gebe
  1. almira

almira Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Şems-i Tebrîzî

Konu, 'Çöplük' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i Tebrîzî'ye havâle etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebrîzî hazretleri mescidde, talebelere bir kerpiçle teyemmüm nasıl yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç suâl sormak istediklerini belirttiler, Şems-i Tebrîzî;
    "Sorun!" buyurdu. İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı.
    Sormaya başladı:
    "Allah var dersiniz, ama görünmez, göster de inanalım."
    Şems-i Tebrîzî hazretleri;
    "Öbür sorunu da sor!" buyurdu.
    O;
    "Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da ateşle ona azâb edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azâb eder mi?" dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "Peki öbürünü de sor!" buyurdu.
    O;
    "Âhirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezâsını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar, karışmayın!" dedi.
    Bunun üzerine Şems-i Tebrîzî, elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci, derhâl zamânın kâdısına gidip, dâvâcı oldu.
    Ve;
    "Ben, soru sordum, o başıma kerpiç vurdu." dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "Ben de sâdece cevap verdim." buyurdu.
    Kâdı bu işin açıklamasını istedi. Şems-i Tebrîzî şöyle anlattı:
    "Efendim, bana Allahü teâlâyı göster de inanayım, dedi. Şimdi bu felsefeci, başının ağrısını göstersin de görelim."
    O kimse şaşırarak;
    "Ağrıyor ama gösteremem." dedi.
    Şems-i Tebrîzî;
    "İşte Allahü teâlâ da vardır, fakat görünmez.
    Yine bana, şeytana ateşle nasıl azâb edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Hâlbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı.
    Yine bana;
    "Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz." dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyâda küçük bir mesele için hak aranırsa, o sonsuz olan âhiret hayâtında niçin hak aranmasın?" buyurdu.
    Felsefeci, bu güzel cevaplar karşısında mahcûb olup, söz söyleyemez hâle düştü.

"Nefis Dünya ile Ahiret arasindaki perde ne mutluki o perdeyi yok edenlere, Ahiret gözü ile dünyaya bakabilenlere...."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Şems-i Tebrîzî

emeğine sağlık

Şems-i Tebrîzî konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mevlana'nın aşkı Şems-i Tebrizi'den 40 altın kural

Mevlana'nın aşkı Şems-i Tebrizi'den 40 altın kural

şems sözleri şems tebrizi sözleri şemsi tebrizi i nin Elif Şafak romanında okuduğumda hepsi bir ders verir nitelikteydi.. Aslında bu 40 kuralı Elif Şafak kendisi yazmış. Yani Hayal Ürünü.. Toplayıp kaynakları bunu 40 kural haline taşımış. Bende sizlerle paylaşmak istedim. 1. kural: Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet tanrı dendi mi...
  2. Merhaba ben Şems yeni katıldım

Merhaba ben Şems yeni katıldım

Merhaba :) Merhaba ben Şems yeni katıldım uzun süredir forumlara girmiyorum ama burasını sevdim umarım ben sizi sizde beni seversiniz :tik: kendim hakkında biraz bilgi vereyim 17 yaşındayım 94'doğumluyum aslan burcuyum öğrenciyim Baküde yaşıyorum şen şakrak biriyim yerimde durmayı sevmem size ve bana iyi eğlenceleeeeeer :)
  3. Şems Arslan'dan Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifi

Şems Arslan'dan Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifi

şems arslan cilt maskesi, cilt maskesi tarifi, şems arslan cilt lekeleri için maske Sevgili melekler, Melek adlı programda ekranlardan tanıdığımız Güzellik Uzmanı Şems Arslan'dan cilt lekelerine iyi gelecek bir maske tarifi paylaşıyoruz sizlerle. İzlemeyenler ve unutanlar için işte malzemeler... Malzemeler Yarım çay bardağı maydonoz Yarım çay bardağı bal yarım çay bardağı limon suyu...
  4. Güzellik Uzmanı Şems Arslan Stüdyoyu Terk Etti!

Güzellik Uzmanı Şems Arslan Stüdyoyu Terk Etti!

şems arslan, güzellik uzmanı şems arslan, şems arslan hakkında Sevgili melekler, geçtiğimiz gün Hayata DAkunmak Lazım adlı programa çıkan Güzellik Uzmanı ve Kimyager Şems Arslan stüdyoyu terk etti. Ebru Akel ve Prof.Dr.Osman Müftüoğlu'nun sunduğu programda Müftüoğlu ile tartışan Arslan bir anda yayını terk etti. İşte tartışmanın sebebi... Ebru Akel ile Prof Dr. Osman Müftüoğlu'nun...
  5. EN ANLAMLI ŞEMS-İ TEBRİZİ SÖZLERİ

EN ANLAMLI ŞEMS-İ TEBRİZİ SÖZLERİ

en güzel şems-i tebrizi sözleri,en anlamlı şems-i tebrizi sözleri,en beğenilen şems-i tebrizi sözleri,şems-i tebrizi sözleri hakkında bilgiler Bir gül kadar güzel ol; ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür; ama asla yaralı bırakma. Ey İnsan kaf dağı kadar yüksekte olsanda, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma ...herşeyin bir hesabı var üzdüğün...

Sayfayı Paylaş