çok aşık olduğumun farkındaydılar. Bundan beni ayırmaya kalksalar başarısız bir girişim olurdu. Hiç "Ne yapıyorsun, git oku önce." demediler. Bazen tabii ki sezdirdiler. Sonuçta bir kız çocuğuyum. Rock'çı bir küçük kız çocuğu."

Vokallik yaptığı "Pegasus" grubuyla mutluydu. Fakat aklında hep bir kız grubu hayali olan Şebnem, 80'lerde Bursa'da bir stüdyoda tanıştığı Sedat Yıldırım Sarıcı sayesinde kurduğu "Volvox" isimli grubuyla hayalini gerçekleştirmiş oldu.

[​IMG] Artık müzik, Şebnem Ferah'ın hayatının merkezi haline gelmişti. Bu durum eğitim hayatını biraz olumsuz etkilemeye başlamıştı. Ama O her şeyin farkındaydı ve ailesinin anlayışını karşılıksız bırakmamak arzusuyla üniversite giriş sınavları için yeniden derslere sarıldı. Bu çalışmaları sonucunda "Ortadoğu Teknik Üniversitesi-Ekonomi Bölümü"nü kazandı. Burada birinci senesini başarılı bir ortalama ile bitirdi. Fakat aklı İstanbul'daki arkadaşlarındaydı. Okulunun 2. senesinde İstanbul'a gitme isteğini ailesiyle paylaştı. Ailesi kızının ancak müzik ile mutlu, başarılı olacağının farkındaydı ve gerekli anlayışı gösterdi. Şebnem Ferah hiç vakit kaybetmeden İstanbul'a gitti. Burada "Volvox" arkadaşları ile birlikte bir çok rock barlarda çıkmaya başladılar. Tabii bu arada eğitimini de yarıda bırakmadı. "İstanbul Üniversitesi-İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü"nden mezun oldu. Şebnem Ferah çok mutluydu. Fakat bir süre sonra kendi şarkılarını söylemek istedi. Zaten bir süre içinde de "Volvox"un her bir elemanı kendi hayatlarına yön verdiler. Farklı hayatlar çizdiler kendilerine. Böylelikle de "Volvox" dönemi kapandı.

[​IMG] Kendi şarkılarını söylemek isteyen Şebnem, Sezen Aksu ve Onno Tunç'un keşfi ile birlikte hayallerine bir adım daha yaklaştı. Ve "15 Kasım 1996" da ilk solo albümü "KADIN"ı piyasaya çıkardı. Şebnem Ferah bu albümle birlikte büyük bir başarı patlaması yaşadı. Yaklaşık 500 bin albüm satışı oldu. O zaman ki hissini şöyle anlatıyor Şebnem Ferah; "Albüm ticari olarak başarılı olduktan ve sevildikten sonra çok mutlu oldum. Ama mesela çok şaşırmadım. Belki de o zamana kadar hiç karşılık beklemeden, sadece inandığım ve sevdiğim için yaptığım şeylerin sağlamasını görmek gibi bir şeydi benim için.".. Şebnem Ferah ilk konserini "Ege Üniversitesi"nde yaklaşık 6000 kişi karşısında gerçekleştirdi.

