gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Şehit Kardeşleri Askerlikten Muaf Olucak

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Son 15 yılda teröre 6 bin 482 şehit veren Türkiye'de şehit ailelerinin asker yükümlülüğünü hafifleten yasa çıkıyor. TBMM, Askerlik Kanunu'na el attı. Yeni teklife göre, terörle mücadelede şehit düşenlerin tüm kardeşleri askerlikten muaf tutulacak. Askere gitmek ise kendi isteklerine bağlı olacak.

Askerlik Kanunu'nda radikal değişiklik girişimi. AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan yasa değişikliği önerisine göre, terörle mücadelede şehit olanların bütün kardeşleri askerlikten muaf sayılacak. Terör olayı dışındaki şehit düşen kişinin kardeşlerinden biri de bu haktan istifade edebilecek.

Teklifi, TBMM Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı hazırladı. Yardımcı'nın teklifine göre, "Askerlik, TSK Personel, Harita Genel Komutanlığı, Uzman Jandarma" kanunlarında değişiklik yapıyor. Teklifte en önemli düzenlemeyi ise şehit kardeşleri için askerlik muafiyeti oluşturuyor. Buna göre, Terörle Mücadele kapsamında şehit düşenlerin aynı anne ve babadan olan kardeşlerinin tamamı istekli olmadıkça silahaltına alınmayacak.

GÖREVDEKİ TERHİS EDİLECEK

Silahaltında olanlar ise hemen terhis edilecek. Terörle mücadele dışında şehit veya malul olanların ise bu hak kardeşlerinden herhangi birine uygulanabilecek. Teklifin gerekçesinde, bu düzenlemelerin Türk halkı ile TSK arasında var olan güçlü bağların daha da güçlenmesine ve yükümlü personel ile ailelerinin moral motivas-yonuna olumlu katkısı olacağı ifade edildi.

İSTEKLERİNE BAĞLI

Şehit askerin 9 erkek kardeşi bile olsa hepsi askerlikten muaf tutulacak. Askere gitmek, kendi isteklerine bağlı olacak. Yani rızalarıyla askere alınabilecekler. Halen şehidin sadece kendisinden sonra gelen bir kardeşi için askerlik muafiyeti tanınıyor. İki kardeşe aynı anda terör bölgesinde askerlik yaptırılmıyor. Biri terör bölgesinde ise diğeri batı illerine gönderiliyor. Terör dışındaki şehit veya malulların kardeşlerinden herhangi biri askerlikten muaf tutulacak. Şu anda şehidin sadece kendisinden sonra gelen kardeşi askere gitmeyebiliyor. O askere gitmek isterse bu hak diğerine uygulanmıyor.

Şehit Kardeşleri Askerlikten Muaf Olucak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. şehit abiye kardeşinden mektup...

şehit abiye kardeşinden mektup...

kardeşinden askere mektup kardeşten askere mektup abiye yazılan şiirler ölen abiye şiir ölen Canım Ağabeyim; Biliyor musun? Yakında ben de askere gidiyorum. Sana kıyanlarla hesaplaşmak istiyorum. Umarım isteğim gerçek olur. Seni çok özledim. Kaç yıl oldu, seni unutamadım. Hep bana öğütlerin kulağımda, beraber gülüştüğümüz, eğlendiğimiz anlar geliyor aklıma… Üzülsem, ağlasam, huysuzluk...
  2. Şırnak'ta 3'ü kardeş 5 korucu şehit oldu

Şırnak'ta 3'ü kardeş 5 korucu şehit oldu

Şırnak'ta PKK'lı teröristler operasyona giden koruculara pusu kurdu. Acı haber tez geldi. İşte ayrıntılar; Şırnak'ta PKK'lı teröristler, operasyona giden korucuları pusuya düşürdü. Açılan ilk ateş ve ardından çıkan çatışmada 3'ü kardeş 5 korucu şehit oldu. Dün akşam saatlerinde Şırnak yakınlarındaki Bestler Dereler bölgesinde operasyona giden köy korucularına çevrede gizlenen PKK'lı...
  3. şehitlerimize!!!!

şehitlerimize!!!!

Şehitlerimize..!! (Kalbimizdesiniz) Ahmetler, Selimler, Abidinler, Ferhatlar,Mehmetler Hepsi birer Mehmetcik, burasi Asker Ocagi Dogduk büyüdük, yedik asi, azigi. Vatana hizmet dedi, ugurladi ana kucagi. Biz böyle gördük atamizdan, Vatan borcu namus borcu. Yakildi asker kinasi, Varsin beklesin yarin kucagi Önce vatan sonra vatan, Geldik teslim olduk, giydik üniformayi Tanidik...
  4. şehit düşen iki kardeş

şehit düşen iki kardeş

Anlatıcağım bu olayı erkek arkadaşımdan dinledim.Çünkü oda şuan bir asker.Görev için şırnak yüksekovaya gitmiştiOrda 1984/2 tertip Bursada oturan 2teyze çocukları 1ay arayla aynı ewde doğuyorlar ilkokul ve orta okulu aynı yerde bitiriyolar aynı işte çalışmaya başlıyolar ve askerlik zamanları gelince aynı yerde yapıyolar acemi birliklerini aynı yerlere düşüyolar ama kaderleri ayrılmamış.Ve...
  5. şehit

şehit

şehit,haberleri, şiirleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Sana evlat acisi yasattigim icin beni affet anne! Biliyorum bana kizmiyorsun. Ama icinde yanan atesle “agit” yakiyorsun anne. Ana yuregi bu. Biliyorum yureginde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramlarin bayram olmayacak bensiz. Mezarimin basinda gecireceksin tum bayramlarini. Mezar tasimi...

Sayfayı Paylaş