Şehit Mehmet Tevfik

UzakMavi

Yeni Üye
Üye
Şehit Mehmet Tevfik
2 Haziran 1916 tarihinde Yüzbaşı (Kolağası) Mehmet Tevfik , Çanakkale harbinde bir İngiliz mermisiyle yaralanmış ve şehit olmadan önce şu mektubu yazmıştır. “Sebeb-i Hayatım,
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Sevgili babacığım ve Valideciğim![/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Arıburnu’nda ilk girdiğim müthiş muharebede sağ yanımdan müthiş bir İngiliz kurşunu geçti.Hamdolsun kurtuldum.Fakat bundan sonra gireceğim muharebelerden kurtulacağıma ümidim olmadığından bir hatıra olmak üzere , şu satırları yazıyorum.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Hamd-ü senalar olsun cenab-ı Hakk’a ki,beni bu rütbeye kadar ulaştırdı.Yine mukadderat-i İlahiye olarak beni asker yaptı.Sizde ebeveynim olmak dolayısıyla ,beni vatan ve millete hizmet etmek için nasıl yetiştirmek lazımsa öyle yetiştirdiniz…Sizlere çok teşekkür ederim.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Şimdiye kadar milletin bana verdiği parayı bugün hak etmek zamanıdır.Vatanıma olan mukaddes vazifemi yerine getirmeye çalışıyorum.Şehitlik rütbesine kavuşursam , Cenab-ı Hakk’ın en sevimli kulu olduğuma kanaat edeceğim.Asker olduğum için , bu her zaman bana pek yakındır.Sevgili babacığım ve valideciğim,göz bebeğim olan zevcem Münevver ve oğlum Nezihciğim önce Cenab-ı Hakk’ın sonra sizin himayenize bırakıyorum…Bana hakkınızı helal ediniz.Ruhumu şad ediniz.Refikama yardımcı olunuz.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Hepiniz her gün beş vakit kılınız…Ruhuma fatiha okuyarak beni sevindiriniz…[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Elveda,elveda, cümlenizi Cenab-ı Hakk’a tevdi ve emanet ediyorum.Ebediyen Allah’a ısmarladık.Sevgili babacığım ve valideciğim.”[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Oğlunuz [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Mehmet Tevfik [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]19 Mayıs 1331 (1915)[/FONT]

Geri