Şebnem Ferah'ın bu dönemde yaşadığı çok üzücü olaylar da oldu. 1998 yılında ablası Aycan Ferah'ı yitirdi. Ablasının hastalığının artması O'nun müziğe daha da sarılmasına neden olmuş. O zaman ki ruh halini şöyle anlatıyor Şebnem Ferah; "Evinde bir hastalıkla uğraşanlar bilirler. Derin bir mutsuzluk hakim olur. Kahkaha atamazsın. Vicdan azabı çekersin güldüğün zaman. Zannediyorum bu bir genç kız olarak üzerimde ağır bir mutsuzluk oluşturuyordu. Kız kardeşin. Çok üzülüyorsun. Küçüksün. Algılamaya çalışıyorsun. Bir yandan ne kadar çabuk kabul edersen o kadar iyi, bir taraftan da kesinlikle kabul etmek istemiyorsun, hep iyileşecek umuduyla yaşıyorsun. Ve insan, o kadar garip bir yaratık ki, her koşulda hayatta kalmaya çalışıyor. Böyle bunalımlara girip hayattan vazgeçemiyorsun da kendine farkında olmadan küçük yaşam alanları yaratmaya çalışıyorsun. Belki de bu konuyu tek düşünmediğim zamanlar müzikle ilgilendiğim zamanlardı. Zaten müzik benim hayatımın bir parçası olmaktan çıkıp merkezi haline geldikten sonra okulu bırakıp İstanbul'a geldim."

[​IMG] Şebnem Ferah "Kadın" başarısından sonra 2. albümü olan "ARTIK KISA CÜMLELER KURUYORUM"u "30 Haziran 1999" tarihinde sevenleriyle buluşturdu. [​IMG] Bu isimle de büyük bir başarıya imza atmış oldu. Ne yazık ki olumsuzluklar peşini bırakmadı. Ablasını kaybettikten 1 yıl sonra 17 Ağustos 1999 depreminde babası Ali Ferah'ı yitirdi. Bu dönem onun için büyük bir çöküntü oldu. Ama hiçbir zaman kendini bırakıp hayata küsmedi. Aksine ürettikçe üretti.

Bu arada "03 Ekim 2001" günü çıkardığı "PERDELER" albümünü de şöyle anlatıyor; "Beni heyecanlandıracak, iyi hissettirecek, hayata bağlayacak şeylere devam ve gayret ettim. Güçlü olduğuma inanmak istiyordum sanırım. Hatta "Perdeler" albümünü de bu dönemde kaydettim. Gel gör ki bir an geldi ve öyle bir patladım ki, bardağın fazladan tek bir damla bile alamayacağını idrak etmiş oldum. Bastırmaya çalıştığım tüm üzüntülerimin acısı aynı anda içimde patladı ve çok yakın zamanda "Perdeler"i çıkarmış olmama rağmen konser dahil hiçbir şey yapmadım, yapamadım. Sadece markete gitmek için evden çıkıyordum."

[​IMG] Bir süre sonra kendini toparlamayı başaran Şebnem Ferah gitarını eline alıp yeniden müzik yapmaya başladı ve o dönemde yaptıklarını "15 Mayıs 2003" günü çıkardığı "KELİMELER YETSE" albümünde topladı. Bu albümle birlikte yeni bir dönüş yapan Şebnem Ferah kendisini yeni bir temponun içine attı. [​IMG] Röportajlar, TV programları, konserler derken yoğun bir dönemin ardından 5. albümünün çalışmalarına başladı.

Sessiz sedasız geçen 1 yılın sonunda Şebnem Ferah 5 Temmuz 2005 gününde yeni şarkılarıyla sevenlerine merhaba dedi. 5. albümü olan "CAN KIRIKLARI" ile bu kez daha sert bir soundla çıktı karşımıza ve her albümünde olduğu gibi büyük başarılara imza attı. Bu albümle birlikte bir çok konser turnesine çıktı Şebnem Ferah.

Şebnem Ferah'ın sevenlerine son armağanı ise 10 Mart 2007 günü Bostancı Gösteri Merkezi'nde Orhan Şanlıel'in şefliğindeki senfoni orkestrası ile birlikte verdiği senfonik konseri içinde barındıran "İSTANBUL SYMPHONIC PROJECT" isimli DVD albümü. Şebnem Ferah'ın bu albümü yüz binlerce satıyor ve yine büyük bir başarıya imza atıyor.

