gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113

Semiz otunun bilinmeyen faydaları

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Latince adı Portulaca oleracea olan bu şifalı bitki ülkemizdeki birçok yörede farklı isimler ile adlandırılır. Gaziantep yöresinde pirpirim adı ile anılırken, purslane, semizebe gibi farklı isimler ile de anılır. Ayrıca semiz otu olarak yazan kişiler de vardır. Kalorisi çok düşüktür. Omega 3 yağ asidi içerir. Yaprakları salatalarda kullanılır.
    Aynı zamanda ıspanak yada ebegümeci gibi pişirilerek de kullanılabilir. Oldukça besleyici bir sebzedir. A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içerir. Bitki, sarı, pembe yada kırmızı renkte çiçekler açabilir. Dağlarda, bayırlarda kolaylıkla rastlanabilen bir bitkidir. Yetiştirilmesi de oldukça kolaydır.

9.jpg

Bu leziz bitkinin sağlık açısından birçok faydası vardır. İşte semizotu faydaları:
    Potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.
    Kan şekerini düzenlemeye yardım eder.
    Enerji verir.
    İyi bir antioksidan kaynağıdır.
    Demir içeriği nedeniyle vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar.
    Anemi yani kansızlığı önlemeye yardım eder.
    Kan basıncını düzenler.
    Kasları güçlendirir.
    Böbreklerdeki kumları ve taşları dökmeye yardım eder.
    Doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.
    Kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.
    İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.
    Felç riskini azaltır.
    Gut hastalığına da iyi gelir.
    Yüksek oranda omega 3 yağı içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, çokça tercih edilir. Balık yemeyi sevmiyorsanız, omega 3 ihtiyacınızı bu bitkiden karşılayabilirsiniz.
    Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.
    Cilt güzelliği sağlar.
    İdrar söktürücü özelliği ile de bilinir.
    Hemoroid yani basura karşı da faydalıdır.
    Kalorisi düşük olması sebebiyle diyet yapan, kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.
    Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığı önlemeye yardım eder.
    Ülsere karşı da faydalıdır. Mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılabilir.
    Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da şifa sağlar.
    Soğuk algınlığına karşı da koruma sağlar.
    Karaciğere de yarar sağlar.
    Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder.
    Çocukların beyin gelişimini düzenler.
    İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden salataların içine bu leziz bitkiyi ekleyerek şifa bulabilirsiniz. Yemeğini yaparak da bu sağlık dolu bitkiden yararlanabilirsiniz.

Semizotu Zararları Nelerdir?
    Bilinen büyük bir zararı olmamak ile birlikte aşırı miktarda tüketilirse C vitamini kaybına yol açar.

Semiz otunun bilinmeyen faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları

keçiboynuzunun bilinmeyen faydaları

keçiboynozunun faydaları Yeryüzünün en eski meyvelerinden biri olan ve Anadolu'nun birçok yöresinde "harnup" olarak bilinen keçiboynuzu birçok rahatsızlığa iyi geliyor. İngilizce ve Almancada "Yakup Peygamber'in ekmeği" anlamına gelen bir terimle adlandırılan harnup, yaklaşık 5 bin yıldan beri biliniyor. Yakup Aleyhisselam, rivayete göre çölde ekmek yerine harnup...
  2. Otların faydaları......

Otların faydaları......

OTLARIN FAYDALARI...... ADAÇAYI Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için yararlıdır. AHUDUDU Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.. ANASON Hazmı kolaylaştırır....
  3. Enginarın Bilinmeyen Faydaları

Enginarın Bilinmeyen Faydaları

enginar faydaları nelerdir enginarın yararları nelerdir Sevgili Melek'ler, bu yazımızda besin değeri yüksek olan ve mutfakların lezzeti olan enginarın bilinmeyen faydalarını konu alıyor ve gerek besin değeri hakkında ki bilgilerini gerek ise sağlık üzerinde ki faydalarını paylaşıma açıyoruz. Enginarın Bilinmeyen Faydaları Uzmanlar, enginarın, beyin yorgunluğunu çabucak geçirdiğini, kalp...
  4. Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

Türk Kahvesinin Bilinmeyen Faydaları

kahvenin faydaları, türk kahvesinin faydaları nelerdir, türk kahvesinin yararları ve zararları Şu an keyifle Türk kahvemi içerken birden aklıma kahvenin faydaları düştü... Millet olarak Türk kahvesinin yeri bizde çok farklı bir önem taşır. Özellikle yemekten sonra ve yorgunluk sonrası içilen keyif kahvesinin tadına diyecek söz bulamıyorum. Herşeyin fazlasının zarar olduğunu hepimiz biliriz....
  5. Pırasanın Bilinmeyen Faydaları

Pırasanın Bilinmeyen Faydaları

pırasanın faydaları, pırasa neye iyi gelir, pırasanın yararları Kış aylarının hem çok vitaminli hem de çok faydalı sebzelerinden biri olan pırasının bilinmeyen faydaları hakkında uzmanların yapmış olduğu açıkmaların detaylarını sizler için paylaşıyoruz. Özellikle küçük çocukların yemekten nefret ettiği pırasa oysa o kadar çok faydalı bir sebze imiş ki ben bile bu kadar faydalı olduğunu...

Sayfayı Paylaş