gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Sekban-i Cedİd

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Nizam-ı Cedid ordusu yerine kurulan askeri ordu. 1808 yılında Bayraktar Mustafa Paşa tarafından kurulmuştur. Avrupa standartlarına göre kurulan bu ordu Üsküdar'daki kışlalarda askeri eğitim ve öğretime başladı. Sekizinci ocak olarak tanımlandı ve tuğ ve sancak verilerek bağımsız bir ocak haline getirildi. 1808 yılında Yeniçerilerin isyanı ve Mustafa Paşa'nın öldürülmesiyle Sekban-ı Cedit ocağı ortadan kaldırıldı.

Sekban-i Cedİd konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İ harfi..

İ harfi..

İ İHTİYOZİS:Cildin pul pul ve kuru oluşu ile kendini gösteren bir hastalık. İDİOPATİK:Oluşumunda bir sebeb gösterilemeyen. İKTER:Sarılık. İKTUS:İnme. darbe. İDİOT Doğuştan aptal. İLEİTİS:İnce barsak iltihabı. İLEUM:İnce barsağın son bölümü. İLEUS:Barsak tıkanması. İLLUZYON Dışarıdan gelen görsel uyarıların olduklarından faklı algılanması. İMBESİL:Geri zekalı. İMİTASYON:Taklit. İMMATÜR:Tam...
  2. Nİzam-i Cedİd

Nİzam-i Cedİd

Geniş anlamda Sultan III. Selim'in Osmanlı İmparatorluğu'nu Batılı usüllerle yeniden düzenlemek amacıyla giriştiği reform (ıslahat) hareketlerine verilen (yeni düzen) addır. Dar anlamda ise bu hareketin bir bölümü olarak yeniçeri ocağının yanı sıra ve ileride onun yerine geçmek üzere Avrupa usulüne göre kurulan yeni ordu anlamındadır.
  3. İrad-i Cedİd

İrad-i Cedİd

Nizam-ı Cedid hazinesi olarak bilinmektedir. III. Selim'in emri ile 1793'te Nizam-ı Cedid ordusunun giderlerini karşılamak amacıyla oluşturulan bütçe. Padişahın başkanlık ettiği toplantı sonucunda olağan bütçe gelirlerinin dışında bir bütçe oluşturularak gelir kaynaklarının hazineden ve genel bütçeden ayrılması kararına varıldı. Bu kararla oluşturulan yeni hazineye de İrad-ı Cedid adı...
  4. İyi uykusuzluklar!

İyi uykusuzluklar!

En güzel yastığın nedir?” diye sorsalardı bana, hiç tereddütsüz “yarın” derdim. Yastık… Başımı usulca bırakıp kendimi unuttuğum yer. Yastık… Gözlerimi kapatıp gövdemi sessizce, dertsizce yarına taşıdığım dem. Yarın… Bugünün telaşlarını savurup fırlattığım loş uçurum. Yarın.. Bugünün ellerinden ellerimi çekip hayatla bağlarımı koparmama bahane eylediğim boşluk. “Nasılsa yarın var!” deyip de...
  5. ince

ince

arkadaşlar en dayanıklı ince çorap hangisi?bana en fazla 3 gün dayanıyor.normalmi bu süre.daha fazla kullanan varmı?yırtılınca napmalıyım.yardımlarınız için teşekkürler......:grev:

Sayfayı Paylaş