Şebnem Ferah'ın 10 yıllık solo geçmişinde onu hiçbir koşulda yalnız bırakmayıp başarılarına birlikte imza attığı 5 grup arkadaşı daha var. Bass gitarda Volvox döneminden beri yanında olan "Buket DORAN", Elektro gitarda "Metin TÜRKCAN", Davulda "Aykan İLKAN", Klavyede "Ozan TÜGEN" ve geri vokalde 2003 yılından beri birlikte çalıştığı Ozan Tügen'in kardeşi "Ceren TÜGEN AKYILDIZ". [​IMG]

Şebnem Ferah'a albümlerinin yanı sıra, kimi sanatçılara geri vokalleriyle, kimi sanatçılarla yaptığı düetlerle, bir çok film ve reklam müziklerinde de rastlamak mümkün. Ayrıca çok göz önünde yapmasa da birçok yardım kampanyalarında da..

Volvox dönemiyle birlikte 20 yıl boyunca biz dinleyicilerine hiçbir şey vaat etmedi. Tek yaptığı sevdiği işi yapmak, kendi olmaktı. Her zaman samimiyeti ve o kusursuz sesiyle göz doldurdu. Yaşadığı sıkıntıları, mutlulukları, kızgınlığını, sevgisini, aşkını, tüm duygularını tüm samimiyetiyle bir dostuyla paylaşırmışçasına, şarkıları aracılığıyla paylaştı bizimle..

2. Monera

Monera Forum Okuru

Cevap: Şebnem Ferah Fan Clup

3. Monera

Monera Forum Okuru

4. Monera

Monera Forum Okuru

çakıl taşları

benim çakıl taşlarım var irili ufaklı
    kaybolduğumda yere yayıp yol yaptığım
    çakıl taşlarım var her yerden topladığım
    boşluğa düştüğümde oyunlar yaratıp oynadığım

benim bir sözlüğüm var unutulmuş bir dil
    oysa ki içinde her şeyin anlamı gizli
    benim bir gözlüğüm var sol camı kırıldı
    taktığım zamanlarda içini gösteren adeta

sen hiç 'hiç' oldun mu, birden duruldun mu?
    bulanıkmış berrakmış her suyu içtin mi?
    altında ağ olmadan yerden yükseldin mi?
    tam zevkine varmışken birden yere düştün mü sen?
    düştün mü sen?

benim hiç boyanmamış dört duvarım var
    çatlaklarından sızıp içinden geçtiğim
    benim hiç yıkılmamış duvarlarım var
    dikkatle baktığımda ardını gördüğüm adeta

sen hiç 'hiç' oldun mu birden duruldun mu?
    düştün mü sen?

benim bir hikayem var sonunu yazmadığım
    benim bir sevgilim var henüz tanışmadığım
    benim umudum var benim umudum
    benim umudum var benim umudum

düştün mü sen?

5. Monera

Monera Forum Okuru

can kırıkları

Bu kalabalığın içinde yapayalnız hissetmektense,
    Dünyanın bir ucunda tek başımayım.

Kir göstermeyen renkleriniz sizin olsun korkmaktansa,
    Bulanıklığın tam içinde bir başımayım.

Benim belki de gizli bir bildiğim var,
    Elbette ağlarım benim can kırıklarım var,
    Senin gördüğün yanağımdan süzülenler,
    Asıl içimde, içinde yüzdüğüm bir deniz var.

sil bastan

gucun var mi sevgilim
    derin sularda inci tanesi aramaya
    cesaretin kaldiysa
    hala benle asktan konusmaya
    soyle canim sevgilim
    hayat bize oyun oynuyor olabilir mi
    yorgun gibi bir halin var
    duygularin karisik olabilir mi
    sil bastan baslamak gerek bazen
    hayati sifirlamak
    sil bastan sevmek gerek bazen
    herseyi unutmak
    sanki bugun son gunmus gibi
    dolu dolu yasamak istiyorum ben
    her ne cikarsa yoluma
    selam verip yurumek istiyorum ben
    hayati sifirlamak
    herseyi unutmak
    mayin tarlasi

