Sedir Çamı..

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

sedir çamı sedir çamı ağacının özellikleri nedir ne demek hakkında bilgi
    sedir çamı, nedir, özellikleri, çeşitleri, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

< Resme gitmek için tıklayın >

Sevgili melekler,
    Bahçelerin en güzel yeşillklerinden sedir çamının özelliklerini aşağıda ki yazıda bulabilirsiniz..
    Doğada 3 çeşit sedir çamı bulunur. Cedrus Libani (Lübnan sediri), C. AtlanticaC. Deodarus (Himalaya sediri). Lübnan sediri geliştiğinde tepesi düzleşen, 30 metre kadar büyüyebilen bir çamdır. Dalları toprağa paralel gelişir. Anavatanı Lübnan’da bile Toroslar’dakinden fazla sedir bulunmaz. İstanbul’da sahil bölümlerinde ılıman ve kuytu alanlarda Lübnan sediri gelişebilir. Kara, dona diğer türlerine göre fazla dayanamaz. Fakat Asya’da bulunan bir tür C. Stenocoma geliştirilip soğuğa dayanıklı hale getirilmiştir. Odunu pembemsi ve güzel kokuludur. Zamanında kutsal merkezlerde iç mekan işçiliğinde kullanılmıştır. (Atlas sediri) ve
    Atlas sediri şeklini en beğendiğimdir. Yumuşak dalları, kısa iğneleriyle çabuk gelişirler. 50 metre kadar büyüyebilen bu çam bana hep Japon Kabuki tiyatrosu figürlerini anımsatır.
    C. Atlantica “Glauca” mavi olanıdır. Anavatanı Fas, Cezayir olan bu çam çok değişik topraklarda yetişebilir. Hafif asitli topraklardan özellikle kireçli topraklarda, kayalıklarda, yamaçlarda gelişebilir. Atlas sediri için kışın belli miktar kar yağışlı, yazın sıcak ve kuru geçmesi şarttır. Odunu sarımsı kahverengidir. Mobilya ve inş
    aat yapımında kullanılır. Kozalakları 40 yaşından sonra oluşmaya başlar. Deodora ya da Himalaya sediri daha uzun iğneleriyle ve en yumuşak dallarıyla tanınabilir. Diğerlerine göre yavaş gelişir. Küçük bahçelerde yetişmesi daha iyidir. Soğuğu pek sevmez. Ilıman kuşak bitkisidir.
    Tüm sedirler, üzerinde oluşan kozalaklardan çıkan kanatlı tohumlardan yetişebilir. Yalnızca mavi ve açık sarı türleri dalından özel yöntemle yetiştirilir. Üçü de deniz kenarında tuzdan etkilenmez. Ufak fideler yetiştirilirken yapmanız gereken, yetişen esas gövdenin tek bir dalda olmasını sağlamanızdır. Yanında dik çıkmış esas dal gibi olanları kesin, tek gövde gelişimi hızlandırır.
    Sedirler yılda 30 – 90 santim büyür. Bahçenize sedir dikecekseniz bol güneşli ve açıklık alanları seçin. Etrafındaki fazla miktarda bitki türü, rutubet, gölge kozalak ve tohum gelişimini etkileyebilir.
    Sedirleri gruplar halinde ve çok yakın olmayacak şekilde dikin. Asla hayvansal gübre vermeyin. Senede iki kez çam gübresi verin. Bauhaus’da bulabilirsiniz. İlkbaharda gelişim için ve sonbaharda dinlenmesi için… Asla altında çim yetiştirmeye zorlamayın. Yonca dikin yeter. Fazla su ağaçlara zararlı olabilir. Dibini çapalamayın. Piyasada 2.5 milyondan, 5 metrelik 110 milyona kadar değişik sedirler bulabilirsiniz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Şubat 2014
Sedir Çamı.. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çanta

Para çantası geçim ve dirliğe, Boş para çantası üzüntüden kurtulmaya, Valiz türü çanta yolculuğa, bir yere gönderilecek elçiye ve rızka delalet eder.Rüyada bir çanta torba veya poşet görmek işlerinizde başarıya işarettir. Eğer bunlar yırtık veya delikse düşünmeden para yatıracağınız bir iş size para kaybettirecektir . Rüyada bir çanta veya torba görmek işlerinizde başarılı olacağınızı haber...
  2. Çadır

Tüccar için yolculuğa, ehil olan için yöneticiliğe, bekar için evlenmeye, diğer kimseler için mal ve dünyalığa, Yeni çadır sevinç, yırtık ve eskimiş çadır üzüntü, Çadırda oturmak mülk ve saltanata, Çadır kurmak ev edinmeye, Çadırı söküp götürmek taşınmayya yahut görevden alınmaya, Yeşillik bir alanda görülen çadırlar şehid kabirlerine, Kıl ve keçeden yapılmış çadır halis kulluğa ve bunun...
  3. seni

Ve en çok seni özledim ben. Karşı komşunun sokağa çıkacağı zamanı beklemeni. Her teyzeyi annen gibi sevmeni. Sanki ayıpmış gibi kimselere söylememeni. Ve o bisikleti ilk gördüğünde koşuşunu. Yağmurlu bir günde annenin elinden yediğin ekmeği. Islanan sokaklara bakıp duygulanmanı. Yaz akşamlarında oturduğun kaldırımı. Seni bir kez daha görmek isterdim... hiç konuşmadan… kısa pantolonlu...
  4. MP3 çalarınızın sesini kısın !!!!

Bir zaamanlar bende bu hataya düüşerekten çok sesli müzik dinliyordum.. sanki ne varsa duyuyorsun birde neden başkalarını rahatsız ediyorsun artı sağlığına zarar veriyorsun... Genç nesil işte !!!! Umarım sizler benim yaptığım hataya düşmezsiniz.... :dj: AB Komisyonu, milyonlarca gence uyarıda bulunarak, haftada 5 saatten fazla yüksek sesle MP3 çalarlarından müzik dinleyenlerin 5 yıl sonra...
  5. Sedir Çamı Özellikleri Nelerdir

sedir çamı özellikleri sedir çamının özellikleri çamı çamının nelerdir vikipedi Merak ediyorum araştırdım bulamadım. Sedir Çamı Özellikleri Nelerdir. Bu konuda bana yardım edin lütfen

Sayfayı Paylaş