Şebnem'in bebeği

Konu, 'Magazin' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

1. ben evleniyorum şebnem atilla ben evleniyorum atilla şebnem ve benimle evlenirmisin ve atillanın bebekleri
    ünlü oyuncu şebnem Özinal doğumu hamilellikle ilgili yaşantısyla bebeğini anlatarak bir Bebek dergisine röportaj verdi......

'EŞİM ŞEFİK'İN BODRUM'DA ADI ÇIKMIŞ
    ŞEBNEM ÖZİNAL 2 AYLIK KIZI AYŞE'Yİ, HAMİLELİK ÖNCESİ VE SONRASINI MOTHER&BABY'YE ANLATTI.

Bu sefer çekimimizi evde yapıyoruz. Şebnem Hanım o kadar doğal ki. Sanki uzun zamandır tanışıyoruz da ona oturmaya, ‘kız’ı görmeye gitmişiz. Ne iş yaparsan yap önce insan olmak şart sözünü bir kez daha hatırlıyoruz ve Mother&Baby olarak Şebnem Hanım’ın insanlığıyla tanışıyoruz.

Şebnem Özinal, İTÜ mezunu bir jeoloji mühendisi. Ama mesleğini hiç yapmamış. Henüz okuldayken keşfedilmiş. Oyunculuğu önce tiyatro sahnelerinde icra etmiş. Herkes mankenden oyuncu olur mu diye düşünedursun o, oyunculuktan mankenliğe geçiş yapmış! İşe ilk oyunculukla başlamış, modellik de arkasından gelmiş anlayacağınız. Tiyatro, sinema, televizyon derken şimdi de anne Şebnem Hanım. Enerjisi çok yüksek olan Şebnem Hanım Mother&Baby’ye anneliğinden ve yeni projelerinden bahsetti.

Hamileliğinizde kaç kilo aldınız?

Yaklaşık 14 aldım, doğumumu da 20 gün erken yaptım, sezaryen oldu.
    Ayşe Bebek 12 Ocak doğumlu, emziriyorum.

Emzirirken diyet yapmıyorsunuzdur tabii, bilinçli bir anne olarak…

Tabii ki yapmıyorum. Zaten kilo benim hamileyken de çok umurumda olmadı. Bir tek yaştan dolayı biraz endişelerim vardı, neyse ki çok büyük bir sıkıntı yaşamadım. Ben 37 yaşındayım. Doktorum da kiloların 35’ten sonra kilonun kalıcı olabileceğini söyledi. Bu yüzden hamileyken diyet yapmadım ama biraz dikkat ettim diyebilirim.

Aşerdiniz mi?

Hamileliğin son dönmelerinde tatlı sevmememe rağmen tatlıya düştüm. Sütlaç falan canım istiyordu, yiyordum. Ben annenin 25, 30 kilo olmasına karşıyım ama özellikle Sağlık açısından. Benim karnım çok büyüktü, kendi eşofmanlarımı giyebiliyordum ama üst bölge olarak acayipti! Özellikle karın olarak özelikle öne doğru bir şişkinlik vardı. 7 aylıktım doğuracak mısın diye soruyorlardı.

Sağlıklı ama şimdi su ve sebze yemekleriyle besleniyorum. Sağlıklı beslenmeye protein almaya çalışıyorum. Aşermem olmadı güzel ve mutlu bir hamlelik geçirdim.

İkinci çocuk

Şu an yok. İkinci çocuğu düşünmüyorum. İlerisi için düşünülebiliriz ama… Hayat bu, belli olmaz tabii…

Ünlülerden kim destek

Ben Pınar’dan (Altuğ) çok destek aldım. Tatilden döndüğümde Pınar program yapıyordu. Onun programına katıldım. Pınar zaten benim çok eski arkadaşım. Onun tavsiyesi üzerine Ayşe Öner’e gittim. Ben de plasenta previa diye bir hastalık oluştu. Plasenta rahim ağzına oturuyormuş ve bebeğin çıkması için o deliğin geçmesi gerekiyormuş. Beni öyle zorlamadı ama doktor 6. aydan sonra yatmam gerektiğini söyledi. Bense aksine tatile gittim. Doktorum çok kızdı kanama başlayabilir demişti. Zaten başladı ve 20 gün erken doğum yaptım.

Evet, biz de zaten Ayşe’nin altını ne kadar seri değiştirdiğinize hayret ettik. Sanki daha önce üç doğum yapmışsınız gibi…

Evet, evet annemler de aynısını söylüyor. Diyorum ya çok faydası oldu kursun.
    Çoğu arkadaşım düzeni otursun diye hemşire aldı. Ben hiç bir şeye ihtiyaç duymadım, zorlanmadım. Ayşe Öner’in dersleri sayesinde kimseden destek almadım.

Daha önceden televizyon programı yapıyordunuz. Yine bir program yapma düşünceniz var mı?