mayin tarlasinda dolasip durmusum ask sanip da
    herkes arkamdan bagirmis kimseyi duymamisim
    savas filmlerinde olur ya yarali yarali devam etmisim
    sonuna kadar ask ya yanimdasin sanmisim

mayin tarlasinda yuruyup durmusum ask sanip da
    tel orgulerde durmamis bir delikten gecmisim
    her sey bana dur demis kulagim darbe almis duymamisim
    sonuna kadar ask ya sadece inanmisim

kosmusum dusmusum kalkmisim
    sevismek sevmekten gelir inanmisim
    elimden tuttugunda oyle bir guvenmisim ki
    bize bir sey olmaz sanmisim

mayin tarlasinda bir adam sevmisim ask sanip da
    soyunup korkusuzca cirilciplak kalmisim
    ask filmlerinde olur ya iste oyle sevmisim
    sonunda bedenim saglam bulunmus yuregim paramparca

6. Monera

Monera Forum Okuru

ben sarkimi soylerken

icimde bir ates yaniyor, bedenim dar gelir oldu,
    atesime ister koruklerle gel ister suyla,
    istedigin kadar konus benimle, istedigin kadar yalan soyle,
    beni ben yapan icimdeki sesleri susturamazsin.
    icine girdigin kucuk kaygan deligi yeni ve buyuk bir dunya mi sandin?
    istersen bir aynayla yardim edeyim ama umursamazsin.

merak etmeden duramiyorum, geceleri nasil uyuyorsun?
    beni bosver kendine cevap ver lutfen bu kez durust olur musun?

ben sarkimi soylerken istersen sesi acarsin
    istersen kisip bunu da yok sayarsin
    kimbilir belki gulumser belki aglarsin
    yuregimdeki sesleri susturamazsin.

bir yanim seni hala dusunuyor,
    bir yanim sana fena kizgin
    yalniz sen ve ben biliyoruz olanlari, unutturamazsin
    sakin nefret ettigimi dusunme bende boyle duygular barindiramazsin,
    gecmis hic yasanmamis gibi davransan da bastan yazamazsin.

Bir Kalp Kırıldığında
    Bir oyun oynayalım mı
    Herkes açsın kalbini
    Oyun oynayalım mı

Bir oyun oynayalım mı
    Herkes söylesin adını
    Oyun oynayalım mı

Her kalp bir büyük dünya
    Ve bir kalp kırıldığında
    Hayata dair ne varsa
    üzerinde o dünyanın başlar yok olmaya

Bir kalp kırıldığında
    Denizler kurur toprak küser
    Denge kalmaz o dünyada

Her kalp kırıldığında
    Bir yerlerde yolculuk başlar
    Mavi renkten siyahlığa
    Her bir kalp kırıldığında

Bir oyun oynayalım mı
    çocuklar gibi beraber
    Oyun oynayalım mı

Bir oyun oynayalım mı
    Kırmayalım birbirimizi
    Oyun oynayalım mı

Her kalp ayrı bir dünya
    Ve bir parça kristal aynı zamanda
    Bir de bilmeyerek değil ama bilerek kırılmışsa
    Artık acı da duymaz başlar yokolmaya

Bir kalp kırıldığında
    Denizler kurur toprak küser
    Denge kalmaz o dünyada

Her kalp kırıldığında
    Yolculuk başlar mavi renkten
    Siyahlığa, karanlığa
    Her bir kalp kırıldığında

7. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38

öyle şeyler söyleyebilmek isterdim ki anlatabilmek
    her kelimesi seni çeksin saklasın bir yerlerde; derin of

öyle şeyler gösterebilmek isterdim ki resmedebilmek
    rüzgar olmak isterdim ki eseyim etrafında; serin of

bu bir rüya bu bir dua
    ne dersen de, öyle olsun

rüzgara karşı uçmaya çalıştım
    gözlerim kapalı seni aradım, seni aradım
    körebe oynar gibi
    el yordamıyla, sezgiyle

