gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Şehit Mehmet Tevfik

Konu, 'Şehit Şiir-Mektup' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

2 Haziran 1916 tarihinde Yüzbaşı (Kolağası) Mehmet Tevfik , Çanakkale harbinde bir İngiliz mermisiyle yaralanmış ve şehit olmadan önce şu mektubu yazmıştır.

Sebeb-i Hayatım,

Sevgili babacığım ve Valideciğim!

Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan müthiş bir İngiliz kurşunu geçti.Hamdolsun kurtuldum.Fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hatıra olmak üzere , şu satırları yazıyorum.

Hamd-ü senalar olsun cenab-ı Hakk’a ki,beni bu rütbeye kadar ulaştırdı.Yine mukadderat-i İlahiye olarak beni asker yaptı.Sizde ebeveynim olmak dolayısıyla ,beni vatan ve millete hizmet etmek için nasıl yetiştirmek lazımsa öyle yetiştirdiniz…Sizlere çok teşekkür ederim.

Şimdiye kadar milletin bana verdiği parayı bugün hak etmek zamanıdır.Vatanıma olan mukaddes vazifemi yerine getirmeye çalışıyorum.Şehitlik rütbesine kavuşursam , Cenab-ı Hakk’ın en sevimli kulu olduğuma kanaat edeceğim.Asker olduğum için , bu her zaman bana pek yakındır.Sevgili babacığım ve valideciğim,göz bebeğim olan zevcem Münevver ve oğlum Nezihciğim önce Cenab-ı Hakk’ın sonra sizin himayenize bırakıyorum…Bana hakkınızı helal ediniz.Ruhumu şad ediniz.Refikama yardımcı olunuz.

Hepiniz her gün beş vakit kılınız…Ruhuma fatiha okuyarak beni sevindiriniz…

Elveda,elveda, cümlenizi Cenab-ı Hakk’a tevdi ve emanet ediyorum.Ebediyen Allah’a ısmarladık.Sevgili babacığım ve valideciğim.”

Oğlunuz

Mehmet Tevfik

19 Mayıs 1331 (1915)

Şehit Mehmet Tevfik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şehitlerimize!!!

Şehitlerimize!!!

YouTube - sehit klibi
  2. Neyzen Tevfik

Neyzen Tevfik

survivor tevfik soyadı survivor tevfik in soyadı 24 Mart 1879'da Bodrum'da doğan Neyzen Tevfik'in asıl adı Tevfik Kolaylı'dır. Babasının memleketi Bafra'nın Kolay nahiyesi olduğu için soyadı kanunuyla "Kolaylı" soyadını almış. Babası Rüştiye Mektebi muallimi Hasan Fehmi Bey, Annesi Emine Hanım'dır. Kendine özgü yergileri ve yaşam biçimiyle adını duyuran Neyzen Tevfik, babasının...
  3. Şehit   Mehmet Tevfik

Şehit Mehmet Tevfik

2 Haziran 1916 tarihinde Yüzbaşı (Kolağası) Mehmet Tevfik , Çanakkale harbinde bir İngiliz mermisiyle yaralanmış ve şehit olmadan önce şu mektubu yazmıştır. “Sebeb-i Hayatım, Sevgili babacığım ve Valideciğim! Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan müthiş bir İngiliz kurşunu geçti.Hamdolsun kurtuldum.Fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim...
  4. Şehit Mehmet Korkmaz videosu

Şehit Mehmet Korkmaz videosu

mehmet korkmaz şehit mehmet korkmaz facebook Bende askere gideceğim bende şehit olacağım dedi, içimde olacak diye durdum diyor annesi mehmetin. Dayım gibi şehit olacağım diyen mehmet.... mayın sonucunda... şehit olmuş... bu hikaye çok ağlatacak sizi... Vatan sağolsun. http://video.google.com/videoplay?docid=-5622236068439495702&ei=p2kESfT-Oqf22gKvuaEL&q
  5. Tevfik Elendi!

Tevfik Elendi!

tefik elendi tevfik elendi tevfik elendi, survivor, 30 mayıs 2011, adada kim kaldı, ünlüler-gönüllüler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bu gece yapılan survivor-ünlüler gönüllüler yarışmasının halk oylaması sonucunda Tevfik yarışmadan elendi.Nihat'ın son derece morali bozulurken,Derya yarışmada kaldı..

Sayfayı Paylaş