Ben çok yapmak istiyorum. Hamileyken yapıyordum da zaten, sonra bıraktım. Açıkçası ben, Hamilelik dönemimi biraz tembel geçirmek istedim. Koşuşturma istemedim. bebek sahibi olma düşüncesini de ertelememin nedeni buydu. Hamileliğimi rahat geçirmek istedim. Biraz daha bebeğimle zaman geçirmek istiyorum. Öyle hırsım yok kendimi televizyona atayım gibi… Teklifler var ama biraz daha zamanı var. Ayşe daha çok küçük, onu bırakamam. Ekim ayına kadar erteliyorum. Ben ev kadınlarının evden üretip aileye katkı sağlayacakları bir programda yer almak istiyorum. Televizyonlarda zaten çok ünlü konuğa yer veriliyor. Ben halktan ve Doğu’daki kadınlara yer vermek isterim. Bu dönemde bakıyorum da sosyal konular medyada işlenmeye başlandı. Şiddet, kadın sağlığı gibi konuları çok önemli. Ben de destek vermek seslerini duyurmalarını sağlamak isterim.

Gelelim oyunculuğunuza…

Oyunculuk benim asıl mesleğim ve bir zaman sonra düşünüyorum tabii. Hamileliğimde Ali Poyrazoğlu ile 4 ay boyunca oynadım. Tiyatro konusunda çok şanslıyım, çok iyi kişilerle çalıştım.
    Gönlümde yatan, kendi kendimin patronu olmak. Bir tiyatro açmak istiyorum. Rolleri kendim seçeyim, kendim kurup oynayayım istiyorum. Benim alanım komedi ama kendi tiyatrom olursa bir komedi bir dram yapayım istiyorum. Çok fazla Türk yazarının oyununu oynayan tiyatro yok, ben Türk komedilerimizden oynamak istiyorum.

Model manken oyuncu olur mu tartışması artık dillere pelesenk oldu. Üstelik sahne ve setler model-oyuncularla her geçen gün artarken…

Tiyatro için yetenek yoksa oyunculuk da yok. Ama dizi ve sinema için durum farklı. İsteyen herkes emek verir, çalışırsa her şey yapılabilir diye düşünüyorum. Eğitim almak önemli, teorik bilgi ve oyuncunun donanımlı olması da çok önemli. Tabii, esas olan yetenek. Türkiye de kabiliyetsiz olup çok başarılı olan ünlüler de var, bu bir gerçek. İngiliz bir atasözü vardır; ‘Karakter kaderdir!’

Kişiliğiniz nasılsa geçekten öyle şekilleniyorsunuz. Benim tiyatroda kendimi kabul ettirmem, disiplinli çalışmam ve insan ilişkilerim sayesinde oldu. Saygı çok önemli.

Ayşe bebeğin mesleği ne olsun istersiniz?

Ben oyuncu olsun isterim bende çok dert çile çektim buraya kadar, ama çok güzel bir meslek. Yetenekliyseniz oyunculukta da iyi paralar kazanıp iyi yerlere gelebiliyorsunuz. El üstünde tutuluyorsunuz. İsterim o da aynı muameleyi görsün. Ya da sporcu olsun. Ama hayatını mesleği üzerine kurmasın. Hangi meslekten olursa olsun ailesine bağlı olsun, bölük pörçük yaşamasını istemem.

Kız olması

Şefik’in iki oğlu var, o yüzden kız olmasına çok sevindi. Cinsiyetini öğrenmeye o gelememişti. Bana her zaman, komşularımızın kızları var, bizim de böyle bir kızımız olsa diyordu. Doktorum kız deyince ben mesaj çektim erkek diye! Üzüldün mü diye sorunca ‘Yok canım sağlıklı olsun yeter.’ dedi tabii, ama kız olduğunu öğrenince havalara uçtu. Bende öyle bir takıntı yok ama erkek olmasını istemiştim başlarda. Bizim ailede hep kız var çünkü. Belki ikinci erkek olur artık…

Annelere öneri

Psikolojik durum hamilelikte çok önemli, her şeyi kendilerine dert etmesinler. Hamilelik bu kolay değil, bazı organların bile yeri değişiyor. Mucizevi bir şey tabii. O sinyalleri takmamak lazım bence. Her türlü zevki yaşasınlar, mahrum kalmasınlar. Bana çay içme dediler, ama çok abartmadan çayımı içtim mesela. Çok da korkmamak lazım anlayacağınız. Rahat olsunlar, o zaman huzurlu hamilelik geçirirler. Eşlerin desteği çok önemli. Eşimin adı çıktı Bodrum’da arkamda dört dönüyordu! Sağ olsun çok ilgilendi benimle… Sandalyeler taşıyordu belim ağrıyor diye.

Son olarak…

Emzirme gerçekten çok önemli. Tabii kesin sütünüz gelmiyorsa yapacak bir şey yok. bebek o zaman da sağlıklı olut-yor. Ama emzirmede psikoloji ve beslenme çok önemli. ‘Sütüm ya gelmezse’ diye hamileliğinizden beri düşünürseniz bebek doğunca gelmez tabii. Bu konuda da her konuda olduğu gibi pozitif düşünmek lazım. Bir de lohusalığı ciddiyete alsınlar. Ben apandisit ameliyatı oldum, sahneye çıktım, oynadım. Ama doğum öyle değilmiş anladım. Bildiğimiz prenses gibi yatacaksın. Hakikaten çok dikkat edilmesi gereken bir dönem. Yemenize içmenize çok dikkat etmelisiniz. Siz de bebek gibi hassassınız bu dönem, üşütmemeniz bile gerekiyor. O yüzden benim yaptığım yanlışı yapmasınlar ve dediğim gibi lohusalığı ciddiye alıp nazlanmanın keyfini çıkarsınlar.

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. ben evleniyorum programı şebnem atilla

,
  2. benimleevlenirmisinsebnematilla