çocukken sahip olduğum kırmızı rugan ayakkabılar
    onlar da senin gibi çok tatlıydılar ama;
    canımı yakardılar
    acıtırdılar

öyle bir ilaç bulabilmek isterdim ki kurtulabilmek
    aşka dair bıraktığın korkulardan ama yaram çok derin of

bıçakla keser gibi kesip atabilmek bütün her şeyi
    kesebiliyorsan ruhumu, dene; duygularımı, yüreğimi; beni of

bu bir rüya bu bir dua
    ne dersen de, öyle olsun

rüzgara karşı uçmaya çalıştım
    gözlerim kapalı seni aradım, seni aradım
    körebe oynar gibi
    el yordamıyla, sezgiyle

çocukken sahip olduğum kırmızı rugan ayakkabılar
    onlar da senin gibi çok tatlıydılar ama;
    canımı yakardılar
    acıtırdılar
    ********* ŞEBO VE YİNE ŞEBOO*****

8. ıce girl

ıce girl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

o rock ın krakıcesı..kızıl periiiii :D :D

9. elmalı kurabiye

elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    13
    Ödül Puanları:
    0

küçüklügümden beri bayılıyorm bu kadına

10. bLack_anqeL

bLack_anqeL Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

benide yazarmısın?

11. RoCCo

RoCCo Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

sebommmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm ölürüm sanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa seni ne kadar cok sevdigimi biliyomusun duy sesimi artıkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Şebnem Ferah Fan Clup konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KIRAÇ fan clup

KIRAÇ fan clup

ideal plastik kıraç kıraç fan clup kıraçfan Çayır Çimen Geze Geze Çayır çimen geze geze of Oldum ben bir geveze Kızına gönül verdim Darılma hanım teyze Of nenem of Pencereden kuş uçtu of Yandı yürek tutuştu Yanma yüreğim yanma Ayrılık bize düştü Of nenem of Simidimin tavlası of Geldi düğün haftası Gelin olacam diye Nedir bunun tafrası Of nenem of...
  2. sıkılanlar fan clup

sıkılanlar fan clup

evet hanımlar ben bütüün gün evdeyim eşim çalışmama da izin vermiyor çocuğumda yok ve sıkılmak için bol bol vaktim var dantel yapmak örgü örmek istemiyorum nasıl vaktimi geçireceğimi şaşırdım bana bir çare dostlar hadi pratik bilgiler verin bana
  3. keyifliyim fan clup

keyifliyim fan clup

ohhhhh bugün keyifliyim ne güzel bir gün diyosanız melekler buraya bir ugrayın derim keyfiniz daha cok yerine gelsinnnn hadiiiiiiiiiiiiiiiiiii keyifsiz degilizz demii
  4. Facebook Fan Clup

Facebook Fan Clup

facebook fan club Basta pek icime sinmedi acik konusmak gerekirse ama üye oldugum günden beri delisiyim, ilkokul arkilerimi yillardir görmedigim arkilerimi buldum, güzel güzel testler cözdüm :D:D süper birsey, sade ve sadece tavsiye edebilirimmmmmm..... Hani nerde Facebook Fanlari?
  5. çırpılar fan clup (=

çırpılar fan clup (=

melekler biz kar_tanesiyle ChatBox da konuşurken ikimizinde bi hayli zyıf olduğunu öğrendik..yani aslında kendi zayıflığımızı biliyodukta birbirimizin zayıf olduğunu bilmiyoduk..ayy karıştı:D neyse o arada fikrim geldi cırpılar fan clup kuralım dedim ve icraata geçtim..çırpılardan kasıt zayıflık..ben mesela 47 kiloyum ama benden daha zayıf biri varkiii ben bu fan clup ı ona ithaf...

Sayfayı Paylaş